
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Egy idei megállapodás alapján a megelőző évekhez képest több földgáz mehet Románia felől Magyarországra. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint a jövőben a görög LNG-terminálokra érkező, elsősorban amerikai gáz, vagy a Törökországból, Azerbajdzsánból származó vezetékes energiahordozó is érkezhet Románián keresztül Magyarországra.
2022. szeptember 13., 07:372022. szeptember 13., 07:37
Beszélhetünk-e egymásrautaltságról magyar–román viszonylatban, ami az energiaellátást illeti? Miért fontos Románia a magyarországi gázellátásban? Milyen működő gázhálózatok és gázszállítási kapacitások vannak jelenleg Románia irányából Magyarország irányuló? Többek között ezekkel a kérdésekkel fordultunk Németh Viktóriához, a téma szakértőjéhez. A budapesti Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője a Krónikának elmondta, Magyarország villamosenergia-importőrnek számít, időszaktól függően az áram 25-33 százalékát a szomszédos országok biztosítják.
Ugyanakkor éppen az idei évben nagyobb mértékben, 12 százalékkal emelkedett a villamosenergia-importja. Ezzel a teljes román energiafogyasztás 12 százaléka származott külső forrásból 2022 első félévében” – vázolta a romániai helyzetet Németh Viktória.
„Nehezen meghatározható, hogy ebben az esetben melyik fél oldalára dől a mérleg nyelve. Sokszor Magyarország az otthoni áraknál lényegesen olcsóbban tud áramot vásárolni a szomszédos országokból, közöttük Romániából, így kihasználja a teljes megvásárolható importkapacitásait. Ugyanakkor mégis adódnak időszakok, amikor Magyarország adott el több áramot Románia számára” – tájékoztatott az elemző.
A budapesti gazdasági kutató- és elemzőintézet munkatársa a gázellátást illetően elmondta: ez az egyik olyan területe az energetikai együttműködésnek, amely esetében Románia biztosíthat ellátást Magyarország számára.
„Azzal együtt, hogy a déli régióból – Görögország, Törökország, Azerbajdzsán – érkező gáz felértékelődhet a következő években, a román gázvezeték-hálózat fejlesztése még szükséges a megvalósuláshoz. A másik bizonytalansági tényezőt pedig a nagy mennyiség ellenére a sajáttermelésű román gáz jelenti, amely esetében kérdéses, milyen mennyiséget fog biztosítani Románia a partnerek részére, és milyen mennyiséget tart meg belső felhasználásra, különösen, ha elhúzódik a nemzetközi energiaválság” – szögezte le a Krónikának Németh Viktória.
2022-ben megállapodás született a két ország között, amely alapján a megelőző évekhez képest több gáz érkezhet Románia felől, 1,75 millió köbméter/év maximális kapacitás helyett 2,45 millió köbméter. (A maximális kapacitást nem feltétlenül használják ki.) Ez alapján 2022. október 1-jétől áll rendelkezésre a nagyobb műszaki kapacitás a földgázkereskedők részére a Romániából érkező gáz esetében.
Hozzátette: ezzel együtt is lényegesen nagyobb kapacitások érkeznek Magyarországra Ukrajna (17,5 millió köbméter), Szerbia (5,2 millió köbméter), Ausztria (17,5 millió köbméter) és Szlovákia (4,4 millió köbméter) irányából, mivel nagy volumenű szállítási lehetőségek állnak rendelkezésre. Csupán Horvátország irányába rendelkezik kisebb (1,75 millió köbméter) kapacitásokkal Magyarország. A jelenleg kibővített kapacitások több irányból érkező gáz fogadására alkalmasak.
Németh Viktória
Fotó: Oeconomus Alapítvány
A szakértő szerint fontos azt is látni, hogy a gázforrások diverzifikálására vonatkozó európai tervek ellenére Románián keresztül is orosz gázt szállítottak a korábbiakban. „A jövőben a görög LNG-terminálokra érkező, elsősorban amerikai gáz, vagy a Törökországból vagy Azerbajdzsánból származó vezetékes gáz is érkezhet Románián keresztül Magyarországra. Ebben az esetben azonban még bizonyos feltételeknek teljesülnie kell, így például a görög kikötőkből érkező energiahordozó szállításához a vezetékek egyes szakaszainak még ki kell épülnie Bulgária és Románia viszonylatában” – tájékoztatott a senior elemző.
Egy másik fontos tényezőnek nevezte az anyaországi szakértő a kapcsolat kétirányúságát. „Az idei év eddig első félévében például több mint 600 millió köbméter földgáz érkezett Romániából Magyarországra, fordított irányba több mint 300 millió köbméter ment. Annak ellenére, hogy Románia az Európai Unió legnagyobb gáztermelő államai közé tartozik, román forrásból leghamarabb 2025-ben érkezhet gáz. Ennek egyik oka, hogy az összeköttetés megvalósulásához Romániának fejlesztéseket kell végrehajtania” – hívta fel a figyelmet Németh Viktória.
Emlékeztette rá: az elmúlt években a kitermelési projektben résztvevő amerikai és osztrák partnerekkel feszült helyzet bontakozott ki. Ennek végeredményeként a bukaresti kormány kivezette a jelentős kitermelési adót, de cserébe azt kérte, hogy a kitermelt gáz legalább 40 százaléka maradjon belföldön.

Románia energetikai biztonságát növeli, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről – jelentette ki kedden Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!