Hirdetés

Eljött a hazarendelés kora a vendéglátásban

A látszat csalhat. Megtörténhet, hogy a lehúzott ernyők mögött a konyha működik, házhoz szállítanak •  Fotó: Pixabay.com

A látszat csalhat. Megtörténhet, hogy a lehúzott ernyők mögött a konyha működik, házhoz szállítanak

Fotó: Pixabay.com

Már a kedd esti korlátozás előtt önként zárt be sok étterem és bisztró a legtöbb erdélyi és partiumi településen. A hatósági szigor várhatóan az ételt házhoz szállító vendéglátóipari egységek és szolgáltatók iránti kereslet megugrásához vezet. Az étteremvezetők arra biztatják, sőt kérik visszajáró vendégeiket, illetve potenciális ügyfeleiket, hogy rendeljenek online maguknak ételt, ezáltal is hozzájárulva, hogy az ágazatban tevékenykedők a járvány lecsengéséig ne menjenek csődbe.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 18., 13:182020. március 18., 13:18

2020. március 18., 13:192020. március 18., 13:19

Bár hivatalosan csak kedden este rendelték el a hatóságok a vendéglők, bisztrók és más vendéglátóipari egységek bezárását, már az elmúlt napokban is sok sűrűn látogatott helyre került lakat a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot végéig. A legtöbben arra hivatkoznak, hogy így próbálják a maguk részéről megakadályozni a világjárvány terjedését.

Sokan ismerik el ugyanakkor azt is, hogy az otthonmaradásra buzdító kampány, a távmunka lehetővé vagy éppen kötelezővé tétele, az oktatási intézmények bezárása nyomán jelentősen megcsappant forgalmuk, így nem is érné meg nyitva tartani.

Hirdetés

korábban írtuk

Koronavírus: bezárják a vendéglőket, kávézókat az óvintézkedések keretében
Koronavírus: bezárják a vendéglőket, kávézókat az óvintézkedések keretében

Elrendelték a román hatóságok az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek működését a koronavírus-fertőzés terjedésének feltartóztatása érdekében foganatosított sürgősségi állapot keretében.

Szükségállapot előtti pillanatok

A hétvégén, mielőtt Klaus Johannis államfő kihirdette volna, hogy hétfőtől szükségállapot van az országban, még volt mozgás a vendéglőkben, bárokban, több erdélyi és partiumi városban tudunk olyan helyeket, ahova még betértek az emberek ebédelni, vagy meginni egy kávét, egy sört vagy fröccsöt, első körben igazából csak a klubok zártak be.

A szembetűnő változás a hétvégén még leginkább az volt, hogy a személyzet nagy gondot fordít a fertőtlenítésre, a pincérek gyakran húznak gumikesztyűt, hogy fertőtlenítőszerrel letakarítsák a kilincseket, illetve a vendégek távozása után az asztalokat, a székek karfáját stb. Lapunk munkatársa is tanúja volt egy olyan helyzetnek, amikor egy több ízben is tüsszentő nő távozása nyomán a pincér extra adag fertőtlenítővel próbálta legyilkolni az esetleges vírusokat.

Bezárással fékezik meg a járvány terjedését

A szükségállapot kihirdetését követően viszont egyre több vendéglátós döntött úgy a nagyobb városokban, hogy nem kockáztatja sem alkalmazottai, sem vendégei egészségét azáltal, hogy bármikor betérhet egy fertőző személy. Viszont

szép számban akadnak olyan éttermek, amelyek a konyháikat nem zárták be, és arra biztatják, sőt kérik visszajáró vendégeiket, illetve potenciális ügyfeleiket, hogy rendeljenek online maguknak ételt, ezáltal is hozzájárulva, hogy az ágazatban tevékenykedők a járvány lecsengéséig ne menjenek csődbe.

A lapunknak nyilatkozó vállalkozók is abban bíznak, hogy ha most egy ideig nem fogadnak vendégeket, ezzel is korlátozzák a vírus terjedését, lerövidíthetik a járvány időszakát. Ezért inkább házhoz szállítanak, annak megvalósítására készülnek, vagy elvitelre főznek.

„Hiába húzzuk az időt, a drasztikus döntéseket időben kell meghozni. A vendéglátóipari egységek nagy része a következő napokban bezár” – jelentette ki még a kedd esti hivatalos bejelentés előtt a Krónika megkeresésére Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke. Rámutatott, ő már bezárta az általa működtetett vendéglőt, bárt. Az alkalmazottak egy részét szabadságra küldte.

Kihasználják azt a lehetőséget is, hogy a kisgyerekes szülők az állam által támogatott 75 százalékos fizetett szabadságra mehetnek. Próbálnak kidolgozni egy házhoz szállítási rendszert, egyelőre csak próbaként, de ha nem lesz elég rendelés, azt is leállítják.

Kovács István elmondta, ha teljesen leáll a tevékenység (aminek immár meg kell történnie), akkor sem bocsátja el az alkalmazottait, áthidaló megoldást keres. „Azt is megtapasztaltuk, milyen nehéz munkaerőt találni, a tavaly nyáron ezzel küzdöttünk. Ezért megpróbáljuk megtartani a jelenlegi munkatársainkat. Erre egy-két hónapig van erőforrásunk” – részletezte a vállalkozó.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A szintén belvárosi, népszerű sepsiszentgyörgyi bisztró tulajdonosai is a bezárás mellett döntöttek még a hivatalos rendelet előtt. Dóci Lóránt vállalkozó elmondta, az elmúlt napokban a forgalom is a megszokott 15–20 százalékára esett vissza, ám nem ez volt a döntő szempont, amiért a bezárás mellett döntöttek. „A vendégeink, alkalmazottaink, a magunk védelmében zárunk be, nem várjuk meg, míg erre utasítanak. Abban bízunk, hogy ezzel is csökkentjük a fertőzés terjedését, lerövidülhet a járvány időszaka, hamarabb visszatér az élet a rendes kerékvágásba” – hangsúlyozta a vállalkozó. A héten mindent alaposan fertőtlenítettek, és közben kidolgoznak egy biztonságos rendszert, hogy elvitelre készítsenek nemcsak ételt, hanem vitaminturmixokat, gyümölcskoktélokat is.

Nagyvárosokban futárszolgálat is segít

A vendéglők, bisztrók online rendeléseinek lebonyolítását segítik több erdélyi és partiumi városban is az ételrendelő szolgáltatást nyújtó okostelefonos alkalmazások, amelyek letöltésével több tucat, közelünkben található vendéglő étlapjáról válogathatunk kedvünkre. Majd miután kijelöltük, hogy készpénzzel vagy online, bankkártyával akarunk fizetni, már indul is a stopperóra, hogy a biciklis, autós vagy motorkerékpáros futár mennyi idő múlva csörög ránk telefonon, hogy perceken belünk ajtónk, kapunk előtt áll a kívánt falatokkal.

Az egyik ilyen nemzetközi applikáció nagyváradi munkatársától tudjuk viszont, hogy a várakozásokkal ellenére egyelőre nemhogy nőtt volna, egyenesen visszaesett a forgalmuk.

Ebben persze közrejátszik az is, hogy vannak vendéglátóipari egységek, ahol „bedobták a törülközőt”, a plázák – így a területükön található vendéglátósok is – csökkentették nyitvatartási idejüket, de azzal is összefüggésben áll, amit Várad utcáin mi is tapasztaltunk, hogy egyelőre nincs pánik, az emberek kijárnak otthonról.

Az ágazat képviselői ugyanakkor abban bíznak, ha tovább szigorodik a szükségállapot, akkor ők is folytathatják tevékenységüket, ahogyan más országokban is történt, ekkor pedig exponenciálisan növekedésnek indul a forgalmuk.

Kajafutárok ideje. Sok vendéglő abban bízik, hogy a kliensek online rendelnek tőlük •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Kajafutárok ideje. Sok vendéglő abban bízik, hogy a kliensek online rendelnek tőlük

Fotó: Pixabay.com

Aki eddig készpénzzel fizetett, most is megteszi

Az általa képviselt szolgáltató felhívásának sincs egyelőre látványos eredménye: a cég néhány hete közleményben kérte a lakosságot, hogy amennyiben csak lehet, a járvány terjedésének megfékezése érdekében kerüljék a készpénzt, és az online bankkártyás fizetést válasszák, ez az infó ma is felugrik, ha telefonunkon megnyitjuk az applikációt. Beszélgetőpartnerünk szerint ennek az oka az lehet, hogy – legalábbis Váradon – eddig is sokan fizettek kártyával, továbbá van egy réteg, amely annyira nem mozog otthonosan az online világban, hogy a rendelés szakszerű leadása, a lakcím megfelelő megadása is gondot okoz, nemhogy még kicserélje a kifizetési módot bankkártyára.

Óvintézkedések nélkül nem lehet

Adódik tehát a kérdés, hogy egy nemzetközi hírnevű cég mit tesz azért, hogy alkalmazottait és ezzel együtt ügyfeleit megvédje a koronavírustól. Mint a váradi munkatársuk elmondta, már azelőtt elkezdődött az egyeztetés a témában, hogy a vírus Romániában felütötte a fejét. Azóta pedig elsősorban nincsenek gyűléseik, nem érintkeznek egymással, így is próbálva elkerülni a fertőzés lehetőségét. Ugyanakkor a műszak előtt és után is köteles mindenki kifertőtleníteni az ételhordó táskát. A futárok is kaptak kézfertőtlenítőt, amit maximális gyakorisággal kötelesek használni.

Beszélgetőtársunknak volt is már különben olyan esete, hogy a megrendelő jelezte neki telefonon, otthoni elkülönítésben van, mivel külföldről érkezett, ezért arra kérte a futárt, hogy a dobozokat tegye le a lábtörlőre, majd lépjen két métert hátra, ő pedig ezalatt az előzőleg mosogatószerrel lemosott bankjegyeket letette neki az ételhordozók helyére.

Persze abból kiindulva, hogy sokan elmennek otthonról, holott 14 napig házi karanténban kellene maradniuk, az ételrendeléseket lebonyolító cég sem akarja a véletlenre bízni a helyzetet, ezért máris kérték a közegészségügyi igazgatóságoktól, hogy – például a postásokhoz hasonlóan – kapjanak ők is állandóan frissülő listát azokról a személyekről, akik házi karanténban vannak, tehát nem kizárt, hogy koronavírussal fertőzöttek lehetnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés