
A látszat csalhat. Megtörténhet, hogy a lehúzott ernyők mögött a konyha működik, házhoz szállítanak
Fotó: Pixabay.com
Már a kedd esti korlátozás előtt önként zárt be sok étterem és bisztró a legtöbb erdélyi és partiumi településen. A hatósági szigor várhatóan az ételt házhoz szállító vendéglátóipari egységek és szolgáltatók iránti kereslet megugrásához vezet. Az étteremvezetők arra biztatják, sőt kérik visszajáró vendégeiket, illetve potenciális ügyfeleiket, hogy rendeljenek online maguknak ételt, ezáltal is hozzájárulva, hogy az ágazatban tevékenykedők a járvány lecsengéséig ne menjenek csődbe.
2020. március 18., 13:182020. március 18., 13:18
2020. március 18., 13:192020. március 18., 13:19
Bár hivatalosan csak kedden este rendelték el a hatóságok a vendéglők, bisztrók és más vendéglátóipari egységek bezárását, már az elmúlt napokban is sok sűrűn látogatott helyre került lakat a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot végéig. A legtöbben arra hivatkoznak, hogy így próbálják a maguk részéről megakadályozni a világjárvány terjedését.

Elrendelték a román hatóságok az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek működését a koronavírus-fertőzés terjedésének feltartóztatása érdekében foganatosított sürgősségi állapot keretében.
A hétvégén, mielőtt Klaus Johannis államfő kihirdette volna, hogy hétfőtől szükségállapot van az országban, még volt mozgás a vendéglőkben, bárokban, több erdélyi és partiumi városban tudunk olyan helyeket, ahova még betértek az emberek ebédelni, vagy meginni egy kávét, egy sört vagy fröccsöt, első körben igazából csak a klubok zártak be.
A szembetűnő változás a hétvégén még leginkább az volt, hogy a személyzet nagy gondot fordít a fertőtlenítésre, a pincérek gyakran húznak gumikesztyűt, hogy fertőtlenítőszerrel letakarítsák a kilincseket, illetve a vendégek távozása után az asztalokat, a székek karfáját stb. Lapunk munkatársa is tanúja volt egy olyan helyzetnek, amikor egy több ízben is tüsszentő nő távozása nyomán a pincér extra adag fertőtlenítővel próbálta legyilkolni az esetleges vírusokat.
A szükségállapot kihirdetését követően viszont egyre több vendéglátós döntött úgy a nagyobb városokban, hogy nem kockáztatja sem alkalmazottai, sem vendégei egészségét azáltal, hogy bármikor betérhet egy fertőző személy. Viszont
A lapunknak nyilatkozó vállalkozók is abban bíznak, hogy ha most egy ideig nem fogadnak vendégeket, ezzel is korlátozzák a vírus terjedését, lerövidíthetik a járvány időszakát. Ezért inkább házhoz szállítanak, annak megvalósítására készülnek, vagy elvitelre főznek.
„Hiába húzzuk az időt, a drasztikus döntéseket időben kell meghozni. A vendéglátóipari egységek nagy része a következő napokban bezár” – jelentette ki még a kedd esti hivatalos bejelentés előtt a Krónika megkeresésére Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke. Rámutatott, ő már bezárta az általa működtetett vendéglőt, bárt. Az alkalmazottak egy részét szabadságra küldte.
Kovács István elmondta, ha teljesen leáll a tevékenység (aminek immár meg kell történnie), akkor sem bocsátja el az alkalmazottait, áthidaló megoldást keres. „Azt is megtapasztaltuk, milyen nehéz munkaerőt találni, a tavaly nyáron ezzel küzdöttünk. Ezért megpróbáljuk megtartani a jelenlegi munkatársainkat. Erre egy-két hónapig van erőforrásunk” – részletezte a vállalkozó.
Fotó: Pixabay.com
A szintén belvárosi, népszerű sepsiszentgyörgyi bisztró tulajdonosai is a bezárás mellett döntöttek még a hivatalos rendelet előtt. Dóci Lóránt vállalkozó elmondta, az elmúlt napokban a forgalom is a megszokott 15–20 százalékára esett vissza, ám nem ez volt a döntő szempont, amiért a bezárás mellett döntöttek. „A vendégeink, alkalmazottaink, a magunk védelmében zárunk be, nem várjuk meg, míg erre utasítanak. Abban bízunk, hogy ezzel is csökkentjük a fertőzés terjedését, lerövidülhet a járvány időszaka, hamarabb visszatér az élet a rendes kerékvágásba” – hangsúlyozta a vállalkozó. A héten mindent alaposan fertőtlenítettek, és közben kidolgoznak egy biztonságos rendszert, hogy elvitelre készítsenek nemcsak ételt, hanem vitaminturmixokat, gyümölcskoktélokat is.
A vendéglők, bisztrók online rendeléseinek lebonyolítását segítik több erdélyi és partiumi városban is az ételrendelő szolgáltatást nyújtó okostelefonos alkalmazások, amelyek letöltésével több tucat, közelünkben található vendéglő étlapjáról válogathatunk kedvünkre. Majd miután kijelöltük, hogy készpénzzel vagy online, bankkártyával akarunk fizetni, már indul is a stopperóra, hogy a biciklis, autós vagy motorkerékpáros futár mennyi idő múlva csörög ránk telefonon, hogy perceken belünk ajtónk, kapunk előtt áll a kívánt falatokkal.
Ebben persze közrejátszik az is, hogy vannak vendéglátóipari egységek, ahol „bedobták a törülközőt”, a plázák – így a területükön található vendéglátósok is – csökkentették nyitvatartási idejüket, de azzal is összefüggésben áll, amit Várad utcáin mi is tapasztaltunk, hogy egyelőre nincs pánik, az emberek kijárnak otthonról.
Az ágazat képviselői ugyanakkor abban bíznak, ha tovább szigorodik a szükségállapot, akkor ők is folytathatják tevékenységüket, ahogyan más országokban is történt, ekkor pedig exponenciálisan növekedésnek indul a forgalmuk.
Kajafutárok ideje. Sok vendéglő abban bízik, hogy a kliensek online rendelnek tőlük
Fotó: Pixabay.com
Az általa képviselt szolgáltató felhívásának sincs egyelőre látványos eredménye: a cég néhány hete közleményben kérte a lakosságot, hogy amennyiben csak lehet, a járvány terjedésének megfékezése érdekében kerüljék a készpénzt, és az online bankkártyás fizetést válasszák, ez az infó ma is felugrik, ha telefonunkon megnyitjuk az applikációt. Beszélgetőpartnerünk szerint ennek az oka az lehet, hogy – legalábbis Váradon – eddig is sokan fizettek kártyával, továbbá van egy réteg, amely annyira nem mozog otthonosan az online világban, hogy a rendelés szakszerű leadása, a lakcím megfelelő megadása is gondot okoz, nemhogy még kicserélje a kifizetési módot bankkártyára.
Adódik tehát a kérdés, hogy egy nemzetközi hírnevű cég mit tesz azért, hogy alkalmazottait és ezzel együtt ügyfeleit megvédje a koronavírustól. Mint a váradi munkatársuk elmondta, már azelőtt elkezdődött az egyeztetés a témában, hogy a vírus Romániában felütötte a fejét. Azóta pedig elsősorban nincsenek gyűléseik, nem érintkeznek egymással, így is próbálva elkerülni a fertőzés lehetőségét. Ugyanakkor a műszak előtt és után is köteles mindenki kifertőtleníteni az ételhordó táskát. A futárok is kaptak kézfertőtlenítőt, amit maximális gyakorisággal kötelesek használni.
Persze abból kiindulva, hogy sokan elmennek otthonról, holott 14 napig házi karanténban kellene maradniuk, az ételrendeléseket lebonyolító cég sem akarja a véletlenre bízni a helyzetet, ezért máris kérték a közegészségügyi igazgatóságoktól, hogy – például a postásokhoz hasonlóan – kapjanak ők is állandóan frissülő listát azokról a személyekről, akik házi karanténban vannak, tehát nem kizárt, hogy koronavírussal fertőzöttek lehetnek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!