
2010. március 12., 10:432010. március 12., 10:43
Mint kiderült, az idei költségvetés a fejlesztésekre összpontosít, a már elkezdett projektek és beruházások folytatását támogatja, azonkívül, ha lehetőség nyílik rá, új beruházások elkezdését, valamint olyan pénzügyi ráfordításokat, amelyeknek bár pillanatnyilag nincs kézzelfogható eredményük, de hosszú távon fenntartható gazdasági folyamatokat generálnak.
A megyei utak felújítására 20 millió lejt irányoz elő a költségvetés. A közeljövőben a 113A jelzésű megyei út (Kovászna megye határa – Szent Anna-tó), a 123F jelzésű megyei út (Csiba–Csicsó), a 128 (Borszék–Orotva-szakasz), a 127 (Ditró–Tölgyes-szakasz) végeznek korszerűsítési munkálatokat, a 131-es jelzésű megyei úton, Homoródszentpál faluban található híd és ugyanezen az úton, a Kénos–Patakfalva-szakaszon található földcsuszamlások okozta károkat javítják ki.
Hargita megye önkormányzata továbbra is támogatja az ifjúsági és idős emberek szövetségeinek tevékenységét, 400 ezer lejben határozta meg az otthoni beteggondozói program költségvetését, valamint a balánbányai Bizalom nevű, a családon belüli erőszak áldozatait felkaroló központ fenntartási költségeinek felét fedezi. Az egészségügyi beruházások terén az idei költségvetés tartalmazza az új tüdőgyógyászati kórház építési munkálatainak elindításához szükséges 200 ezer lejt, amely a teljes beruházás értékének mindössze 8 százalékát jelenti. 2010-ben kell megépíteni az orvosi szolgálati lakásokat is.
A turisztikai vonzerő növelését célzó területeken a megyei tanács 91 ezer lejt különített el a Székelyföldi termék népszerűsítésére, illetve a hagyományos termékek népszerűsítésére a lakosság körében, a faluképvédelmi programra 100 ezer lejt irányzott elő. Hazai és külföldi turisztikai kiállításokon való részvételre, vadásznapok és borvízfesztivál megszervezésére, a Hargita-hegység népszerűsítésére, valamint webkamerák elhelyezésére a megye különböző pontjain összesen 300 ezer lejt szánnak, és további 150 ezret a megye turisztikai támogatására.
A kedvezőtlen gazdasági helyzet ellenére a tavaly nyáron és a közelmúltban megrendezett világrangú sportesemények sikerére alapozva csaknem 50 százalékkal növekedtek a sporttevékenységekre nyújtott támogatások. A tavalyi 467 ezer lejhez viszonyítva idén 710 ezer lejt irányozott elő a megyei döntéshozó testület. A költségvetésben 200 ezer lejt különítenek el a megye sportolóinak támogatására, de ezenkívül még számos sportrendezvény támogatása szerepel az idei költségvetésben. A büdzsét 22 igen, négy nem szavazattal és négy tartózkodással fogadták el. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, korábban az MPP-s tanácsosok abbéli elégedetlenségüknek adtak hangot, hogy a megye költségvetése túl nagy összegeket irányoz elő a térség népszerűsítésére, a Székelyföld márkanév ismertté tételére, illetve arra hívták fel a figyelmet, hogy indokolatlanul magas az egyébként a megyei önkormányzat által működtetett Hargita Népe napilapnak nyújtott támogatás összege is. „A szép szavak ellenére az idei költségvetés úgy néz ki, mintha egy autóban a legtöbb erő a dudában lenne. Sok pénz megy el reklámra, ahelyett, hogy konkrét programokra koncentrálnánk” – nyilatkozta a tanácsülést követően is Árus Zsolt MPP-s önkormányzati képviselő.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?