
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Elfogadta az üzemanyagok 50 banis árkompenzációjáról szóló sürgősségi rendeletet csütörtöki ülésén a román kormány.
2022. június 30., 13:512022. június 30., 13:51
2022. június 30., 14:592022. június 30., 14:59
A július 1-től három hónapig hatályos jogszabály értelmében azoknak a kereskedőknek, akik üzemanyagáraikat (az áfát is beleértve) 50 banival csökkentik, 25 banit megtérít az állam. Az árkompenzáció idején a töltőállomások totemoszlopain a kedvezményes árat, a kútoszlopokon és a könyvelésben viszont a kompenzáció nélküli árat kell feltüntetni – idézi az MTI a rendeletet.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter a csütörtöki kormányülés után arra figyelmeztette a kőolajipari társaságokat, hogy a három hónapos árkompenzáció idején az „indokolatlan” áremeléseket nyerészkedésnek minősítik és büntetik. A tárcavezető közölte, a kormányrendelet péntekre virradóra lép hatályba, és „elvárja”, hogy az üzemanyag-forgalmazók alkalmazzák az intézkedést. Hozzátette, el kell telnie „egy rövid időnek”, amíg az intézkedés hatásai megmutatkoznak. Popescu úgy nyilatkozott, a rendelet nem teszi kötelezővé az üzemanyagár-csökkentést, hanem „önkéntes alkalmazkodást” ír elő a társaságok számára.
„A piaci ismereteim alapján meggyőződésem, hogy a töltőállomások többsége, sőt akár valamennyi alkalmazni fogja a kormányrendeletet, és a románok valamennyi kőolajipari társaságnál részesülni fognak az árcsökkentésből” – jelentette ki az energiaügyi miniszter. Eközben Dan Cărbunaru kormányszóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy a sürgősségi rendelet alapján tilos a csökkentett áron forgalmazott benzin és gázolaj újraértékesítése. Aki a péntektől olcsóbb üzemanyagot újraértékesíti, az súlyos bírságot kockáztat: természetes személyek 5500-tól 11 ezer, míg jogi személyek 50 ezertől 500 ezer lejig terjedő büntettésel sújthatóak hasonló kihágás esetén.
Mihai Diaconu, a bukaresti pénzügyminisztérium államtitkára elmagyarázta, hogy az árkompenzációs mechanizmushoz csatlakozó forgalmazóknak az adóhatósághoz beküldött kimutatásaikban kell jelezniük, milyen mennyiségben és értékben adtak el árkedvezményes üzemanyagot. A kompenzáció úgy valósul meg, hogy eladott literenként 25 banival csökkentik az illető cég által befizetendő adót, vagyis annyival kevesebb nyereségégadót, vagy áfát kell befizetniük az államnak. Az államtitkár elmondta: becsléseik szerint a három hónapos időszakra meghirdetett üzemanyagár-kompenzáció 800 millió lejbe kerül a román költségvetésnek. Újságírói kérdésre válaszolva úgy vélekedett: az intézkedés nem növeli a költségvetési hiányt, mert több üzemanyag fog fogyni, vagyis több adó, és jövedéki adó fog befolyni az államkasszába.
Bukarestben az árcsökkentés előtt csütörtökön literenként 9,16 lej volt a legolcsóbb gázolaj, míg a standard benzin literenkénti ára a Petromnál a legalacsonyabb, 8,56 lej. Kolozsváron csütörtökön 8,61 lej a legolcsóbb benzin (a Petrom és a Lukoil kútjainál, a Mol és az OMV 8,67 lejért forgalmazza), ugyanakkor a standard gázolaj ára a Lukoilnál és a Petromnál 9,19, míg a Mol és az OMV kútjainál 9,25 lej literenként.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!