2008. november 28., 11:152008. november 28., 11:15
Bayer Mihály a Bakuban megrendezett energia-csúcsértekezletről beszámolva elmondta: a tanácskozáson részt vevő országok képviselői mind fontosnak tartották a partneri együttműködést az energiaellátás terén. A nagykövet arra is kitért, hogy az ülésen a török kormány képviselője kifejtette: Ankara részéről megvan a politikai akarat a vezeték megvalósítására. A törökök fontosnak tartják azt is, hogy a Nabucco-tervben érdekelt országok jobban vonják be Irakot a tárgyalásokba, hiszen onnan is érkezhet gáz a vezetékbe. Kérdésekre válaszolva közölte azt is, hogy bármelyik pillanatban elkészülhet az a konszolidált kormányközi megállapodástervezet a Nabuccóról, amelyet a vezeték megépítésében érdekelt kormányok írnak majd alá. Ez a dokumentum rögzíti a vezeték működésének a jogi és egyéb keretfeltételeit.
A pénzügyi-gazdasági válság egyelőre nem veszélyezteti a vezeték finanszírozhatóságát, sőt az iránt az amerikai Ex-Im bank is érdeklődik, mondta Bayer Mihály. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szintén azt ígérte, hogy támogatja a vezeték megépítését. A bizottság szerdán két napirendi pont vonatkozásában zárt ülést tartott: Hernádi Zsolt, a MOL Nyrt. elnök-vezérigazgatója számolt be arról, hogy milyen lehetséges beszállítói kapacitások állnak majd a vezeték rendelkezésére, illetve beszélt arról, hogyan áll a vezeték finanszírozása. Korábban e kérdésekkel kapcsolatban nyilvánosságra került, hogy a vezetékbe eddig Türkmenisztán maximum 10 milliárd, Irak 5 milliárd, Egyiptom pedig 2 milliárd köbméter gázt ígért, és felvetődött a kazah gáz betáplálása is. A vezeték megépítésének teljes költsége a jelenlegi tervek szerint 7,9 milliárd euró. A zárt ülést a MOL kérte üzleti titok védelme érdekében.
A Nabucco-bizottságot vezető Kóka János javasolta az ülésen, hogy állítsanak fel olyan nemzetközi védnöki testületet, amelyben valamennyi érdekelt állam parlamentje képviselteti magát. Ez a szervezet a vállalkozás erős politikai támogatását jelenítené meg. Az elnök szerint kulcsfontosságú, hogy a részt vevő államok demonstratíven is politikai támogatásukról biztosítsák a tervet, amelyhez a kivitelező energiavállalatok együttműködését is meg kell szerezni.
Az ülésen Ferdinand Mayrhofer-Grünbühel osztrák nagykövet elmondta: az osztrák parlament már felhatalmazta az osztrák kormányt a majdani kormányközi megállapodás aláírására. Elmondta azt is, hogy Ausztria szívesen ad infrastruktúrát a gázelosztáshoz. Egyetértett azzal is, hogy a vállalkozást fel kell gyorsítani, és minél előbb alá kell írni a kormányközi megállapodást.
Dimiter Ikonomov bolgár nagykövet nagyon fontosnak nevezte a Nabucco politikai támogatását, és úgy vélte, a jövő év első felében Ankarában aláírható a kormányközi megállapodás. Igaz, ehhez addig meg kell egyezni a törökökkel a nyitott kérdésekben. Ireny Comaroschi román nagykövet kifejtette, hogy Románia elkötelezte magát az Arad–Szeged csővezeték ügyének véglegesítése mellett, ami azért fontos, mert ez része a Nabuccónak. A nagykövetek kijelentették, hogy országaik feltétel nélkül támogatják a csővezetéket.
Bayer Mihály a nagykövetek által felvetett kérdések kapcsán elmondta, hogy alapvetően Törökországon múlik, mikor írják alá a kormányközi megállapodást.
A Nabucco-vezeték kiépítésében a MOL mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt az eddig aláírt megállapodások szerint. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül öszszekötő Nabucco csővezeték összesen 3300 kilométeres lesz.
A vezeték kikerüli Ukrajnát, és áthalad Magyarországon is. Az alapforgatókönyv alapján 2011-ben 8 milliárd, 2020-ban pedig 25,5 milliárd köbméter, míg a csúcsforgatókönyv alapján 2011-ben 13 milliárd, 2020-ban pedig 31 milliárd köbméter földgázszállítási kapacitással fog működni a vezeték.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.