
A pizza viszi a prímet. Főként a fiatalok körében népszerű az online ételrendelés haza, munkahelyre vagy iskolába
Fotó: 123RF
Főként a fiatalok körében terjedt el az online ételrendelés gyakorlata, de más korosztályok is jelen vannak a piacon. A többség pizzát vagy hamburgert rendel, a vendéglők, gyorséttermek kínálatát összegyűjtő platformok népszerűsége pedig felfelé ível.
Egyre többen rendelnek online ételt – az egyik legnagyobb okostelefonos ételrendelési applikációt működtető Foodpanda statisztikái szerint az év elejétől júniusig konkrétan megkétszereződött a „netről” rendelők száma Romániában. Ami az így rendelt ételeket illeti, a nemzetközi konyha vezeti a toplistát olyan fogásokkal, mind a hamburgerek, a pizza, a meggyes lepény, de ott van a borjúcsorba is.
Az érdeklődés fokozódása meglátszik ugyanakkor abban is, hogy
júniusban már 50 százalékkal több vendéglátóipari egység kínálatából lehetett rendelni, mint az év elején. Összesen amúgy nagyjából 1500 vendéglővel működnek együtt, és olyan városokban vannak jelen szolgáltatásaikkal, mint Bukarest, Kolozsvár, Jászvásár, Brassó, Konstanca, Arad, Ploieşti, Nagyvárad, Galac, Craiova, Nagyszeben, Piteşti, Marosvásárhely és Nagybánya. A Foodpandánál eddig a legnagyobb értékű rendelés elérte az 1349,5 lejt, és Kolozsváron adták le. A többség, az ügyfelek 77 százaléka inkább készpénzzel fizet, a többiek internetes banki átutalással.
Az online rendelésnek egyértelmű előnyei vannak, és ez a felhasználók számának növekedésében is tükröződik – értékelt a Krónika megkeresésére Sike Csanád, aki jelenleg Sepsiszentgyörgyön működtet online ételrendelési piacteret. Az igény növekedését jelzi, hogy a közeljövőben terjeszkedni fognak, az Ospatarul.ro Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Csíkszeredában is megjelenik. A vállalkozó rámutatott,
Nem kell minden alkalommal beírni az adatokat, a címet, elég egyszer kitölteni és elmenteni, könnyen lehet ugyanazokat a termékeket újra rendelni. Másrészt kiszűri a hibalehetőségeket, hiszen a telefonos rendelésnél előfordulhat, hogy elírják az adatokat, vagy épp a rendelést. Az is az ügyfelek kényelmét szolgálja, hogy bármikor lehet rendelni, miközben telefonon egyszerre csak egy rendelést tudnak fogadni, és leterhelődhetnek a vonalak.
Sike Csanád úgy látja, a felhasználók nagyon nyitottak a lehetőség iránt, egyre több a visszatérő vásárló. A másik oldalon a vendéglátósok még szokják ezt a szolgáltatást, de alapvetően aki komolyan gondolja, hogy házhoz szállítással foglalkozik, egyre nyitottabb arra, hogy részt vegyen egy hálózatban.
– részletezte az üzletember.
Kik rendelnek inkább online ételt? – kérdeztük egy országos lefedettséggel rendelkező online gyűjtőplatform egyik nagyváradi kerékpáros futárát. Mint részletezte, természetesen a 20–30-as korosztály az, amelynek teljesen természetes egy internetes ételrendelő program használata. „Számomra viszont – az előbbi korosztály egyértelmű felülreprezentáltságának ellenére – meglepő, hogy számottevő az idősebb korosztály is, esetenként nyugdíjasok is rendelnek” – osztotta meg velünk tapasztalatait. Elmondása szerint napfüggő, hogy iskolába, munkahelyre vagy a megrendelő otthonába kell vinniük az ételt, míg hétköznapokon az előbbi kettő dominál, hétvégén haza rendelik az ételt. Tapasztalatai szerint ugyanakkor egyértelműen kijelenthető, hogy
Ami a forgalom alakulását illeti, elmondta, amikor az okostelefonos ételrendelési applikáció elérhetővé vált Váradon, robbanásszerű növekedést tapasztaltak, most pedig ugyan lassulás tapasztalható, ám „lassan, de biztosan” folytatódik a bővülés.
A házhoz szállítás, az online rendelés a gyorsétkezdék számára jelent megoldást, a kulturált étterembe járást nem helyettesíti – vallja Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátó Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke. Mint a Krónika megkeresésére kifejtette, egyre nagyobb szegmenst fed le a házhoz szállítás, és ezen belül is sokan szívesen választják a lehetőséget, hogy online rendeljenek. „Aki dolgozik, siet, éhes, és nincs ideje kimozdulni, annak kézenfekvő megoldás, hogy házhoz rendeli az ételt, sőt tovább egyszerűsíti a dolgot, ha nem kell telefonon egyeztetnie, néhány kattintással kiválasztja, megrendeli, sőt ki is fizeti az ebédet. Ugyanakkor ez nem helyettesítheti az étterembe járást, ahol teljesen más minőséget, és közösségi élményt is kap a vendég” – fogalmazta meg a vendéglátóipari szövetség elnöke.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!