Hirdetés

Egy hét a gázár-liberalizációig: érdemes megkeresni a kedvezőbb árat ajánló szolgáltatót

Nem mindegy, mennyit fizetünk majd a télen. Előnyünkre fordíthatjuk a gázár-liberalizációt •  Fotó: Haáz Vince

Nem mindegy, mennyit fizetünk majd a télen. Előnyünkre fordíthatjuk a gázár-liberalizációt

Fotó: Haáz Vince

Bár a romániai piacon jelen levő két legnagyobb földgázszolgáltató egyelőre nem készül árat csökkenteni, a piac, illetve egy, a parlament napirendjén levő törvénytervezet rákényszerítheti erre őket.

Bíró Blanka

2020. június 25., 19:462020. június 25., 19:46

2021. szeptember 10., 12:182021. szeptember 10., 12:18

Egy héttel a július 1-jei gázár-liberalizáció előtt a szabályozott 68 lejnél kevesebb megawattóránkénti ár alatt zajlanak a nagykereskedelmi tranzakciók, és bár a két legnagyobb gázszolgáltató – az E.ON és az Engie – nem csökkentette az árait, egyre több más kereskedő hajlandó kisebb árajánlattal előrukkolni.

Idézet
Az alacsony nagykereskedelmi árak előbb-utóbb tükröződni fognak a lakossági számlákon is”

– igyekezett azonban megnyugtatni a gázszámláik miatt aggodalmaskodókat Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. A Krónika megkeresésére ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a parlamentben szerepel egy tervezet, amely az úgynevezett „windfall tax” bevezetését írja elő, tehát megadóznák a szolgáltatók többletbevételét, ha azt a helyzet kihasználásával szerezték, ezzel is ösztönözve az árcsökkentést. „A gázár alakulása attól is függ, hogy a két nagy szolgáltató konkurenciája hogyan lép fel.

Hirdetés
Idézet
Ha a nagy játékosok azt látják, nincsenek erős versenytársaik, nincsenek olyan ajánlatok, melyek veszélyeztetnék a piaci helyzetüket, akkor tartják az árakat. Ellenkező esetben kénytelenek lesznek csökkenteni”

– mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Ugyanakkor a hatóság ár-összehasonlítójában azt tapasztalni, hogy egyre több kereskedő hajlandó jóval alacsonyabb árat ajánlani a nagyokhoz képest, és ezek között a piacra újonnan belépő nagy, tapasztalt vállalatok is vannak. Ezt azért merik meglépni, mert a nagykereskedelmi árak még mindig alacsony szinten vannak, most már a téli időszakra is lehet alacsonyabb áron szerződést kötni, mint a liberalizáció előtt érvényes, szabályozott 68 lej.

A hatóság alelnöke emlékeztetett, hogy jóváhagytak egy szabályzatot, amely kötelezi a földgáztermelőket, hogy bizonyos mennyiségeket piacra dobjanak – hónapos, negyedéves, szezonális és éves – szerződések alapján. Június 18-án volt az első tranzakció a szabályzat értelmében, azóta naponta kötnek szerződéseket. Múlt szerdán az utolsó negyedévre, tehát a téli időszakra 51 lejért szerződték le a földgáz megawattóráját.

A szakember rámutatott, valóban a téli időszakra a legdrágább a földgáz, de még ez jóval alatta marad a lakosság védelmében leszabályozott 68 lejnek. Ugyanakkor a harmadik negyedévre 35 lejen is zárultak tranzakciók.

Idézet
Ha 50 lej körül lehet szerződni a téli időszakra a földgázt, az előbb-utóbb tükröződni fog a lakossági számlákon, csökkenni fognak az árak.

Ám ez attól függ, milyen erős a két legnagyobb szolgáltató konkurenciája. Ha azok bátran ajánlanak, lakosság pedig nem marad passzív, a nagyok is kénytelenek lesznek árakat csökkenteni, ha meg akarják tartani az ügyfeleiket” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Megérheti a liberalizáció: kedvezőbb árral kecsegtet a földgázszolgáltató-váltás
Megérheti a liberalizáció: kedvezőbb árral kecsegtet a földgázszolgáltató-váltás

Olcsóbban vásárolhatják júliustól a földgázt azok a lakossági fogyasztók, akik most résen vannak, és saját szolgáltatójukon kívül több másik cégtől is kérnek árajánlatot, hogy a legkedvezőbb mellett dönthessenek.

Többletadóval az árcsökkentésért

„A parlament ipari bizottságában már tárgyalták azt a tervezetet, amely többletadót róna ki a földgázkereskedőkre, ha nem a saját érdemük alapján jutnak bevételhez” – emelte ki Nagy-Bege Zoltán. Az ügynevezett „windfall tax” olyan piaci szereplőkre róható ki, akik nem a saját érdemük, hanem a konjunktúra alapján jutnak többletbevételhez. Tekintettel arra, hogy a gázár-liberalizáció egybeesik a drasztikus nagykereskedelmi gázárcsökkenéssel, az ebből szerzett többletbevételt megadózhatják. Ezzel próbálják rávenni a szolgáltatókat az árcsökkenésre, hiszen valószínűleg inkább olcsóbban adják majd a gázt a lakosságnak, mintsem adózzanak.

Nagy-Bege Zoltán dicséretesnek tartja, hogy a tervezetben az is szerepel, az így befolyt adót célirányosan a veszélyeztetett fogyasztók támogatására fordítanák. Bár a kormány arra hivatkozva halogatta a liberalizációt, hogy ki kell dolgoznia egy mechanizmust a veszélyeztetett fogyasztók védelmére, ez a kérdés azóta sem került napirendre.

•  Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI Galéria

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Bármikor válthatunk

Mint ismeretes, július elsejétől liberalizálják a romániai földgázpiacot. Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor kérdésünkre tisztázta, hogy

ha egy fogyasztó nem lép semmit sem az elkövetkező egy hétben, akkor a szerződése megy tovább a jelenlegi szolgáltatójával, azon az áron, amit az a július 1. utáni időszakra felajánlott.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ha a fogyasztó talál a piacon egy számára kedvező árajánlatot, bármikor szolgáltatót válthat. Nem kell az egy évet kivárni, különösképpen, ha olyan szerződés van érvényben, mely nincs határidőhöz kötve. „Viszont a szerződést érdemes mindig figyelmesen elolvasni, mert lehetnek benne kötelezettségek” – figyelmeztet Nagy-Bege Zoltán. A hatóság különben arra biztatja a fogyasztókat, hogy nézzenek utána, hasonlítsák össze az ajánlatokat, és válasszák ki a számukra legkedvezőbbet.

Érvelés a gázár tartása mellett

Az egyik legnagyobb romániai földgázszolgáltató, az E.ON Románia továbbra is kitart amellett, hogy nem csökkentheti a lakossági földgáz árát a július 1-jei gázár-liberalizáció után – érvelése szerint ennek

az az oka, hogy a piacon nincs elég gázmennyiség hosszú távra elfogadható áron.

Azonban azt sem tartják kizártnak, hogy ez a következő időszakban mégis megtörténik. Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, a két nagy gázforgalmazó az E.ON és az Engie új ajánlatában is korábbi ár szerepel, tehát nem csökkentettek semmit. Közben Virgil Popescu gazdasági miniszter azt állítja, hogy a gázszámlák értékének a liberalizálást követően 10–15 százalékkal kellene csökkennie.

korábban írtuk

Ismét árcsökkentésre szólította a miniszter a nagy gázszolgáltatókat
Ismét árcsökkentésre szólította a miniszter a nagy gázszolgáltatókat

Virgil Popescu gazdasági és energiaügyi miniszter szerint a romániai gázszolgáltatók visszaélnek domináns piaci helyzetükkel és ismét felszólította őket, hogy a lakossági fogyasztói árat 15-20 százalékkal csökkentsék.

Az E.ON vezetőitől az Agerpres hírügynökség kérdezte meg, mi áll a hátterében annak, hogy nem módosították az árakat. Válaszában a szolgáltató arra hivatkozik, hogy a 2020. július 1. és 2021. június 30. között értékesített gáz végső felhasználói árába beleszámolták a már betározott földgáz árát, valamint annak az árát, amit július 1. utáni időszakban kell felvásárolniuk. Azzal érvelnek, hogy az ajánlatuk tizenkét hónapra stabil árat tartalmaz, ezen az áron biztosítják a téli szükségletet, amikor a költségek is magasabbak, hiszen a megnövekedett fogyasztás mellett a tározókban is tartalékolniuk kell.

Magyarázatuk szerint a lakosság éves fogyasztásának 80 százalékát a télen használja el, ebben az időszakban, hogy a csúcsfogyasztást biztosítani tudják, kénytelenek külföldről, drágábban importálni.

Arra is hivatkoznak, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) arra kötelezte őket, hogy kiküldjék a július 1. utáni időszakra szóló árajánlataikat a mintegy 1,55 millió ügyfelüknek, mielőtt ezeket a mennyiségeket leszerződtették volna. Ugyanakkor nem tartják kizártnak, hogy ha hosszú távra a belső piacról be tudják szerezni a szükséges mennyiséget elfogadható áron, ez a számlákon is megmutatkozik.

„Egy jól működő liberalizált piacon kaphatnak az ügyfelek megfelelő ajánlatokat, és ösztönözheti a befektetőket is” – vélik a szolgáltató vezetői. Arra biztatják ugyanakkor a fogyasztókat, hogy amikor összehasonlítják az ajánlatokat, nézzék meg az ár mellett a szerződés futamát, hogy milyen feltételekkel módosítható, és hogy milyen ügyfélszolgáltatásokat tartalmaz.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés