
A határ a csillagos ég. Évi 300 kilométer autópályával számol a közlekedési minisztérium
Fotó: Pixabay
Miközben bejelentették, hogy megkezdődtek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya újabb Maros megyei szakaszán, arról is hírt kaptunk, hogy „becsúszott a domb” az épülő A10-es sztrádára. A közlekedési minisztérium optimizmusa viszont töretlen, 2030-ig 3000 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri.
2020. július 23., 09:412020. július 23., 09:41
A Strabag megkezdte az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely és Nyárádtő közötti szakasza és a bekötőút építését – közölte a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR).
Arról, hogy a hír igaz, videó is tanúskodik.
Összesen egy 9,2 kilométeres aszfaltcsíkról van szó, amelyből 4,5 kilométer maga a sztráda, 4,7 kilométer pedig a bekötőút. Összesen kilenc híddal és felüljáróval terveznek, illetve két csomóponttal, ami összekapcsolja majd az épülő sztrádaszakaszt a már meglévő úthálózattal.
A szerződés értéke áfa nélkül 192,059 millió lej. A kivitelezőnek 18 hónap áll a rendelkezésére, majd 9 éves garanciát kell vállalnia az elvégzett munkáért.
Minden valószínűség szerint tovább fog késni az amúgy már kétéves késésben levő Szászsebes–Torda autópálya átadása, miután az elmúlt időszak heves esőzései nyomán becsúszott a domboldal az épülő útra.
A ZiarulUnirea.ro felvételein jól látszik a kár mértéke.
A közlekedési minisztérium illetékesei közben – elődeikhez hasonlóan – mernek nagyot álmodni.
Ez évi 300 kilométert jelent, ami túlzottan optimistának hat, miután az idei évre 80 kilométerrel számolnak. És még ez is bizonyulhat túlságosan derűlátónak olyan körülmények között, hogy az idei első sztrádaszakasz a héten készült el, és az is alig több mint 5 kilométer.
A befektetés terv amúgy „abszolút prioritásként” jelöli meg a Nagylak–Konstanca autópálya megépítését, Moldva és Munténia, illetve Erdély és Moldva összekapcsolását autópályákkal vagy gyorsforgalmi utakkal, valamennyi megyeszékhely bekapcsolását a sztrádahálózatba, illetve a határon átmenő úthálózat fejlesztését.
A minisztérium számításai szerint a közúti infrastruktúra fejlesztésére 10 év alatt 36,93 milliárd eurós finanszírozásra lesz szükség.

Már csak az építkezés elkezdését jóváhagyó okirat kibocsátására van szükség ahhoz, hogy megjelenjenek a munkagépek a Marosvásárhelyt Nyárádtővel összekötő, majdani gyorsforgalmi út nyomvonalán.

A nagyváradi Trameco vállalat elkészült az észak-erdélyi autópálya Bihar–Bors-szakaszával, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) pedig jövő héten át is veszi.

Kérdőjeles, hogy miután nyárra elkészül az észak-erdélyi autópálya Radnót és Maroskece közötti része, azt végre használatba is vehetjük. Mint ahogy az is szinte lehetetlen, hogy a Marosvásárhely–Nyárádtő-szakasz építésének az idén nekilássanak.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!