
Fotó: Boda L. Gergely
Ha az egyéni vállalkozók a megadott határidőre nem lépték meg az előírt módosításokat, a cégbíróság elindította az eljárást, és felszámolta a céget.
2019. március 27., 08:142019. március 27., 08:14
2019. március 27., 09:032019. március 27., 09:03
Aránytalanul nagy a cégbíróság ellenlépése azokban az ügyekben, amelyek során az egyéni vállalkozók (PFA) nem egyszerűsítették le határidőre a tevékenységüket – irányította rá a figyelmünket Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint lapunknak elmondta,
A szakember azt is nehezményezi, hogy erről nem is értesítik a vállalkozókat.
Amint arról beszámoltunk, idén január 16-a volt a határidő, hogy az egyéni vállalkozók (PFA vagy II) egyszerűsítsék a tevékenységüket. A 2017 januárjában megjelent módosítás értelmében a PFA-knak legtöbb öt féle tevékenységük lehet, ez azt jelenti, hogy legtöbb öt tevékenységi kódot (CAEN) jegyezhetnek be, akinek ennél több volt, le kellett csökkentse a cégbíróságon. Az II esetében ez a határ legtöbb tíz tevékenység. Ugyanebben a törvénymódosításban azt is szabályozták, hogy előbbi legtöbb három, utóbbi legtöbb nyolc alkalmazottat foglalkoztathat.
Erről viszont nem értesítették az érintett vállalkozókat. Édler András elmondta, egy kétségbeesett háromszéki vállalkozó fordult a kamarához, mert utólag értesült arról, hogy a cégét felszámolták, és közben teljesen törvénytelenül tevékenykedett. A mezőgazdasággal foglalkozó férfi az adóhivatalban akart elintézni egy formaságot, ott szóltak neki, hogy a vállalkozása már nem létezik a cégbíróság felszámolta. Időközben viszont tevékenykedett: számlázott, fizette az alkalmazottai bérét, sőt európai uniós projektet is futtatott a vállalkozásán. „A törvényt, a határidőket be kell tartani. De nincs az rendben, hogy egy adminisztratív tévedésnek ilyen súlyos következményei legyenek a vállalkozó számára. Nem csalt adót, nem lopott, egyszerűen tévedett. Ez nem világvége, viszont most olyan helyzetbe került, hogy törvénytelenül tevékenykedett, újra be kell szereznie az engedélyeket” – részletezte Édler András. Szerinte a cégbíróságnak kellett volna értesíteni a vállalkozót, amikor a felszámolást elindította. „Jobban meg kellene becsülni a vállalkozókat. Felmérni, milyen hatása van egy ilyen intézkedésnek. Ne lőjük a nyulat bokrostól. Ebben az országban a vállalkozó ki van szolgáltatva az állam kénye-kedvének, holott a vállalkozói szféra nélkül a közszféra sem működik” – mondta a kamara elnöke.
Különben a tevékenység egyszerűsítésére volt elég idő, két évet adott a kormány a helyzet rendezésére. Édler András ezt nem is vitatja, ám a büntetés mértékét tartja eltúlzottnak. Debreczeni László adótanácsadó elmondta, a könyvelők szakmai szervezete folyamatosan figyelmezteti a tagjait a kötelezettségekre, a határidőkre. Ha a vállalkozó ezeket nem is tudja, a könyvelő emlékeztetheti. Meglátása szerint
„Ha valaki az egyszerűsített vállalkozási forma mellett dönt, akkor az legyen valóban az. Ne legyen száz tevékenységi kódja, és száz alkalmazottja. Most valóban látszik a különbség az egyszerűsített vállalkozási formák és a cégek között” – fogalmazta meg az adószakértő. Fejér László Ödön háromszéki RMDSZ szenátor lapunknak elmondta, megvizsgálják, milyen módon lehet változtatni a jogszabályt, és enyhíteni az ellenlépés szigorát.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!