
Fotó: Krónika
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a földgáz árát legutóbb júliusban emelték meg, akkor 12,5 százalékkal drágítottak a szolgáltatók. Most az ANRE illetékesei úgy nyilatkoznak, októbertől legkevesebb 5 százalékkal emelkedik majd a földgáz ára.
Hogy ne sújtsa túlzott mértékben a lakosságot a földgáz árának emelkedése éppen a fűtési időszak kezdetén, a munkaügyi minisztérium már kidolgozott egy törvénytervezetet, amelynek értelmében novembertől 18 százalékkal nőne a fűtéspótlék értéke.
Folyamatosan
Az Európába szállított orosz földgáz átlagos ára október 1-jétől 500 dollár lesz 1000 köbméterenként – jelentette be Alekszandr Medvegyev, a Gazprom igazgatótanácsának helyettes elnöke. Az RBK Daily című üzleti napilap ehhez szakértőket idézve hozzátette: az ár év végére el fogja érni az 550 dollárt 1000 köbméterenként.
Eredetileg a Gazprom 2008-ra 310 dollárra prognosztizálta ezer köbméter földgáz árát, s Alekszej Miller vezérigazgató még márciusban is csak óvatosan szólt arról, hogy az Európába szállított gáz ára idén elérheti a 400 dollárt. Júniusban azonban már azt konstatálta, hogy az átlagár elérte a 410 dollárt ezer köbméterenként.
A drágaság azonban nem befolyásolja a keresletet. Mint Alekszej Miller korábban már rámutatott, az európai fogyasztók számára a szállítások stabil volta fontosabb, mint az ár. A szükséglet pedig egyre nő: a Gazprom tavaly 151 milliárd köbmétert szállított az EU-tagállamokba, s idén ez a mennyiség 157 milliárd köbméter lesz.
Az RBK Daily szakértőket idézve azt írta, hogy a gáz árának emelkedése az olajárral függ össze, ugyanis annak függvényében alakul, csak 6–9 hónapos eltolódással, ezért Európát nem éri váratlanul az emelés. A szakértők úgy vélték, a gázár év végére eléri az 550 dollárt ezer köbméterenként annak nyomán, hogy a kőolaj ára júliusban érte el a csúcsot. Jövőre a szakemberek szerint átlagosan 527 dollárba kerül majd ezer köbméter földgáz, 2010-ben pedig átlagosan 575 dollárba. A Gazprom földgázexportból származó idei bevétele számítások szerint eléri a 139 milliárd dollárt, s ebből az Európába irányuló szállításokból 69,5 milliárd dollár bevétel várható.
A Nabucco mellett
Az európai államoknak meg kellene fontolniuk, hogy elhalasztják-e a tárgyalásokat Oroszországgal a Déli Áramlatról – nyilatkozta csütörtökön az MTI-nek April H. Foley, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete, aki szerint hasznos lenne az államoknak, hogy megvizsgálják, milyen lehetőségeik vannak arra, hogy kifejezzék elégedetlenségüket Oroszországgal szemben. „Fontos, hogy az EU olyan lépéseket tegyen, amely megtörheti Oroszország terjeszkedési vágyát” – tette hozzá. A nagykövet úgy véli, rendkívül fontos, hogy a Nabucco-vezeték valósuljon meg először, hiszen ez jelent valódi megosztást.
Amint arról korábban beszámoltunk, az évi mintegy 30 milliárd köbméter szállítási kapacitású Déli Áramlat az orosz Gazprom és az olasz Eni energiavállalat közös vállalkozása orosz földgáz Európába juttatására, elkerülve a hagyományos útvonalakat. A Déli Áramlat gázvezeték a krasznodari területről a Fekete-tenger alatt haladva érné el Bulgáriában Várnát, ahonnan két ágra válik szét: az egyik ága Görögország felé indul Olaszországig, a másik Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Szlovénián át északról érné el Olaszországot, és a tervek szerint ausztriai ága is lenne.
A Nabucco – a jelenlegi tervek szerint – nem orosz, hanem közép-ázsiai földgázt szállítana Európába, azonban a vállalkozás elindítása késésben van a Déli Áramlathoz képest, és a Nabucco-vezetéket földgázzal ellátni hivatott közép-ázsiai országok hajlandósága sem egyértelmű.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.