
Beindult a drágulási spirál. Számos áremelkedés miatt kell hamarosan többet fizetni a palackozott vízért is
Fotó: 123RF
Elkerülhetetlen a palackozott vizek drágulása az ágazatban tevékenykedő munkáltatók szerint, miután az elmúlt időszakban drasztikusan megugrott az energia, a csomagolóanyag és az üzemanyagok ára is. Azt mondják, már októberben mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik pillepalackos vagy üveges ásványvizet akarnak vásárolni.
2021. szeptember 23., 08:362021. szeptember 23., 08:36
Legalább húsz százalékkal drágul a palackozott víz – vetítette előre George Ristea, a Romániai Ivóvíz-palackozók Egyesületének (APRIA) elnöke. Mint a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva kifejtette, az áremelés elkerülhetetlen, hiszen drágult a csomagolóanyag, az energia és az üzemanyag is.
a termelők általában rengeteg energiát használnak, már csak emiatt is valószínűsíthető a palackozott víz drágítása. De ez csak az egyik ok, hiszen közben az üzemanyag 20 százalékkal drágult, a csomagolóanyag – a pillepalack, a karton, a műanyag fólia – pedig 50 százalékkal.
A palackozókat ugyanakkor a lej-euró árfolyam emelkedése is aggasztja, hiszen az elmúlt években jelentős beruházásokat, fejlesztéseket valósítottak meg nagyrészt hitelből. Az ágazat képviselőinek becslései szerint legkevesebb 20 százalékos áremelkedésre lehet számítani, de a drágulás elérheti a 25–30 százalékot is. George Ristea közölte, az áremelkedés már október folyamán tapasztalható lesz az üzletekben.
„A drágulás elkerülhetetlen” – erősítette meg lapunknak Silviu Manole, a háromszéki Agrofood élelmiszeripari regionális klaszter elnöke, az előpataki ásványvizet palackozó Wega Invest ügyvezetője is. Mint kérdésünkre hangsúlyozta, az ágazati munkáltatói szövetség ülésein gondosan vigyáznak arra, hogy fel se merüljön az ár témája, hogy ne gyanúsíthassák meg őket azzal, hogy egyezkednek az árakról. Viszont a költségeik az utóbbi időben olyan mértékben emelkedtek, hogy nem lehet kivédeni a drágítást.
A bérek nem növekednek, és mint bármilyen más termék esetében, az emberek azt a vizet fogják megvenni, amelyet megengedhetnek maguknak. „Összetett folyamatok állnak az áremelkedések hátterében, de végül mindennek az árát a végső fogyasztó fizeti meg, csak mivel a vásárlóerő csökken, ez azzal jár, hogy kénytelen lesz lemondani bizonyos termékekről, így a forgalom is visszaeshet” – véli Silviu Manole.
ami beépült a csomagolóanyagok árába, a pillepalackot, a fóliát már sokkal drágábban tudják megvásárolni. Erre aztán még rátett egy lapáttal az energiadrágulás, a munkaerőhiány, ami miatt a béreket is növelni kellett – sorolta Silviu Manole.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció augusztusban.
Kérdésünkre ugyanakkor elmondta, már most tetten érhető a hanyatlás, szerinte a döntéshozóknak közpolitikákkal kellene támogatniuk az ágazatot, annál is inkább, hogy egyre inkább veszélyeztet világszinten az ivóvízhiány.
„Ebben a pillanatban Románia legértékesebb altalajkincse az ivóvíz, ezzel megfelelő módon, okosan kellene gazdálkodni, figyelni arra, hogy hazai tulajdonban maradjon. Népszerűsíteni kellene az ásványvíz-fogyasztás jótékony hatásait, bátorítani a palackozókat, vagy akár támogatni, hogy új piacokra törjenek be” – hangsúlyozta az üzletember, aki szerint
akár országbrandként is kamatoztatható, hiszen a mennyiség és a minőség szempontjából is kiemelkedőek a mutatók. A vállalkozó szerint ugrásszerű növekedést lehetne elérni a gyógyvizek felhasználása terén is, a gyógyturizmusban is hatalmas potenciál rejlik.
„Ha a vizekben rejlő gazdasági lehetőséget megfelelően kihasználná az ország, munkahelyek jönnének létre, a fiatalok elvándorlását is csökkenteni lehetne” – összegezte Silviu Manole.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!