2010. október 14., 08:372010. október 14., 08:37
A konszolidált költségvetés bevételeit 176,35 milliárd lejre becsülik, miközben a kiadások várhatóan elérik a 200,31 milliárd lejt, aminek következtében az államháztartási deficit 24 milliárd lej körül alakul, ami a bruttó hazai termék (GDP) 4,4 százalékát teszi majd ki.
A dokumentum értelmében a közalkalmazottakkal járó kiadások 10,2 milliárd lejre rúgnak 2011-ben az idei 42,15 milliárd lejhez viszonyítva. A hároméves stratégia ugyanakkor azt a kitételt is tartalmazza, hogy megmarad az egységes adókulcs, s nem változnak a különböző járulékok értékei sem. Arra azonban nem tér ki a dokumentum, hogy a jelenlegi 24 százalékos szinten marad-e az általános forgalmi adó. A 2011-es költségvetést el kell fogadnia a kormánynak, ezt követően kerül a parlament két háza elé megvitatásra.
Azonban, ha megbukik a jelenlegi kormány, egész más szelek fújnak majd az országban. Elkészült ugyanis a szociáldemokraták kormányprogramja, amelyet várhatóan az alakulat szombati rendkívüli kongresszusán fogadnak el. A Méltányos Románia, szociális Románia című dokumentum hat pontban foglalja össze, hogy milyen lépéseket foganatosítanának a szociáldemokraták, amennyiben kormányra kerülnének.
Mint rámutatnak, már a kormányzás első napján a 25 százalékos csökkentés előtti szintre emelnék a közszférában dolgozók bérét, megakadályoznák az egységes nyugdíjtörvény hatálybalépését, mint ahogy nem adóznák meg a legkisebb nyugdíjakat, befagyasztanák a fogyóeszközökre és gyógyszerekre fordítható öszszegeket, a különböző javakkal és szolgáltatásokkal járó kiadásokat a tavalyi összeg legtöbb 50 százalékában határoznák meg, törölnék az előírást, amely szerint a szerzői jogdíjból élőknek is társadalombiztosítási hozzájárulást kell fizetniük, illetve ezzel párhuzamosan elkezdenék a Boc-kabinet pénzügyi auditját.
A kormányzás első hónapjában a PSD-sek 750–800 lejre emelnék a garantált minimálbért, az alkalmazottak társadalombiztosítási hozzájárulását 3 százalékra csökkentenék, felszabadítanák az egészségügyi állásokat, valamint egy évre befagyasztanák a lakosságnak szolgáltatott energia árát. Az első évre a szociáldemokraták tervbe vették az egységes adókulcs eltörlését, ami helyett differenciált adózást vezetnének be. Erre két variánst is kidolgoztak.
Az első értelmében négylépcsős adózási rendszer lenne: az 1000 lejesnél kisebb fizetésekre 0 százalékos, a 1501–4500 lej közöttiekre 15 százalékos, a 4501–9000 lej közöttire 25 százalékos, míg a 9 ezer lejesnél magasabb bérekre 35 százalékos adót kellene fizetni. A második lehetőség háromlépcsős adózást helyez kilátásba: 1000 lejig 8 százalékos, 1001 és 4500 lej között 12 százalékos, míg 4500 lej felett 16 százalékos lenne az adó.
Eközben a PSD megtartaná a 16 százalékos profitadót, az újra befektetett profit adómentességet élvezne. A baloldali alakulat 5 százalékosra csökkentené a kenyér, a friss hús, a tej, az olaj, valamint a cukor áfáját, miközben a luxustermékek esetében nőne az általános forgalmi adó, s külön adót vetnének ki a luxusingatlanokra, illetve a több ingatlannal rendelkező polgárokra.
A PSD ugyanakkor arra is vállalkozik, hogy kivonja a politikum hatása alól a közigazgatást, az igazságügyet, csökkenti az adócsalást, igazságossá teszi a korrupcióellenes harcot, teljes egészében kifizeti a mezőgazdasági szubvenciót, az ezer lejesnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők pedig 90 százalékos ártámogatást kapnak gyógyszervásárlás esetén.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.