Hirdetés

Csökken a gyes időtartama

Egy évre csökkentette tegnapi ülésén a kormány a gyermeknevelési szabadságot, megtartva azonban a jelenlegi szinten a segély összegét. A rendelkezés alól kivételt csak azok a kismamák képeznek, akik már gyesen vannak, ők változatlanul két évig maradhatnak otthon, s megkapják a nekik járó 600–3400 lejes segélyt is. Ezzel szemben mindazok, akik január elseje után szülnek, csak egy évet tölthetnek otthon újszülött gyermekükkel, 12 hónap után vissza kell térniük dolgozni. A tegnap elfogadott döntés értelmében annyi könnyítés jár számukra a munkavállalásban, hogy további egy éven át a kormány havi 500 lejes támogatásban részesíti őket, illetve garantálják számukra a fizetetlen szabadságot. A kormány döntésére úgy tűnik, nagy befolyása volt Traian Băsescu államfőnek.

Bálint Eszter

2010. december 07., 07:552010. december 07., 07:55

Vasárnap este ugyanis a koalíciós pártok képviselőinek sikerült abban megállapodniuk, hogy kétéves marad a gyermeknevelési szabadság időtartama, a tegnapi ülésükön már nem hoztak semmilyen konkrét döntést.

A találkozón részt vett Traian Băsescu államfő is, aki egyes források szerint amellett foglalt állást, hogy csökkenteni kell a kismamák szabadságának időtartamát, mivel a költségvetés nem bírja meg, hogy két éven át folyósítsák számukra a segélyt.  Az ülést követően a pártok közötti egyeztetés vette kezdetét, majd 19 órakor összeült a kormány. Akkor még három forgatókönyv létezett. Az egyik szerint maradt volna minden a régiben, de végül a kormány úgy tűnik – minimális módosításokkal ugyan – a munkaügyi minisztérium már korábban bemutatott javaslatát támogatta.

A harmadik forgatókönyvvel az RMDSZ rukkolt elő. Kelemen Hunor művelődésügyi miniszter a konzultációkat követően leszögezte: a szövetség semmiképp sem támogatja a kétéves szabadság csökkentését, esetleg a segély maximális összegének a csökkentésébe mennek bele, ha már megtakarításokra van szükség. Az RMDSZ-es politikus ugyanakkor leszögezte, alakulata abba sem menne bele, hogy a jogszabály visszamenőlegesen is hatályos legyen, azaz a már kifizetés alatt álló segélyek összege csökkenjen.

„Az anya közelsége, jelenléte pozitív hatással van a háromévesnél fiatalabb gyerekek egészségére, intelligenciájára, kötődési mintázatára, szociális érettségére. Ebből az következik/következne, hogy a gyermek egészséges fejlődése szempontjából az ideális az, ha hároméves koráig az anya mellett marad” – jelentette ki a Krónika kérdésére Deme Ilona Julianna pszichológus, az Életfa Családsegítő Egyesület munkatársa, aki szerint azonban ezzel az egy mondattal mégsem lehet ezt a kérdést lezárni, eldönteni. „Egy egész sor szempontot figyelembe kell ugyanis venni.

Például meg kell nézni, hogy azért akar-e visszamenni dolgozni a kismama, mert muszáj, vagy mert erős benne a hivatástudat, vagy azt, hogy nehezen vagy könnyen viseli az anyuka azt, hogy otthon kell maradnia a gyermekkel, egyedülálló szülő-e, vagy sem, az apuka is sokat van a gyerekkel, vagy reggeltől estig dolgozik, számíthatnak-e a szülők a rokonok, barátok, azaz egy külső személy segítségére, van-e lehetőség jó bölcsődébe íratni a gyereket, mennyire fejlett érzelmileg, értelmileg a gyermek” – sorolta a különböző szempontokat a szakember.

Hozzátette: mindezeket figyelembe véve nem mondható ki tehát, hogy a jó szülő az, aki a gyerek hároméves koráig otthon marad a gyerekkel, és a rossz az, aki a gyerek egyéves korában vagy még hamarabb visszamegy dolgozni. Deme Ilona Julianna szerint ugyanakkor az is sok kismamának okoz gondot, hogy a jelenlegi törvény szerint két év után vissza kell térnie dolgozni, miközben az óvodák csak hároméves koruktól fogadják a gyerekeket, bölcsőde meg igen kevés van, s a bébiszitter sem mindenki számára megfizethető. Mint emlékeztetett, Kolozsváron például nincs is magyar állami bölcsőde.

„A másik nagy probléma, amivel a romániai anyáknak számolniuk kell, hogy nincs hagyománya/kultúrája a gyermekbarát, családbarát állásoknak. Nehéz részmunkaidős állást találni, arról nem is beszélve, hogy ha esetleg mégis találna, nem tudnak belőle megélni” – hívta fel a figyelmet a továbbiakban a szakember. Hozzátette: eközben évente 21 nap szabadságot vehet ki egy átlagos munkás, míg az iskolai szünidő ennél jóval több, és akkor még nem is vettük figyelembe azt, hogy évente jó pár alkalommal egy átlagos, egészséges gyermek megbetegszik.

„Ezekre a problémákra nehéz a szülőnek olyan megoldást találni, ami neki is, a munkaadónak is, a gyermeknek is megfelel. S amíg ezekre a nagyon fontos problémákra nincs megoldás, addig egyszerűen képtelenségnek tartom törvénybe iktatni a gyermeknevelési időszak csökkentését” – summázott az Életfa Családsegítő Egyesület munkatársa. Mint elmondta, éppen ezért szerveznek szerdán tiltakozó megmozdulást Kolozsváron. A kismamák 11 órakor gyülekeznek majd a Főtéren.
Hasonlóképpen tiltakozó akciót szerveznek a Csíki anyák levelezőlista tagjai, akik szintén szerdán 11 órakor gyűlnek össze a csíkszeredai prefektúra épülete előtt.

„A megmozdulás alig fog különbözni a szokásos délelőtti sétáinktól, nem viszünk magunkkal táblákat, nem fogunk kiáltványokat skandálni, mindössze szokatlanul nagy csoportban gyűlünk össze. A felvonulás békés lesz, egyrészt mert nem egyik vagy másik párt vagy politikus megbuktatása a célunk, másrészt mert ezzel is szeretnénk kihangsúlyozni, hogy kisgyermekes anyaként nincsenek hatékonyabb eszközeink véleményünk érvényesítésére.

Az egyetlen, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk elgondolkodtatni és jobb belátásra téríteni a döntéshozó szerveket: a gyereknevelési szabadság és/vagy támogatás csökkentése azzal járna, hogy szoptatott gyermekeinket idő előtt kellene elválasztanunk, ami az anya-gyermek kötődésben visszafordíthatatlan szakadást okoz, jó bölcsődehálózat hiányában pedig kisgyermekeinket nem volna kire hagynunk, anyagi helyzetünk pedig nem engedi meg a szakképzett személyek foglalkoztatását” – áll lapunkhoz eljuttatott közleményükben. Ugyanakkor a kismamák leszögezik, egy ilyen intézkedés hoszszú távon egyértelműen a gyermekvállalási kedv csökkenését idézi elő.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés