
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezetője szerint igyekeztek pontosan feltérképezni a vállalkozói igényeket
Fotó: Haáz Vince
Hatvanhat székelyföldi pályázat nyert támogatást a magyar állam által finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program új fejezete keretében. A mezőgazdasági nagyberuházásokat támogató program fő célja integrátorjellegű mezőgazdasági ipari egységek létrehozása.
2019. július 11., 16:492019. július 11., 16:49
2019. július 11., 16:512019. július 11., 16:51
Elbírálta a marosvásárhelyi székhelyű Pro Economica Alapítvány a székelyföldi mezőgazdasági feldolgozóipari nagyberuházásokra kiírt támogatási program keretében beérkezett pályázatokat, szám szerint 72-őt. Az RMDSZ csütörtöki hírlevelében szereplő közlemény szerint a bíráló szakértők döntése értelmében összesen 66 pályázat nyert támogatást, hatot elutasítottak. A magyar kormány támogatásával megvalósult gazdaságfejlesztési program kapcsán Kozma Mónika, az alapítvány ügyvezetője elmondta, az RMDSZ politikusaival és szakembereivel igyekeztek pontosan feltérképezni a vállalkozói igényeket és valós válaszokat adni azokra.
Kozma Mónika közölte, a pályázati kiírást széleskörű piaci felmérés előzte meg, éppen ezért bíznak abban, hogy elérik a kitűzött célt, és a székelyföldi mezőgazdasági integrátor beruházások támogatásával már valódi hosszútávú és megalapozott gazdasági fejlődési pályára állítják a térséget. „A mai eredményhirdetés után a pályázóknak jogában áll fellebbezni, a fellebbezési határidő letelte után elkezdjük majd a támogatási szerződések aláírásának előkészítését. Azon támogatásra jogosult pályázókkal írjuk alá a szerződést, akik teljesítik az előírt feltételeket” – hangsúlyozta a Pro Economica Alapítvány ügyvezetője.
Kozma Mónika hozzátette, a mezőgazdasági nagyberuházásokat támogató program fő célja olyan integrátorjellegű mezőgazdasági ipari egységek létrehozása és az integrációt megvalósító vállalkozások támogatása, amelyek működésére alapozva a székelyföldi mezőgazdasági ágazatban hosszútávú fejlesztést lehet elérni. Ennek szellemében a jogi-műszaki-pénzügyi szakértői csoport és a szakmai értékelők egyaránt egységes szempontrendszer szerint azokat a pályázatokat javasolták támogatásra, amelyek integrációt valósítanak meg, fenntarthatóak és hosszútávon működtethetőek, továbbá gazdasági értelemben megalapozott adatokon alapult a pályázat.
A magyar állam által finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program új fejezetét Magyar Levente, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára jelentette be május közepén Maros megyében. „A magyarországi támogatással, az önerővel és az esetleges hitelekkel együtt minden esély megvan arra, hogy a következő két évben mintegy 300 millió eurónyi fejlesztés valósuljon meg a székelyföldi, erdélyi mezőgazdaságban. Ez megváltoztathatja ezt a térséget” – szögezte le az államtitkár a Sáromberkén rendezett AgroMania mezőgazdasági vásár megnyitóján. Magyar Levente közölte, a vissza nem térítendő támogatások székelyföldi programjával a térség valaha volt legnagyobb koncentrált mezőgazdasági fejlesztése jöhet létre.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!