2009. október 27., 17:412009. október 27., 17:41
Míg az államelnök úgy látja, hogy a ma Bukarestben újabb tárgyalásokat kezdő IMF-küldöttséget rá kell venni arra, hogy enyhítsen a feltételeken, mivel Románia nem tudja betartani a december 31-éig vállaltakat, addig az ügyvezető kormányfő egyértelmű nemet mondott arra, hogy újra kell-e tárgyalni a feltételeket. Jeffrey Franks, az IMF küldöttségének vezetője a napokban bejelentette, az IMF küldöttsége ma ismét tárgyalóasztalhoz ül a romániai hatóságokkal.
„Traian Băsescu államfő kérésére érkeztünk az országba, ahol november 9-éig tárgyalunk az illetékesekkel. A jelenlegi politikai helyzetet figyelembe véve, immár második ízben fogjuk újragondolni a készenlétihitel-megállapodás feltételeit” – fogalmazott Franks, aki nyilatkozatában arra is kitért, hogy a költségvetési mérleghiányt legtöbb 5,9 százalékban fogják megállapítani.
Eközben tegnap Traian Băsescu úgy vélekedett, hogy a megállapodás több pontját is újra kellene értékelni. „Elsősorban le kell szögezni, hogy Románia teljesítette az első három negyedévre vállaltakat, aminek köszönhetően biztosan megérkezik a decemberre ígért hitelrészlet. Azonban a szerződés 2010-re vonatkozó kitéteit újra kell tárgyalnunk. Az IMF vezetősége december 15-én ül össze, és egyértelmű, hogy a megállapodásban módosításokat kell kieszközölni, mivel Románia nem lesz képes tartani az utolsó negyedévre vállaltakat” – részletezte Băsescu.
Hozzátette: amennyiben nem érkeznek meg a valutaalapi pénzösszegek, akkor Romániának hatalmas társadalmi problémákkal kell szembesülnie. „Ezt pedig el kell kerülnünk” – szögezte le az államelnök, aki nyilatkozatában arra is kitért, hogy ő maga is hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy újra lehessen gondolni a hitel igen szigorú feltételrendszerét.
„Románia nem fogja újratárgyalni az IMF-megállapodást, mivel a kormány október elsejéig minden vállalt feltételnek eleget tudott tenni” – szögezte le ezzel szemben tegnap az éppen erdélyi körúton tartózkodó Emil Boc, az ügyvivő kormányfő szerint ugyanakkor a mulasztások elsősorban a parlamentet terhelik. Mint hangsúlyozta, a törvényhozó testület még nem fogadott el több olyan jogszabályt, amelyet Románia megígért az IMF-nek.
„A nyugdíjtörvény tekintetében a honatyák inkább a halasztást választották, illetve különböző privilégiumaik és különleges nyugdíjuk mellett foglaltak állást. Az adójogi felelősségre vonatkozó törvény tervezetét is kidolgoztuk, jövő héten be is terjesztjük a parlament elé. Így a kormány valóban teljesíteni fogja valamennyi vállalt kötelezettségét. A harmadik kitét arra vonatkozik, hogy az év végéig készüljön a jövő évi költségvetés” – ecsetelte az ügyvezető miniszterelnök, leszögezve, a honatyák azok, akik megakadályozták Romániát abban, hogy teljesítse a szerződésben rögzítetteket, ami által elsősorban nem az IMF-fel, hanem a romániai lakossággal szemben vállaltaknak nem tettek eleget.
„Ezek a törvények nem az amerikaiak vagy európaiak számára készültek, nem Washingtont vagy Brüsszelt céloztuk meg ezekkel, hanem Romániát. És ez vonatkozik a nyugdíjtörvényre, a közalkalmazottak egységes bérezését célzó jogszabályra, az adójogi felelősségre, amelyek egyaránt az ország fejlődését célozzák” – sommázott Emil Boc. Később azonban visszatért korábbi nyilatkozatára, leszögezve, hogy amennyiben a honatyák nem tesznek eleget a hitelmegállapodásban vállaltaknak, akkor valóban előfordulhat, hogy újra kell tárgyalni a szerződés feltételeit.
Amint arról beszámoltunk, Románia két évre szóló készenlétihitel-megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, összesen 12,95 milliárd euró értékben, az IMF-től, az Európai Uniótól, a Világbanktól, illetve az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) érkező külfinanszírozás összértéke eléri a 19,95 milliárd eurót. Az IMF május első felében utalta át a hitel első részletét, ez az összeg a Román Nemzeti Bank (BNR) tartalékalapjába folyt be.
A valutaalap szeptemberben hagyta jóvá a második összeg folyósítását, ennek fele a jegybank tartaléka, másik fele pedig az állami kincstár szintén a BNR-nél nyitott bankszámlájára érkezett. A közel 1,5 milliárd euró értékű harmadik részletnek decemberben kell érkeznie, annak folyósítása azonban a ma kezdődő értékelés eredményétől függ.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.