
Fotó: Pixabay
Kikéri a brassói lakosság véleményét Allen Coliban polgármester annak kapcsán, hogy több európai nagyvároshoz hasonlóan kitiltsák-e a dízel autókat a Cenk alatti városból.
2021. március 24., 11:432021. március 24., 11:43
2021. március 24., 11:472021. március 24., 11:47
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben megválasztott elöljáró Facebook-bejegyzésben számolt be arról, hogy Brassó vezeti azoknak a romániai városoknak a toplistáját, amelyek a legtöbbet tesznek a légszennyezettség visszaszorítása érdekében, és egyúttal újabb intézkedésekre tett javaslatot, amelyeknek köszönhetően tovább lehetne javítani a város levegőjének minőségét.
– fogalmazott Allen Coliban a posztban, amelyben a Romániai Egészségügyi Megfigyelő (Observatorul Român de Sănătate) szervezet által készített rangsorra hivatkozott. Amúgy valóban hosszú még az út, hiszen
Fotó: Facebook/Allen Coliban
Allen Coliban a Facebook-posztban aláhúzta, a toplista összeállítói szerint a levegő minőségének meghatározásában döntő szerep jut a városi tömegközlekedésnek.
– írta a brassói elöljáró.
Idézte egyúttal azokat az ajánlásokat is, amelyeket a jelentés készítői javasolnak a városok polgármestereinek a levegő minőségének jobbá tétele érdekében. Szerepel közöttük:
• a kerékpárral vagy elektromos járművekkel való közlekedés bátorítása;
• olyan zónák kijelölése, ahová csak a legkevésbé szennyező járművek hajthatnak be;
• adómentesség a kevéssé szennyező autók után;
• a közösségi közlekedés korszerűsítése, vagyis a régi járművek kivonása a forgalomból, helyettük kevésbé szennyező eszközök beszerzése;
• a dízelautók közlekedésének betiltása a város területén (mint Athénban, Brüsszelben, Berlinben, Madridban, Párizsban).
Allen Coliban hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az intézkedések egy részét már foganatosították is Brassóban, és

Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a brassói nemzetközi repülőtér. Az utasterminál is megépült már, a létesítményben az utolsó simításokat végzik, Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke szerint a beruházás „jó úton halad”.
Miután biztosította a Cenk alatti város lakosait, hogy számára és az USR–PLUS helyi önkormányzati képviselői számára prioritást jelent ebben a mandátumban a szennyezés elleni közdelem,
A Facebook-bejegyzéshez érkezett kommentek között számos olyant találunk, amelyben a lakosok arra irányítják rá a figyelmet, hogy ebben vagy abban a városrészben mennyire szennyezett a levegő. Többen jelzik, hogy hiába vezetnek be zöld tömegközlekedést a városban, ha
Mások készek lennének támogatni a dízelautók kitiltását a városból, ám arra is ráirányítják a figyelmet, hogy a jövedelmek szintje nem összehasonlítható a nyugati városokban élőkével, így ma a legtöbben nemigen keresnek annál többet, mint ami elegendő egy használt, többéves dízelautó megvásárlásához.
Van, aki felteszi a kérdést, hogy mi történjen azokkal a dízelautókkal, amelyekkel megfelelnek a környezetvédelmi szabványoknak.
Vannak továbbá olyanok, akik felháborítónak nevezik, hogy a polgármester „az egyszerű polgárokon” kéri számon a légszennyezést, amikor a gyárak által kibocsátott füst szaga áramlik be az otthonokba.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!