2010. március 19., 10:162010. március 19., 10:16
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, szerdán a munkaügyi minisztérium illetékeseivel találkoztak a szakszervezetek képviselői, a tanácskozást követően mind Valentin Mocanu szakállamtitkár, mind az alkalmazottak érdekeit védő szervezetek képviselői úgy nyilatkoztak, a kormány szakemberei kidolgoztak egy olyan módosító javaslatot, amely lehetővé tenné a bérek újraszámolását.
„Nem tudom, mire gondolnak. A bérezési törvény elkészült, erről szól a bérek újraszámolása. Nem újraszámolásról kell beszélni, hanem az egységes bérezési törvény alkalmazásáról, amely elhárítja a visszaéléseket, s mindenkit a befektetett munkája szerint jutalmaz. A költségvetési kiadásokat ellenőrzés alatt akarjuk tartani, akkor nem cselekedhetünk másképp” – hangsúlyozta csütörtökön újságírói kérdésre Emil Boc.
A szakszervezetek képviselői egyébként csütörtökön is folytatták az egyeztetést a munkaügyi minisztérium képviselőivel. Ezt követően Sebastian Oprescu, a Közalkalmazottak Országos Szakszervezetének elnöke leszögezte, amennyiben nem emelik a tavalyi szintre azoknak a közalkalmazottaknak fizetését, akik veszítettek béreikből a 2009/330-as törvény alkalmazásával, akkor az Alfa Kartell folytatja a múlt szerdától nap mint nap megszervezett tiltakozó akcióit.
| Április 22-ére tűzték ki általános sztrájkjukat a tanügyi alkalmazottak, a pedagógusok azonban már hétfőtől nem írják be a naplóba diákjaik jegyeit, minősítéseit, miközben március 25-én egyetlen tanintézetben sem tartanak órákat – jelentette be csütörtökön Marius Nistor, a tanügyben dolgozókat tömörítő Spiru Haret szakszervezeti tömörülés elnöke. Mint tájékoztatott, a pedagógusok készek az érettségi, illetve a nyolcadik osztályosok egységes félévi dolgozatírásának a bojkottjára is. A március 25-i tanszüneti nap oka az, hogy a pedagógusok tömegesen a fővárosba utaznak, ahol a Victoria téren szerveznek tüntetést, majd együtt az oktatási minisztérium, illetve a munkaügyi tárca székhelye elé vonulnak. Ezzel párhuzamosan pedig közvitákat szerveznek az új oktatási törvényről. A szakszervezetiek egyben abbéli felháborodásuknak is hangot adtak csütörtökön, hogy a kormány nem küldte el nekik a készülő jogszabálytervezetet, illetve annak kidolgozásakor nem kérte ki a leginkább érintettek véleményét. A szakszervezetek ugyankkor beadvánnyal készülnek fordulni az Európai Parlament oktatási és igazságügyi szakbizottságához, amelyben rá akarnak mutatni az oktatás jelenlegi állapotára, illetve arra, hogy Romániában nem tartják tiszteletben a tanügyi alkalmazottak jogait. |
Eközben Mihaela Neacşu, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) alelnöke visszautalt az előző napi ígéretekre, s derűlátóan jelentette ki, hogy a kormány szakemberei által kidolgozott módosítás életbelépésével a közszférában dolgozók visszaszerezhetik az egységes bérezési törvény alkalmazása miatt elveszített pénzösszegeiket.
„Megtalálták a megoldásokat arra, hogy a közalkalmazottak januárra és februárra is megkaphassák a 2009 decemberében kézhez kapott pénzösszegeket.
Ebben a két hónapban a munkavállalók azért kaptak kevesebbet, mivel megvonták tőlük azokat a pluszjuttatásokat, amelyek meghaladták alapfizetésük 30 százalékát” – vélekedett Neacşu.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a szakszervezetek leutóbb múlt pénteken egyeztettek Emil Boc miniszterelnökkel, s abban állapodtak meg, hogy a hét folyamán az érdekvédelmiek megbeszéléseket folytatnak az illetékes minisztériumok képviselőivel, majd pénteken ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kormányfővel.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?