Hirdetés

„Ne a munkára vessék ki a többletadót!” – az RMDSZ határozottan ellenzi a jól teljesítő alkalmazottak megsarcolását

Miklós Zoltán szerint a korábban alkalmazott progresszív adó csak azt sújtaná, aki alkalmazottként „gürcöl” •  Fotó: Facebook/Miklós Zoltán

Miklós Zoltán szerint a korábban alkalmazott progresszív adó csak azt sújtaná, aki alkalmazottként „gürcöl”

Fotó: Facebook/Miklós Zoltán

Miközben a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyértelműen a többkulcsos adórendszer mellett száll síkra, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig eközben foggal-körömmel ragaszkodik a jelenlegi egykulcsos adózáshoz, arra voltunk kíváncsiak, hogyan viszonyul a kérdéshez a harmadik koalíciós partner, az RMDSZ. Miklós Zoltán képviselő kérdésünkre elmondta, egyelőre elemzik a lehetőségeket.

Bíró Blanka

2022. május 21., 08:542022. május 21., 08:54

Az RMDSZ elvből nem támogatja a munka nagyobb mértékű megadó­zását, az alkalmazottak adójának növelését – szögezte le csütörtökön Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, gazdasági szakpolitikus, amikor a koalícióban vita tárgyát képező többkulcsos adórendszer, és a tervezett adóügyi módosítások kapcsán kérdeztük. A költségvetési és pénzügyi bizottság tagja úgy véli, ez összetett kérdés.

Idézet
Jogos ugyan a felvetés, hogy növelni kell az állam bevételeit, de ezt hatékonyabb adóbehajtással, az adócsalás elleni fellépéssel kell elsősorban megtenni.

Másrészt a jelenlegi egykulcsos adózási rendszer helyett akkor lehet progresszív adózást bevezetni, ha egy új jövedelembevallási rendszer által összesítik az adófizetők minden jövedelmét, a fizetés mellett például a bérbeadásokból vagy befektetésekből származó bevételeket is, és azután vetik ki a teljes összegre a különböző adókulcsokat” – fogalmazta meg Miklós Zoltán. Emlékeztetett, a kormánykoalícióban még nem született döntés, az RMDSZ pedig egyelőre elemzi a lehetőségeket, mielőtt állást foglal a kérdésben.

Hirdetés

Elmegy a pénz adóra

„Jelenleg az egyéni munkaszerződéssel rendelkezők, tehát az alkalmazottak a bérük 41,5 százalékát fizetik be az államnak. A felbontás szerint 25 százalék a nyugdíjalap, 10 százalék az egészségbiztosítási hozzájárulás és 10 százalék a személyi jövedelemadó, azért mégis 41,5 százalék a teljes befizetés, mert egyszer levonják a járulékokat, majd a maradék összegre számítják az adót.

Idézet
Amit kézbe kapunk, abból további adókat fizetünk, hiszen bármit megvásárolunk, kifizetjük a 19 százalékos áfát, amikor üzemanyagot tankolunk, kifizetjük a jövedéki adót

 – részletezte Miklós Zoltán. Rámutatott: ilyen körülmények között az alacsony jövedelműek odajutnak, hogy a bruttó fizetésük közel kétharmadát befizetik az államnak. Ő maga éppen ezzel indokolja azt, hogy nem támogatja az alkalmazottak további megadózását.

Progresszív adó minden jövedelemre?

„A progresszív adózás azt feltételezi, hogy mindannyian bevalljuk a jövedelmeinket, a fizetést, az osztalékot, a bérbe adott ingatlanból vagy a tőzsdei befektetésekből származó bevételeket is” – húzta alá Miklós Zoltán.

Kifejtette, azokban az országokban, ahol működik ez a rendszer, első lépésben benyújtják a nyilatkozatokat, minden jövedelmet bevallanak, majd abból levonják, amit jóvá lehet írni, például az életbiztosítást, a magán egészség- és nyugdíjbiztosítást, a lakás hőszigetelését, a gyerekek óvodai költségeit, és a maradékra vetik ki a progresszív adózás alapján a vonatkozó adókulcsot.

Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi romániai adórendszert teljesen át kellene gyúrni, mutatott rá a képviselő.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A háromszéki honatya felidézte, amikor Romániában még progresszív rendszer volt érvényben, az csak az alkalmazottakat érintette, az adózott többet, aki többet dolgozott, többet tanult, versenyképesebb volt. „Közben elmentünk a lényeg mellett, hiszen

Idézet
a progresszív adózás arról szól, hogy az fizet több adót, aki nagyobb jövedelmet valósít meg. Nálunk igazán sokat nem alkalmazottként, hanem mondjuk, cégvezetőként vagy tőzsdei befektetőként lehetett keresni, de az ilyen tevékenységből származó jövedelmek nem progresszíven voltak megadózva. A gazdagok kimaradtak a nagyobb adókulcsból

– fejtette ki Miklós Zoltán. Hozzátette, értelmetlen lenne ugyanebben formában visszavezetni a többkulcsos rendszert, hiszen csak azt sújtaná, aki alkalmazottként „gürcöl”, a valóban gazdagok pedig megúsznák 5–10 százalékos adóval, ez pedig épp a rendszer lényegét üresíti ki.

Felszámolni a kivételeket, a felmentéseket

„Az ország adóból származó jövedelmei valóban alacsonyak, mindössze 26–27 százalék GDP-arányosan, miközben az európai uniós átlag 40 százalék. Jogos a felvetés, hogy az állami bevételeket növelni kell, de ennek nem az az egyedüli módja, hogy még jobban megadózzuk a többet kereső alkalmazottakat” – hívta fel a figyelmet Miklós Zoltán. Mint mondta,

Romániában jelenleg az áfa egyharmadát nem hajtják be, ha hatékonyabb lenne az adóbehajtás, kifehérítenék a szürke gazdaságot, máris több bevételhez jutna az állam.

„Másrészt több méltánytalan kivétel és felmentés létezik, ezeket kellene felleltározni, majd felszámolni, ezt különben az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta az ország” – hangsúlyozta a közgazdász.

Példaként az építkezésben és az informatikai ágazatban érvényes adókedvezményeket említette, valamint azt, hogy egy húszezer eurót kereső futballista vagy egymillió lejes osztalékot kivevő cégvezető a minimálbér szintjén fizet egészség- és társadalombiztosítást, ezt a törvény lehetővé teszi.

Idézet
Az állam nem jár feltétlenül jobban a progresszív adórendszerrel,

hiszen amikor a személyi jövedelemadót bevezették, megugrottak a bevételei, hatékonyabbnak bizonyult, mint a korábbi progresszív adózás” – mutatott rá a politikus. Kifejtette, az öt évvel ezelőtti mértékhez képest lehet, hogy most csökkentek a bevételek, de meglátása szerint nem azért, mert a rendszer nem működik, hanem mert a személyi jövedelemadó 16 százalékról 10 százalékra csökkent.

korábban írtuk

Az adótörvénykönyv módosítására készül a román kormány, a PSD kitart a többkulcsos adórendszer mellett
Az adótörvénykönyv módosítására készül a román kormány, a PSD kitart a többkulcsos adórendszer mellett

Kitart a többkulcsos adórendszer bevezetése mellett Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki szerint az ország jelenleg csak ámítja magát a jelenlegi egykulcsos adóval, az ugyanis már rég nem egykulcsos. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés