2010. március 18., 09:422010. március 18., 09:42
Úgy tűnik, valamelyest enged a szakszervezetek követeléseinek a kormány. A pénzügyminisztérium és a közigazgatási munkavállalókat képviselő érdekvédelmi szervezetek képviselőinek tegnapi bukaresti találkozóján ugyanis elhangzott, a kormány elfogadhat egy olyan jogszabályt, amely módosítaná a 2010/1-es kormányrendeletet. Mint ismeretes, ez a törvény vonta vissza a kollektív munkaszerződéseket, megszüntetve ez által a különböző pluszjuttatásokat, prémiumokat, ami pedig a szakszervezetek szerint a közalkalmazottak béreinek csökkenéséhez vezetett.
Mihaela Neacşu, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) képviselője a tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, a kormány tagjai belátták, hogy szükséges olyan irányba módosítani a közalkalmazottak egységes bérezését célzó, 2009/330-as törvényt, hogy elkerülhető legyen, hogy a bérek a tavaly decemberi szint alá süllyedjenek. Neacşu közlése szerint a kormány szakemberei már meg is találtak egy olyan formulát, amely lehetővé tenné, hogy a bérek a 2009. decemberi szinten maradjanak.
Sebastian Oprescu, a Közalkalmazottak Országos Szakszervezetének (SNFP) elnöke azonban a tegnapi sajtótájékoztatón fontosnak tartotta kiemelni, hogy a 330-as törvény már az alapjaiban elhibázott, s ez vezethetett oda, hogy csökkentek a fizetések. „Újra kell gondolni a jogszabályt, s egy egységes bérezési szabályozást kell kidolgozni. Ezt a törvényt nem lehet alkalmazni. Technikai értelemben találtak megoldásokat, de politikai akaratra is szükség van” – fogalmazott a szakszervezeti elnök.
Liviu Apostoiu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb alelnöke eközben arra hívta fel a figyelmet, hogy egyes közalkalmazottak esetében az egységes bérezési törvény alkalmazását követően akár 30–40 százalékos bércsökkenésről is lehet beszélni. Szerinte a probléma korrigálására alkalmas a kormány javaslata, azaz a 2010/1-es rendelet módosítása, mivel meglátásában ez a dokumentum „zavarta meg” a 330-as törvényt.
Valentin Mocanu, a munkaügyi minisztérium államtitkára elmondta, a megoldásokat a szakértői megtalálták, ezeket azonban még a kormány illetékeseinek is el kell fogadniuk. Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a megoldási javaslatokat a szakszervezetek Emil Boc kormányfővel péntekre tervezett egyeztetésén mutatják majd be.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a 330-as törvény elfogadását követően Emil Boc kormányfő arról biztosította a közalkalmazottakat, hogy az állami költségvetésből fizetettek havi bére nem csökken az egységes bérezési törvény alkalmazásával. Azonban február közepén, amikor a közszférában dolgozók kézhez kapták idei első fizetésüket, a szakszervezetek közölték, sokan panaszkodnak arra, hogy jóval kevesebb pénzt vittek haza, mint egy hónappal korábban. Az ügyben Valentin Mocanu szakállamtitkár akkor még úgy nyilatkozott, nem fordulhat elő, hogy bárki is kevesebbet keresett volna januárban, mint decemberben vagy novemberben, úgy vélekedett, az okozhatta a csökkenést, hogy egyes munkáltatók rosszul értelmezték a törvényt. Azonban ígéretet tett, megvizsgálják a panaszokat, és kijavítják az esetleges hibákat.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?