Hirdetés

Bár szorít az idő, még mindig sok a bizonytalanság az energiaszámlák kompenzálása körül

Egyre mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Továbbra sem tudni, hogy mennyit kompenzál majd az állam a téli energiaszámlákból •  Fotó: Jakab Mónika

Egyre mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Továbbra sem tudni, hogy mennyit kompenzál majd az állam a téli energiaszámlákból

Fotó: Jakab Mónika

Miközben országszerte beindult a fűtésszezon, és megállíthatatlanul emelkednek az energiaárak, a politikai pártok tobzódnak a javaslatokban, hogy milyen módon lehetne csökkenteni a lakossági energiaszámlákat, egyelőre azonban kevés a konkrétum. Egyetlen háztartási fogyasztó sem tudhatja, pontosan milyen segítségre számíthat, mekkora összeggel pótol bele az állam a téli fűtésszámlába.

Bíró Blanka

2021. október 15., 07:392021. október 15., 07:39

Egyelőre annyi biztos, hogy a szeptember elején jóváhagyott, a kiszolgáltatott energiafogyasztókat védő törvény alapján a napokban már lehet igényelni az önkormányzatoknál a támogatást – jelentette ki csütörtökön Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor arról kérdeztük, mi az, amit az elmúlt időszak nyilatkozatáradatában biztosra vehetnek a fogyasztók a drasztikus energiaáremelés nyomán beígért támogatások, kompenzációk kapcsán. Mint a szakember is emlékeztetett,

a kiszolgáltatott energiafogyasztók megsegítéséről szóló jogszabályt szeptember közepén hirdette ki Klaus Iohannis államfő, a végrehajtási útmutatókat pedig a napokban bocsátotta ki a munkaügyi minisztérium.

Hirdetés

A határidőt, amíg a kéréseket be lehet nyújtani, kitolták november 20-ig.

Erre a támogatásra azok jogosultak, akik családjában az egy főre eső havi nettó átlagjövedelem nem haladja meg az 1386 lejt, az egyedülálló személy esetében pedig a 2053 lejt.

Idézet
A támogatás igénylése nem egyszerű folyamat, sok papírra van szükség, ám megéri az erőfeszítés”

– mondta Nagy-Bege Zoltán.

Utánanéztünk, a kérés leadásához kell az utolsó számla, attól függően, hogy mivel fűtenek, a család összetételét igazoló, valamint a jövedelmet igazoló dokumentumok,  esetenként a lakószövetség által kiállított igazolás, ha van, akkor a mezőgazdasági területről is kell igazolás, be kell mutatni a tulajdonban levő járművek törzskönyvét is és az ingatlan tulajdonjogát bizonyító szerződést. Erre a támogatásra a becslések szerint mintegy 500 ezer háztartás jogosult országszerte.

Nincs módszertan a kompenzálásra

A kormány ugyanakkor október elején fogadta el a 118-as sürgősségi kormányrendeletet, amely állami támogatással ellensúlyozza a fűtésszezonban a villanyáram és a földgáz drágulását a lakossági fogyasztók számára. Ez tulajdonképpen kibővíti a támogatottak körét, újabb segítséget jelent további mintegy 5 millió villamosenergia-fogyasztónak és 2 millió földgázzal fűtő háztartásnak. Viszont az alkalmazással kapcsolatos útmutató még nem látott napvilágot, ezt október 20-ig kell kidolgoznia a munkaügyi és az energetikai minisztériumnak.

Első ránézésre ez a jogszabály a fogyasztók szempontjából kevésbé bürokratikus, nem kell kérni, automatikusan alkalmazzák a csökkentést a szolgáltatók.

Viszont mivel az árkompenzációt a fogyasztáshoz kötik, felmerült, hogy ha annak folyósítása során a fogyasztó bármikor átlépi a határértéket, félő, hogy visszafizettetik az addig kapott támogatást.

Felvetésünkre Nagy-Bege Zoltán kifejtette, rengeteg hibája van a sürgősségi kormányrendeletnek, és reméli, hogy a parlament napirendjére került, ahol ezeket a hibákat korrigálják. „A cél, hogy minél egyszerűbb legyen, a  fogyasztók is legyenek biztonságban, és a szolgáltatók, intézmények is egyszerűen végre tudják hajtani ezeket a kompenzációkat” – közölte a szakember. Egyúttal arról is tájékoztatott, hogy az ANRE írásban nyújtja be a parlamentnek a módosító javaslatait, amelyek többek között arra is vonatkoznak, hogy

ha valaki átlépi a megszabott határt, a korábban kapott támogatást ne kelljen visszafizetnie, hiszen mint az alelnök fogalmazott, „rémálom” lenne ezeket a pénzeket behajtani.

Mindenképpen a parlament munkája lesz, hogy ezeket a finomításokat végrehajtsa.

Az sem volt egyértelmű, hogy ugyanaz a fogyasztó megkaphatja-e mindkét támogatást. Az ANRE alelnöke kérdésünkre úgy vélekedett: amennyiben a 2021/118-as sürgősségi kormányrendelet által lehívható támogatás értéke meghaladja a kiszolgáltatott fogyasztók törvénye alapján kapott segítséget, a különbözetet leütik a számla értékéből, tehát a 2021/118-as rendelet kiegészítése a 2021/226-os törvénynek.

Sok az ötlet, kevés az idő

„Azt látjuk, hogy versengés folyik a politikai pártok között, ki milyen ötlettel rukkol elő, miként lehet csökkenteni a lakossági fogyasztók energiaszámláit, és az ipari fogyasztók védelmére is vannak javaslatok” – fogalmazta meg az általunk is tapasztaltakat Nagy-Bege Zoltán. Mint ismeretes,

felmerült az energiaárak befagyasztása, az áfacsökkentés, valamint az is, hogy a különböző adókat, illetékeket ki lehet venni a számla értékéből.

Csakhogy jelenleg épp nincs kormány, amely sürgősségi rendelettel gyorsan dönteni tudna, így mindezt meg kell vitatni a parlamentben.

Idézet
Nem tehetünk egyebet, figyeljük, mi történik a parlamentben.

Ha egy házban egy hetet dolgoznak rajta, ha az államelnök egy hét alatt kihirdeti a jogszabályt, még van remény arra, hogy november elejéig történik előrelépés az energiaár-emelkedés ellensúlyozására” – fejtette ki Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott: megoldási lehetőségek léteznek, korlátot mindössze az jelenthet, hogy milyen pénzösszegek állnak az állam rendelkezésére, milyen mértékben tudja a költségeket átvállalni.

Idézet
Közben pedig szorít az idő, ez a problémakezelés másik kritikus pontja”

– jegyezte meg. A szakember azt mondja, ha a kormány eldönti, hogy lemond fél évig a lakossági villamosenergia- és földgázszámlákból befolyó áfáról, és ezt a potenciális bevételt fél évig nélkülözni tudja, akkor ezt meglépheti. A becslések szerint ez az összeg fél év alatt mintegy másfél milliárd lejre rúg. Hasonlóképpen a zöld bizonylatok és a kogenerációs bónusz hat hónapra történő felfüggesztése 2,5 milliárd lejes terhelést jelentene az állami költségvetésnek.

Idézet
A villamos energia esetében ez a három intézkedés együtt a lakossági fogyasztóknál akár 30–40 százalékos csökkenést eredményezhet a számla értékében. A földgáznál nincs zöld bizonyítvány és kogenerációs bónusz, de áfacsökkentéssel és kompenzációval ez esetben is elérhető a 30–40 százalékos végső fogyasztói árcsökkenés”

– összegezte a Krónikának Nagy-Bege Zoltán, aki szerint az egyetlen, ami párhuzamosan nem alkalmazható, az az árak befagyasztása és a kompenzáció.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés