
Bűvös kód. Visszavetette a szállodák forgalmát a Covid-igazolvány kötelezővé tétele
Fotó: Jakab Mónika
A szálláshelyeket hatványozottan sújtják a szigorítások, hiszen számukra nincs áthidaló megoldás, kizárólag az oltásigazolvánnyal rendelkező vendégeket fogadhatják, miközben az étkeztetést esetleg meg lehet oldani teraszokon. A lapunk által megszólaltatott szállásadók beszámolói szerint a beoltottak kihasználják a gyerekek kéthetes vakációját, viszont akik nem rendelkeznek zöldigazolvánnyal, tömegesen mondják vissza a foglalásokat.
Futószalagon mondják le a korábban lefoglalt szállásaikat, akik ebben az időszakban belföldi utazást terveztek, ám nincs zöldigazolásuk, miután hétfőtől a szálláshelyeknek is a koronavírus elleni teljes beoltottságot vagy a fertőzésből legfeljebb fél éve történt kigyógyulást tanúsító védettségi igazolást kell kérniük ügyfeleiktől.
Akadnak olyan szállásadók, akik azt mondják, a foglalásaik 80–90 százalékát visszamondták, ami miatt anyagi nehézségekre számítanak, ami elbocsátásokhoz vezethet, és a fizetésképtelenség vagy a csőd sem kizárható, ha nem lendül fel a forgalmuk. Pedig sokan vannak, akik foglalásban nem szűkölködtek,
Ugyanakkor a zöldigazolás hiánya mellett a tapasztalatok szerint a bizonytalanság is elveszi az emberek kedvét az utazástól. Sokan attól tartanak, hogy foglalnak vagy éppen el is indulnak, és időközben megváltoznak, szigorodnak a szabályok.
Senki nincs a hargitafürdői Balu vendégházban és a kalandparkban – számolt be megkeresésünkre Kristály Péter tulajdonos. Kifejtette, Hargitafürdőn a nyár és a tél a főszezon, tavasszal és ősszel általában visszaesik a forgalom, de jelenleg a szigorítások miatt a már meglevő foglalások nagy részét is visszamondták.
A tulajdonos elmondása szerint az volt jellemző, hogy ebben az időszakban a hétvégékre baráti társaságok érkeztek, viszont most ez nem történik meg. A kalandparknak viszont gőzerővel kellene működnie tekintettel arra, hogy a gyerekek vakáción vannak, de ott sincsenek vendégek. Kristály Péter amúgy azt tapasztalta, hogy
attól tartva, hogy időközben megváltoznak, tovább szigorodnak a szabályok. Eközben érdeklődésünk felháborította egy tordai szálloda menedzserét, közölte, hogy senkinek semmi köze, hogy vannak-e vendégeik, mondják-e vissza a foglalásokat.
Korábban a recepcióstól megtudtuk, hogy hozzávetőleg azonos arányban vannak foglalások és visszamondások, amit egyrészt a vakációval, másrészt a zöldkártya felmutatásának kötelezettségével magyarázott. A menedzser viszont dühösen közölte, hogy az adataik nem nyilvánosak, nincs segítségre szükségük, jól elboldogulnak a jelenlegi helyzetben is.
Behajtani tilos, egyeseknek belépni is (képünk illusztráció)
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem mindenki került ugyanakkor nehéz helyzetbe a korlátozások szigorítása miatt. Albert Zoltán, a zabolai Mikes-kastélyban működő szálló munkatársa érdeklődésünkre elmondta, a felsősök körében váratlan vakáció miatt még meg is nőtt az utazási kedv. A kastélyszállóban nem szembesültek azzal, hogy visszamondják a foglalásokat, korábban is azt tapasztalták, hogy a vendégeik többsége be van oltva.
„Az oltási kedv kapcsán is tetten érhető egy társadalmi rétegződés, az ügyfélkörünkben nagyon sok az üzletember, akiknek korábban is fontos volt, hogy nyugodtan tudjanak dolgozni, ne kelljen tartaniuk a megfertőzéstől, így amint lehetett, oltakoztak” – ecsetelte Albert Zoltán.
egy étterem még egy napfényes őszi napon is leültetheti a vendégeit a teraszon, ám a szállásadók kizárólag csak zöldigazolvánnyal tudják fogadni a vendégeket, azokat pedig, akik nem rendelkeznek a bizonylattal, egyszerűen kénytelenek visszautasítani.
Albert Zoltán abban bízik, legalább lesz hatása a szigorításnak, növeli az oltakozási kedvet, és minél hamarabb visszatérhetnek a normális kerékvágásba, hiszen jó példát nyújtanak erre azok az országok, ahol magas az átoltottság, és már alig vannak korlátozások.
A zabolai kastélyban rendszeresen és nagy hatékonysággal szűrik az alkalmazottakat, fontosnak tartják, hogy megfeleljenek a Covasna Safe Place (Kovászna – biztonságos hely) védjegynek, senki ne fertőződjön meg – tudtuk meg.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!