
Ha egy megye bekerült a sertéspestissel fertőzött zónába, attól még nyugodtan el lehet fogyasztani a háztáji gazdaságban nevelt disznót
Fotó: 123RF
A sertéshús drágulása mellett a Romániában tomboló afrikai sertéspestis azt is eredményezheti, hogy megtiltják az ország számára a disznóhús exportját.
2019. október 25., 09:042019. október 25., 09:04
2019. október 25., 09:062019. október 25., 09:06
Megtilthatja az Európai Unió, hogy Románia sertéshúst exportáljon, illetve kiterjeszti az egész országra a sertéshússal való kereskedés tilalmát – a brüsszeli szakértői testület csütörtöki ülésén tárgyal a kérdésről. Az ok az egyre terjedő sertéspestis lehet. Brüsszeli értesülések szerint az Európai Bizottság aggasztónak tartja a Romániában kialakult helyzetet, ráadásul azt tapasztalják, hogy nem áll be javulás, hanem a helyzet fokozatosan romlik.
Ez a dokumentum azonban máig nem került a brüsszeli testület elé, így nagy a kockázata, hogy holnap „bevörösödik az egész ország”. (A sertéspestis terjedésének illusztrálására a térképeken vörös színnel jelölik azokat a vidékeket, ahol fertőzési gócpontok vannak, így szigorú korlátozást kell alkalmazni, kékkel pedig azokat, ahol nincs fertőzés. Ha megnézzük a legfrissebb térképet, Románia több mint kétharmada máris vörös, a Kárpát-kanyaron belül találunk egy nagyobb kék foltot, illetve délen Krassó-Szörény megye kék, és Erdélyben még két rózsaszín megye is van, ahol már szintén felütötte a fejét a fertőzés, csak nem vezették be a legszigorúbb korlátozásokat.)
Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke közölte, a szakma levélben fordult a mezőgazdasági miniszterhez, úgy látják ugyanis, hogy Petre Daea lehet az egyetlen, aki még hatással tud lenni az Európai Bizottságra, kérve, hogy halasszák egy későbbi időpontra a terv bemutatásának határidejét. Mint hangsúlyozta, a huszonnegyedik órában van Románia, és
A kialakult helyzetről Sikó-Barabási Sándort, a Kovászna Megyei Állategészségügyi is Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetőjét kérdeztük. Mint magyarázta, az ország 42 megyéjéből valóban még csak öt-hatban nem jelent meg az elmúlt két év alatt az afrikai sertéspestis. A többi megyét mind pirossal jelölik a térképen, ami azt jelenti, hogy a hármas zónába vannak besorolva, ezekből nem lehet külföldre és a nem fertőzött megyékbe vinni élő sertést, disznóhúst vagy feldolgozott hústerméket. Viszont
Sőt ha a külföldről behozott sertéshúst dolgozzák fel, és nem tesznek hozzá semmit hazai sertésből, akkor a terméket visszavihetik külföldre – részletezte a tudnivalókat Sikó-Barabási Sándor.
Meglátása szerint amúgy az európai uniós egyeztetések során annyi szigorítás történhet, hogy az egész ország „bevörösödik”, tehát hármas zónába sorolják azokat a megyéket is, ahol eddig még nem volt fertőzés. „Ez nagy változást nem eredményez, hiszen nehezen elképzelhető, hogy éppen az ország közepét elkerüli a fertőzés. Azt szoktuk mondani, kétféle megye van: amelyikben már megjelent a fertőzés, és amelyikben meg fog jelenni” – szögezte le Sikó-Barabási Sándor.
Fotó: Nature
Az élelmiszerbiztonsági szakember ugyanakkor kérdésünkre leszögezte, túlzásnak és felesleges riogatásnak tartja, hogy az afrikai sertéspestis-fertőzés elterjedése miatt az egekbe ugrik a sertéshús ára. Kiemelte: nem is lehet pontosan előrejelezni, hogyan alakulnak az árak, de annyi biztos, hogy
Sikó-Barabási beszélt egyúttal arról is, hogy Románia több térségében még mindig hagyománya van a disznótartásnak, így amiért egy megye bekerült a sertéspestissel fertőzött zónába, attól még nyugodtan le lehet vágni és el lehet fogyasztani a háztájon nevelt disznót. A főállatorvos ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy semmiképpen nem szabad elmulasztani a trichinavizsgálatot.
„Felröppentek olyan híresztelések, hogy az emberek nem merik elvinni trichinavizsgálatra a húst, mert a sertéspestis miatt elkobozhatják a disznót. Ez teljesen alaptalan. A disznót csak abban az esetben kobozzák el, ha trichinafertőzött, de akkor a gazdát kártalanítják. A sertéspestisnek és trichinának nincs köze egymáshoz, míg a pestis az emberre teljesen veszélytelen, a trichina súlyos megbetegedést okoz” – szögezte le a szakember.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!