
Az év első felében kapott számláknál is kevesebbet fizethetünk novembertől
Fotó: Jakab Mónika
A fogyasztóknak gyakorlatilag semmit nem kell tenniük annak érdekében, hogy novembertől kedvezményes árú villany- és gázszámlákat kapjanak. Azoknak viszont, akik amiatt aggódnak, hogy túllépik az energiaszámlák kompenzálásáról szóló jogszabályban foglalt keretet, érdemes havonta leolvasniuk az órákat – javasolja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke.
2021. november 02., 08:092021. november 02., 08:09
2021. november 02., 08:112021. november 02., 08:11
November elsejétől kompenzálja az állam az energiaszámlákat. A lakossági fogyasztóknak ezúttal nincs semmilyen tennivalójuk annak érdekében, hogy megkapják a támogatást, az egyetlen feltétel, hogy a 2021.november 1. és a 2022. március 31. közötti villamosenergia- és földgáz-fogyasztás ne lépje át a törvényben meghatározott szintet – sorolta Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor a hétfőtől hatályba lépett jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük. Hangsúlyozta,
„A novemberre kiállított számlákon a támogatás értéke negatív összegként jelenik majd meg, világosan láthatóan, hogy az értékből mekkora részt vállalt át az állam” – mutatott rá az alelnök. Ilyen módon az is ellenőrizhető lesz, hogy egy fogyasztó részesült vagy sem a támogatásban.
Mint kérdésünkre a szakember elmondta,
„Ez elég nagy fogyasztásnak minősül, a társasházi lakásokban általában ennél kevesebbet fogyasztanak, csak abban az esetben lépik át, ha villanyárammal fűtenek” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. A meghatározott szint alatti fogyasztás esetén kilowattóránként 29 banis a kompenzálás.
A földgáznál az öt hónapos megadott időszakra 1000 köbméteres fogyasztás alatt jár a támogatás, ami havonta átlag 200 köbmétert jelent, ez esetben 33 százalékos a kompenzálás.
esetükben az villanyáram és a földgáz áfáját 19 százalékról 5 százalékra csökkentik a november–március időszakban, emellett nem kell befizetniük a járulékadót, a hálózati díjakat, a zöldbizonylat értékét és a kogenerációs bónuszt. Ezek az állami átvállalások is megjelennek már a novemberre kiállított számlán negatív összegként.

Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvényt.
Az energiaárak befagyasztásáról is rendelkezik a törvény. Mint Nagy-Bege Zoltán elmagyarázta, ez azt jelenti, hogy ha a kompenzálással együtt is meghaladja a villamos energia kilowattórája az egy lejt, a földgáz kilowattórája pedig a 37 banit, a szolgáltató köteles ezen a szinten számlázni, a különbséget neki kell elszámolnia az energiaügyi minisztériummal.
– összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Több olvasónk jelezte, aggódik amiatt, hogy önhibáján kívül túllépi a fogyasztási szintet, ami alatt még jár a kompenzáció. A szolgáltatók ugyanis becsült értékeket számláznak, majd időközönként kiegyenlítik a valós értékkel, ilyenkor az átlagnál sokkal nagyobb mennyiség jelenik meg a számlán. Nagy-Bege Zoltán a felvetésre kifejtette,
Ha ez mégsem történik meg, még mindig megvan az a lehetőség, hogy a fogyasztó leolvassa a saját berendezését, és a számlán feltüntetett telefonszámon vagy interneten a megadott időintervallumban jelentse a szolgáltatónak, ez utóbbi pedig köteles azt az értéket kiszámlázni. A számlán pedig fel kell tüntetni, hogy becsült mennyiséget, az általuk leolvasott vagy a fogyasztó által bejelentett értéket kell kifizetni. „A fogyasztók valójában ilyen módon tudják ellenőrzés alatt tartani a folyamatot.
és jelenteni annak az állását, elkerülve annak a kockázatát, hogy becsült érték jelenjen meg a számlán. Ha mégis más mennyiség jelenik meg a számlán, mint amit a fogyasztó leolvasott és közölt, akkor panaszt kell tenni a hatóságnál” – javasolja az ANRE alelnöke a fogyasztóknak.

Szeptemberben 6,3 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában az előző havi 5,3 százalékról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!