
Fotó: Gov.ro
Elfogadta pénteki ülésén a kormány a közalkalmazottak augusztus 1-jétől érvényes béremeléséről szóló sürgősségi rendeletet; a hozzávetőlegesen egymillió személyt érintő intézkedés mintegy 2 milliárd lejjel terheli meg a költségvetést – jelentette ki a munkaügyi miniszter.
2022. augusztus 26., 13:152022. augusztus 26., 13:15
2022. augusztus 26., 15:062022. augusztus 26., 15:06
Marius Budăi a Nicolae Ciucă vezette kabinet ülését követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, azoknak a közalkalmazottaknak nő a fizetésük augusztus 1-jétől, akiknek a bére elmarad az egységes bértörvényben 2022-re előirányzott szinttől. Nekik most a jelenlegi fizetésük és a 2022-re előirányzott összeg különbözetének egynegyedével emelik meg a bérüket. Ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy a közszolgák mindössze a negyedét kapják meg annak a béremelésnek, amely az egységes bértörvény alapján megilletné őket.
A szociáldemokrata (PSD) tárcavezető emlékeztetett, hogy az egészségügyi személyzet már elérte a 2022-es bérszintet, akárcsak bizonyos minisztériumi alkalmazottak, így rájuk nem érvényes az emelés.
A miniszter elmondta, az intézkedés mintegy 2,1 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést, de illeszkedni tudnak az eredetileg megszabott költségvetési keretek közé. Ezt azzal magyarázta, hogy egy korábbi intézkedéssel év végéig létszámstopot rendeltek el a közszférában, de év elején az akkor betöltésre váró állások bérköltségét belefoglalták a költségvetésbe. Marius Budăi szerint a béremelés hozzávetőlegesen egymillió közalkalmazottat érint. Romániában 1,2 millió foglalkoztatottat tartanak nyilván a közszférában, ahol a kormány júniusban befagyasztotta az állásokat.
Mint arról beszámoltunk, a hatályos közalkalmazotti bértörvényben előirányzott, de rendre elhalasztott béremelések folyósításáért rendezett tüntetést szerdán Bukarestben a rendőrök és börtönőrök szakszervezete, amely sajátos, „időhúzó” tiltakozási módszerekkel is nyomatékot ad bérköveteléseinek. Ugyanakkor a jövő héten várhatóan sztrájkot robbantanak ki a Tarom állami légitársaság alkalmazottai is, miután nem sikerült megállapodniuk a vállalat vezetőségével a béremelésről.

Újfent a bukaresti Győzelem téren tüntetnek szerdán a rendőröket, illetve a börtönőröket tömörítő szakszervezeti szövetségek képviselői.
A bukaresti kormány pénteken hozott sürgősségi rendelete része annak az 1,1 milliárd euró értékű gazdasági és szociális intézkedéscsomagnak, amelyről májusban döntött a bukaresti nagykoalíció.
A bukaresti gazdasági sajtó szerint az Európai Unió tagországai közül Románia költi állami költségvetésének legnagyobb hányadát a közalkalmazottak bérére:
A Pro TV szerint Románia 5,1 millió munkavállalója közül tavaly év végén 1 millió 262 ezer dolgozott az állami szektorban, átlagos nettó bérük pedig elérte a 4450 lejt, ami 24 százalékkal meghaladja a magánszférában feljegyzett 3590 lejes nettó átlagbért. A legmagasabb béreket (nettó 5730 lejt) a román állami közigazgatásban fizetik: itt az alkalmazottak átlagosan 5730 lejt visznek haza havonta.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!