
Fotó: Gozner Gertrud
2009. március 03., 09:342009. március 03., 09:34
Új adófajta bevezetésével szeretné a pénzügyi tárca tovább fehéríteni a gazdaságot. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter közölte: egyes gazdasági szegmensekben – így a kiskereskedelemben, a közlekedésben, a szállodaiparban, valamint a vendéglátóiparban – be kívánják vezetni az átalányadó intézményét. Ez azt jelenti, hogy az érintett ágazatokban tevékenykedő vállalkozók nem nyereségük egy bizonyos százalékát, hanem előre meghatározott, stabil összeget fizetnének be az adóhivatal kasszájába évente.
Az új adónem ugyanakkor nem érinti az áfa mértékét. „Egyelőre még nem szögeztük le az átalányadó mértékét és kiszámítási módozatait. Ugyanakkor az érintett ágazatokban több ezer olyan cég tevékenykedik az országban, amelyek hivatalosan veszteségesek, ezért nem fizetnek nyereségadót, a valóságban azonban jelentős profitra tesznek szert” – mutatott rá a miniszter. Az új adónemet – amely az érintett ágazatokban maga után vonná a jelenleg 16 százalékos nyereségadó eltörlését – minden érintett szegmensben az arra jellemző adottságok alapján számítanak ki, és az új adótörvénykönyvben rögzítenek.
Az új adónem bevezetése vegyes reakciókat váltott ki az érintettekből. A The Money Channel gazdasági csatorna által megszólaltatott illetékesek egy része kedvezően fogadta a pénzügyi tárca kezdeményezését, mások viszont úgy vélik, az átalányadó bevezetése számos céget csődbe juttathat. Paul Marasoiu, a szállodamenedzsmenttel és tanácsadással is foglalkozó Peacock Hotels elnöke úgy vélte, az átalányadó kedvezően befolyásolja a szállodaipar fejlődését, mivel egyrészt mentalitásváltást idéz elő, másrészt pedig növeli a turisztikai ágazat GDP-részesedését.
„Mostanáig elkerülte a figyelmet, hogy a turisztikai ágazatban is jelentős az adócsalás mértéke. Ezzel az intézkedéssel elérhetővé válik, hogy minden piaci szereplőre ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, és kiiktathatóak lesznek az ügyeskedők. A turizmus GDP-részesedése akár kétszeresére is növekedhet, ha kifehéredik az ágazat ma még szürkén működő része is” – vélte a szakember. Hozzátette ugyanakkor, hogy az átalányadó mostani bevezetése talán mégsem a legalkalmasabb, és a piaci szereplők nehezen emésztik meg az új intézkedést.
Hasonló véleményen van Dragoş Anastasiu, az Eurolines elnöke is, aki szerint az átalányadó logikus lépés lenne, és jelentősen megkönnyítené az érintett cégek könyvelését, ugyanakkor mostani bevezetése a gazdasági válság miatt nem lenne a legszerencsésebb. „Minden többletadó sietteti a vég eljövetelét, főleg úgy, hogy mi, közlekedési cégek amúgy is számos adó és illeték terhe alatt nyögünk. Mindenki a túlélésre rendezkedett be, aki jól szervezi meg a működését, nyereséges lesz” – hangoztatta.
Az átalányadó ellenzői azonban apokaliptikus képet festenek. „Az új adó számos céget elriaszt tevékenysége folytatásától, egyeseket pedig egyenesen csődbe juttat” – vélte Nicolae Demetriade, a World Travel elnöke.
A kormány által az Európai Bizottságnak múlt héten elküldött konvergenciaprogram szerint egyébként nem szűnik meg teljes mértékben az egykulcsos adó, a kormány pedig vállalja, hogy szigorú pénzügypolitikát folytat, és hatékonyabbá teszi a közkiadásokat. Emellett behajtják a jelentős tartozást felhalmozó cégek adósságait.
A folyamatot fokozatosan hajtják végre, először azon javakat foglalják le, amelyek hiánya nem érinti közvetlenül az érintett cégek fő működési területét, emellett havonta ellenőrzik a pénzügyi helyzetüket. A várakozások szerint ugyanakkor idén a gazdasági válság miatt felére csökken az országban a külföldi befektetések aránya, így a tavalyi 9 milliárd euró helyett mintegy 4,7 millió euró értékű beruházásra számít a kormány.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.