
Fotó: MTI
2010. október 15., 10:032010. október 15., 10:03
„Kevés erősebb és meggyőzőbb szimbóluma lehetne a jó együttműködésnek, mint egy földgázhálózatokat összekötő állomás” – fogalmazott. A magyar kormányfő elmondta: az Unió számára elengedhetetlen egy erős közép-európai régió, hiszen ez az egész Unió potenciálisan legfejlődőképesebb régiója, sikere nélkül a globális versenyben az Unió sem lehet versenyképes.
Emil Boc miniszterelnök avatóbeszédében kiemelte az Unió támogatását a projektben. Megfogalmazása szerint ezzel kinyílt egy olyan ablak, amely az Azerbajdzsán–Grúzia–Románia gázszállító rendszer (AGRI-projekt) megvalósulását is segíti.
Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója elmondta: regionális együttműködésen alapulva integrált gázpiac alakítható ki a kelet-közép-európai térségben, az egységes infrastruktúrára épülő platform elősegítheti új forrásokból származó gáz beszerzését a régióban. Hernádi szerint a jövőben megvalósuló szállítási projektekre – például a Nabucco-vezetékre – épülve az ilyen, a térség hálózatait összekötő megoldások jelentősen növelik az ellátásbiztonságot.
A vezetéket a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. és a román Transgaz Rt. közösen építette meg. A projekt megvalósítását az Európai Unió Európai energiaügyi gazdaságélénkítő program (EERP) 17 millió euróval támogatta.
Orbán Viktor magyar és Emil Boc román miniszterelnök Csanádpalotán kétoldalú megbeszélést folytatott. A két kormányfő a találkozón megtárgyalta a jövő év első felében esedékes magyar EU-elnökség legfontosabb témáit. Egyetértettek a mezőgazdasági együttműködés, a keleti partnerség, a konkrét tartalommal megtöltött Duna-stratégia és az energiapolitika fontosságában. Orbán Viktor és Emil Boc Magyarország és Románia közös sikerének nevezte az AGRI-gázvezeték ügyében tett előremutató lépéseket. A két kormányfő egyetértett abban, hogy Románia schengeni csatlakozását kizárólag az ezzel kapcsolatos technikai feltételek teljesítéséhez kell kötni.
A török Borusan Mannesman acélcsőgyártó vállalat számításai szerint jelenlegi árakon a Nabucco-földgázvezeték megépítéséhez szükséges acélcsőmennyiség 4 milliárd dollár körüli összegbe kerül. A vállalat vezérigazgatója Bulent Demircioglu elmondta, a szükséges csőmennyiség elkészítéséhez 2,8 millió tonna acélra lesz szükség. Törökországi vállalatok rendelkeznek elegendő kapacitással a Nabucco acélcső iránti igénye 90 százalékának fedezéséhez. A Borusan Mannesman egymaga évi 250 tonnás termelési kapacitással rendelkezik. Bulent Demircioglu szerint az építkezés megkezdésére a jövő év végén, illetve 2013 elején kerülhet sor. A vezeték építésének az eredeti tervek szerint 2011-ben kellett volna megkezdődnie. A 11 milliárd dolláros (8 milliárd euró) projekt elkészülte után évi 31 milliárd köbméter gázt lesz majd képes Európába eljuttatni a Kaszpi-tenger térségéből. A projekt kivitelezé-sében az osztrák OMV, a Mol, a román Transgaz, a Bulgargaz, a török Botas és a német RWE vesz részt. Bulent Demircioglu a Reuters hírügynökségnek adott interjúban beszámolt cége terjeszkedési terveiről is. A vállalat üzemeket készül létesíteni Irakban és Algériában, mivel a török piaci várt 2-3 százalékos növekedésével szemben a szomszédos országok jóval gyorsabb növekedés elé néznek. Az isztambuli Borusan Mannesman az idén 600–650 millió dollár értékesítési árbevételre számít, ami jövőre 700 millió dollárra emelkedhet az acélárak 5 százalékos növekedését feltételezve – mondta Bulent Demircioglu.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.