Árnövekedést hozott az idei esztendő több alapvető fontosságú termék esetében is, ráadásul a jövedéki adó növekedése miatt az ezen illetékkel sújtott termékekért is többet kell fizetnünk az újesztendőben. Ez utóbbiak közül a dohánytermékek képeznek kivételt, ezek ára ugyanis már december 20-án nőtt: ekkortól egy doboz cigaretta 20 banival kerül többe, mivel 1000 szálanként 11 euróra nőtt a jövedéki adó összege.
A tömény alkoholos italok jövedéki adója is nőtt: száz liter tiszta alkoholmennyiség után ezentúl 750 eurót kell fizetni. Ez annyit jelent, hogy minél nagyobb egy ital alkoholtartalma, annál többet kell fizetni érte: egy liter vodka vagy whisky ára mintegy 1 lejjel nőtt. Jó hír ugyanakkor a kávéfogyasztóknak, hogy ezen élvezeti cikk jövedéki adója csökken, az ékszerekével egyetemben, így ezek várhatóan olcsóbbak lesznek Az illatszerek és vadászfegyverek jövedéki adójának mértéke nem változik.
A kedvezőtlenül alakuló lej/euró árfolyam miatt várhatóan az import termékek ára is megnő. A legnagyobb mértékben a hús és a húskészítmények ára nő majd, mivel a legtöbb alapanyagot külföldről szerzik be a hazai termelők. Nem csak a húsért, hanem a kenyérért is többet kell majd fizetnünk: a második negyedévben valószínűleg a sütőipari termékek ára is növekszik, mivel a becslések szerint ekkorra merülnek ki a gabonatartalékok.
A kereskedelmi felhasználásra kerülő elektromos áram és a cégeknek szolgáltatott földgáz jövedéki adója is megnőtt. Az energiaár-szabályozó hatóság ugyanakkor úgy döntött, hogy azon egyéni fogyasztók számára, akik nem változtattak szolgáltatót, az eddigi szinten tartják az áram és a földgáz árát. A kötelező gépjárműfelelősség-biztosítás összege viszont növekedni fog, és további rossz hír az autósok számára, hogy az üzemanyagért is többet kell majd fizetniük.
Annak ellenére, hogy a kőolaj ára csökkent az év végére, elsejétől ismét mélyebben kell a zsebébe nyúlnia annak, aki tankolni szeretne. Hiába került múlt hét végén csupán 41 dollárba egy hordó kőolaj a nemzetközi piacokon (ez 8 százalékkal kisebb a tavalyi év utolsó kereskedési napján regisztráltnál), a hazai autósoknak itt is a jövedéki adó növekedése miatt kell többet fizetniük a benzinért és a gázolajért. Az ólommentes benzin jövedéki adója 11 euróval nőtt, tonnánként 436 euróra, és ugyanennyivel emelkedett a gázolajé is, amelyért így tonnánként immár 336 euró jövedéki illeték kerül az állami költségvetésbe. Ez literenként mintegy 19 banival növeli a benzin árát, míg a gázolaj literjéért 16-17 banival kell többet fizetni. Az Euro 5-ös környezetszennyezési norma bevezetése is növeli az üzemanyagok árát, a várakozások szerint 3–10 százalékkal.
Meghaladta hétfőn a 4 lejes küszöböt az euró referencia-árfolyama, elérve az elmúlt négy év és két hónap maximumát. A Román Nemzeti Bank (BNR) hétfőn 4,0296 lejes árfolyamot jelölt meg, ami 1,11 százalékkal, azaz 4,44 banival haladja meg a legutóbbi, december elsejei számadatot, amikor 3,9852 lejes referencia-árfolyamot jelölt meg a jegybank. Ilyen gyenge lej nem volt 2004. november 12. óta, azóta ugyanis az árfolyam egyetlen alkalommal sem haladta meg a 4 lejt. A lej különben a dollárhoz képest is gyengült, a BNR 2,9427 lejes árfolyamot jelölt meg, ami 3,83 százalékkal, 10,85 banival nagyobb, mint a december végi érték.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.