Hirdetés

Angyaljárás válságban

Ha nem is keres feltétlenül kevesebbet az előző évekhez képest az erdélyi és partiumi lakosság, karácsony közeledtével mindenképp jobban meggondolja, hogy mire költ. Több városra kiterjedő „piackutatásunkból” kiderül, inkább az apróbb ajándéktárgyak, könyvek iránt van kereslet, a háztartási gépek nagyrészt lekerültek a bevásárlási listákról, s a karácsonyfa is kisebb lesz, mint az előző években. Az apró ajándéktárgyak, illetve a könyvek iránt a legnagyobb a kereslet a karácsonyi ajándékvásárlási lázban – derül ki több erdélyi, illetve partiumi városban végzett „piackutatásunkból”. Miközben kisebb fenyőfát vásárolnak, hogy fussa szaloncukorra, a szűkös anyagi keretek mellett is mindenki arra készül, hogy a szentestén, ha csak egy kis csecsebecsével is, de ajándékkal lepi meg szeretteit.

Bíró Blanka

Szucher Ervin

Jánossy Alíz

Végh Balázs

Nagy Orsolya

Kiss Előd-Gergely

2009. december 22., 07:582009. december 22., 07:58

Használt ruha és cipő korszaka

Vállalkozásának legrosszabb éve és karácsonya az idei – panaszolta a Krónikának Kovács László vállalkozó, aki 13 éve működtet felnőttek és gyermekek számára ruházati cikkeket és lábbeliket árusító boltot Sepsiszentgyörgyön. Vállalkozását használtruha-kiskereskedéssel kezdte, majd áttért az új termékek forgalmazására. Az üzlethelyiségek a sajátjai, így nem kell bért fizetnie, tehát – mint mondja – a versenytársainál olcsóbban tudja kínálni az árut. 

Amikor beköszöntött a válság, az üzleteiben és a raktárában levő ruhák és cipők 90 százaléka már ki volt fizetve, ennek ellenére érezhetően sújtotta a gazdasági visszaesés. „Negatív rekordot állítottam fel az eladások terén” – szögezte le Kovács László, aki szerint a válság miatt talán a ruhaboltok forgalma esett vissza a leginkább, hiszen egyre több turkáló jelenik meg a városban, és egyre többen vásárolnak használt ruhát.

„Évekkel ezelőtt legalább új lábbelit vettek az emberek, mert azt tartották, egészségtelen használt cipőben járni. Mára már ez az aggályuk is elmúlt” – ecsetelte a vállalkozó. Mint mondta, karácsony közeledtével ugyan idén is megkétszereződött az eladás, de még így sem üti azt a szintet, hogy a vállalkozás nyereséges legyen. Hozzátette: a január-februári időszak minden évben a legrosszabb, ezért az ünnepek után a két üzletét kénytelen lesz öszszevonni, és az alkalmazottak egy részét elbocsátani.

Kovács egyébként úgy tudja, hogy mások is vannak hasonló helyzetben, a városban sok ruha- és cipőbolt csak azt várta ki, hogy lejárjon az ünnepi bevásárlás, és januártól lehúzzák a redőnyt.

Hogy egyre kevesebb pénz jut ruházati cikkekre, lábbelikre, megerősítette lapunknak O. Klára helyi lakos is. Mint mondta, felnőtt szeretteinek évek óta nadrágot, pulóvert, kabátot, bakancsot, csizmát ajándékoz. Hozzátette: ez idén sem lesz másként, csak a drágább ruházati cikkek helyét idén az olcsóbb pólók, zoknik veszik át. „Ám a gyerekek esetében nincs kibúvó, nekik meg kell venni a kinőtt ruha és cipő helyett az újat, és emellett a rég vágyott játékoknak is ott kell lenniük a fa alatt, hogy a kicsiknek ne legyen csalódás a karácsony” – magyarázta az asszony.

Szakáruház helyett az oroszpiacról

Az elmúlt évekhez képest szokatlan pangás jellemzi a háztartási cikkeket forgalmazó nagyüzleteket is. Látogatásunk alkalmával a marosvásárhelyi Media Galaxyban inkább nézelődők lézengtek a polcok között. A kasszánál éppen csak egy helyi vállalat igazgatója várakozott. Mint mondta, ő is csak azért vett új LCD-tévékészüléket, mert az előző tévéje a rajta lévő virág túllocsolása miatt meghibásodott. A látogatók közül a fiatalabbak az MP 3-as lejátszók és CD-k között válogattak. Egyikük a szavatosság lejárta előtt elromlott Philips készülékét próbálta becseréltetni.

A város másik felében, a Domóban is szinte fújt a szél a polcok között. Az egyik elárusító lapunknak elmondta, hogy az elmúlt két-három esztendőben a gyengének számító januári-februári időszak is jobb volt a mostani csúcsidőnél. „Vagy már mindenki korábban kicserélte a háztartási gépét, amit aligha hinnék, vagy az embereknek nincs pénze” – vélekedett az eladó. Ott-tartózkodásunk alatt azzal távozott az üzletből egy idős házaspár, hogy „holnap megnézzük a városvégi hipermarketben is”.

A szakbolt elárusítója szerint azonban oda kell figyelni a hipermarketekben lévő árucikkekre, melyek valóban lényegesen olcsóbbak, azonban hamarabb tönkre is mennek. „Sokan azt a hibát követik el, hogy feleannyi pénzért vesznek egy no-name CD-lejátszót, kávéfőzőt vagy akár tévét, és néhány hónap után máris szaladnak vele a szervizbe. De ez még a szerencsésebbik eset, mert a garancialevéllel van hova fordulniuk. Azoknak viszont, akik az oroszpiacon vásárolnak, már nincs is kinél panaszt emelniük” – hívta fel az olcsó hús híg levére a figyelmet a szakáruház munkatársa.

A könyv maradt az örök kedvenc

Úgy tűnik, hogy válság ide vagy oda, a könyvek iránti érdeklődés, legalábbis ilyenkor karácsony tájékán, a régi maradt. Tegnap a déli órákban három nagyváradi könyvesboltba is betértünk, és mindegyikben hatalmas tolongás fogadott.

„Ugyan most, karácsony előtt jelentősen megnőttek eladásaink, a helyzet azonban egyáltalán nem fényes” – fejtette ki lapunknak Nagy Ibolya, az Ilylyés Gyula Református Könyvesbolt üzletvezetője. Mint részletezte, ilyenkor szinte mindenféle könyvet megvesznek az emberek, legtöbben meséskönyvet a gyerekeknek, valamint bestsellereket, és a borsos árú művészeti albumokra is jut pénz. Az üzletvezető mégis azt mondja, mintegy feleannyian vásárolnak most, mint tavaly ilyenkor.

A nagyváradi sétálóutcán működő Humanitas – Mircea Eliade könyvesbolt alkalmazottja is hasonlóképpen nyilatkozott.  Mint mondta, a gazdasági válság beálltát megérezték a megcsappanó eladásokból, ám most, az ünnepek közeledtével úgy tűnik, az emberek kevésbé sajnálják a pénzt, ha könyvről van szó. A legjobban a sikerkönyveket viszik, mint mindig, de decemberben a festészeti albumoknak, enciklopédiáknak is keletje van, illetve a szépirodalmat is keresik az emberek – tudtuk meg. A boltban zenei albumokat is lehet vásárolni CD-n, akár klasszikus, akár könnyűzenéről legyen szó, és ezeket is szívesen teszik a kosárba a vásárlók. Igaz, a Humanitasban állandó árkedvezmények is vannak: bizonyos könyveket az eredeti áruktól függetlenül 9,99 lejért lehet megvenni.

A Hobby Libri Könyvesboltban is szűkösen fértek el a vásárlók a déli órákban. Bár ott a könyveken kívül dekorációs kellékeket, dísztárgyakat is árulnak, megtudjuk: sokan vesznek könyvet karácsonyra. Az egyik ottdolgozó meglátása szerint főképp a médiában is sokat látott kiadványokat keresik az olvasók, így azokból mindig tartanak a polcon.

Töretlen népszerűségnek örvendenek Müller Péter írásai, az Alkonyat-sorozat, amelyből friss filmek is készültek, így különösen vonzó a fiatalok számára – ezeken kívül pedig minden keresett, ami új. A tanárok könyvre kapott 130 lejüket is gyakran költik el itt. „Azt, hogy idén decemberben többen vagy kevesebben voltak-e, mint tavaly, csak az év végi könyvelés elkészítésekor tudjuk meg” – értékelt a boltos.

Az apróbb dolgok a kelendőbbek

Talán a pénztelenség lehet annak is az oka, hogy idén megnőtt az érdeklődés a szatmárnémeti adventi kézműves vásár iránt. Nezezon Enikő, a Szatmárnémeti Aranykapu Kulturális Egyesület vezetője lapunk kérdésére elmondta, az idén ötödszörre megrendezett kirakodóvásárt többen látogatták, mint eddig valaha.

„Meglepő számunkra, hogy a pénzügyi világválság ellenére idén sokkal több terméket sikerült értékesítenünk, mint tavaly vagy azelőtt. Azt kell mondanom, megnőtt az érdeklődés az autentikus, kézzel készített ajándékok iránt, hiszen nem túl drágák, ám annál ízlésesebb kivitelezésűek” – fogalmazott a virágkötő. Az utcán didergő árusok szerint megérte kipakolni, hiszen a közeli magyarországi településekről is érkeztek vevők. „Pár éve az Erdély távolabbi településeiről érkező árusok még az útiköltségüket sem tudták fedezni, idén pedig nyereséggel zárhatják a csaknem kéthetes vásárt” – tette hozzá Nezezon.

Ezzel szemben az áruházi ajándékboltok dolgozói visszaesésről beszélnek. „Megközelítőleg 10 százalékkal kevesebb volt a vásárlónk az idei adventi időszakban. Tavaly ilyenkor nagyobb volt nálunk a tolongás, és több pénzt is költöttek el a vevőink” – számolt be a Krónikának Porcsalmi Beáta, a szatmárnémeti King Art ajándéküzlet alkalmazottja. Az eladó szerint a többség a kisebb ajándéktárgyakat keresi inkább. „Nagyrészt kendőket, bizsukat és apróbb dolgokat vásárolnak a hozzánk betérő városlakók. Az ezüstékszerekből is az olcsóbbak a népszerűbbek.

Tavaly sokkal több nagyobb értékű ajándékot adtunk el. Idén a vízipipák képviselik a magasabb árkategóriájú ajándékokat, az igazán nagy értékű áruk nem fogynak” – vázolta a helyzetet Porcsalmi. A betérők ugyanakkor inkább csak nézelődnek, és nehezen döntenek, kinek mit vásároljanak karácsonyra.

„Minden évben komoly fejtörést okoz az ajándékvásárlás, de idén még nehezebb eldönteni, mi kerüljön a karácsonyfa alá. Kevés a pénz, nagyrészt ajándékjegyekre vásárolunk. A fenyőfa is alacsonyabb lesz a tavalyinál, és a különbségből megvesszük a rá akasztható szaloncukrot. Ünnep után úgyis kidobjuk, kár sokat költeni rá” – véli az egyik vásárló.

A szaloncukor sem kelendő

„Egyelőre nézelődni jöttem, mint a múzeumba, noha tudom, hogy az üzletben vásárolni szokás” – jelentette ki a Krónika kérdésére az egyik vásárló Gyergyószentmiklós egyik forgalmas élelmiszerüzletében a szaloncukor-kínálatot mustrálgatva. A kijelentés mellesleg hűen tükrözi a gyergyószentmiklósi ünnepek előtti vásárlási kedvet, az élelmiszerüzletekben – noha alig két nap múlva szenteste – alig lézeng néhány vásárló és az utcán is ritkán lehet találkozni tömött szatyrot cipelő emberekkel. A vásárlók többsége előző évekkel ellentétben előbb több üzletben is feltérképezi a kínálatot, megnézik, hol ajánlanak jobb minőségű édességet kevesebb pénzért.

„Mintha nem is jönne a karácsony” – jelentette ki lapunk kérdésére Balla Ilona üzletvezető, kifejtve, hogy előző években már karácsony előtt tíz nappal jól érződött az ünnepek előtti szokványos „vásárlási láz”. Most azonban – mint mondta – az emberek benéznek az üzletbe, megnézik a kínálatot, és többnyire az olcsóbb terméket választják, noha szaloncukorból például meglehetősen gazdag a választék. Kezdve az olcsó kimérős szaloncukortól – amelynek 12 lej kilogrammja – egészen a negyvendekás kiszerelésű különféle ízesítésű, töltött szaloncukorig – mellesleg ennek az ára szintén 12 lej – igen gazdag a választék. „Alig adtunk el néhány tasakkal belőle” – magyarázza az üzletvezető, kifejtve, hogy előző évben a töltött szaloncukor állt a toplista élén.

Változatlanul nagy mennyiségben fogy viszont az apró csoki a kántáló gyerekeknek, illetve az ajándékcsomagba szánt, hagyományos méretű csokoládé. Azonban Balla Ilona némi aggodalommal a hangjában jegyezte meg: „mintha nem akarnának sütni karácsonyra a gazdasszonyok...” Mint mondotta, egy évvel ezelőtt ebben az időszakban már tekintélyes mennyiségű liszt, cukor, kakaó, vaníliás cukor, margarin és vaj kelt el, most viszont alig vásárolnak süteményalapanyagot a háziasszonyok.

Féláron sem kell a drága karácsonyfa

Féláron adják a karácsonyfát Kolozsváron tavalyhoz képest. Legalábbis a monostori Flora piacon a karácsonyfaárus a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy míg tavaly az igazán mutatós, szép nagy fákat 400 lejért árulta, addig most már 180 lejért is kész odaadni, csak vigye már valaki. „Rosszul megy, mint a válság óta bármelyik üzletágban” – panaszolta az árus, aki arról is beszámolt, hogy a nagyobb fákat alig veszik, inkább a tízlejes „kis törpéket” vásárolják. Hogy mennyire nem kelendő portékája, mi sem jelzi jobban, hogy beszélgetésünk alatt senki sem érdeklődött az egyébként jó minőségű és mutatós fák iránt. Az egyetlen kolozsvári, aki ottjártunkkor a leendő karácsonyfákat nézegette, megkérdezte, mennyibe kerül a neki szimpatikus fa, de mikor megtudta, hogy 70 lej, lemondóan legyintett egyet, és szó nélkül odébb állt.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
Hirdetés