2007. augusztus 15., 00:002007. augusztus 15., 00:00
Az „igyekvő” cégek között ott van az ING, illetve az AIG, amely – annak ellenére, hogy a vonatkozó 2001. évi 411-es számú törvény a határidő (szeptember) lejárta előtt tiltja – máris több úton próbálja behálózni a potenciális ügyfeleket, illetve népszerűsíti ajánlatait. A három legismertebb ilyen eljárás: elektronikus levelek küldözgetése, telefonos „megkörnyékezés”, illetve az ügynökök kiküldése előcsatlakozási szerződések megkötése végett. A magánnyugdíjak rendszerét felügyelő bizottság közlése szerint eddig 25 alkalommal értesítették őket hasonló ügyletről. Ebből mindössze egy feljelentés kapott bűnügyi besorolást. A bizottság egyébként augusztus kilencedikén újból figyelmeztette a társaságokat, hogy akár bűnügyi eljárás is indulhat ellenük, ha megszegik a határidőre vonatkozó törvényes korlátozást.
A társaságok illetékesei, bár állítják, hogy a népszerűsítésre és ügyfélgyűjtésre vonatkozó megszorításokat szeptember 17-éig tiszteletben tartják, elismerik, hogy kapcsolatba léptek a már meglévő klienseikkel, de csak „általánosságban ismertetnek tényeket”.
Ilyen általános felvilágosító adatokat tartalmaznak a társaságok által drótpostán kiküldött levelek is, ráadásul indoklásként az szerepel, hogy főleg a fiatalok tájékozatlanok ezen a téren. Az üzenetben a küldő egyben felkéri a címzettet, hogy minél több ismerősének küldje tovább. A levélben a magánnyugdíjrendszerre vonatkozó leírás található, illetve néhány csatolmányt tartalmaz: az idevágó jogszabályokat, illetve a társaság szolgáltatásait dicsérő ismertetőt.
Az ügyfélfogás másik formája a vállalatok megkörnyékezése konkrét ajánlatokkal. Az egyik ilyen, hogy a munkáltatók is részesülnek az ügynökök által a beszerzett ügyfelek utáni jutalékból. A számítások szerint ez elérheti a részesedés 50–60 százalékát. A biztosítótársaságok emellett kedvezményeket is felajánlanak a vállalatoknak a már megkötött biztosításaikkal kapcsolatban. Az internetes szakfórumokon terjedő híresztelések szerint több vállalat illetékesei már összeállították azon alkalmazottak listáját, akik adott biztosítótársaságnál fognak magán-nyugdíjbiztosítást kötni. Az alkalmazottak rendszerint elfogadják a munkáltató felajánlotta opciót. A már említett felügyelőbizottság több ízben is felhívta a lakosság figyelmét, hogy ne engedjen az ügynökök előcsatlakozási ajánlatainak, illetve a munkáltatók nyomásának, mivel mindkettő törvénytelen. A 411-es számú törvény szerint egységes csatlakozási űrlap létezik minden társaság részére, így más dokumentumokkal nem lehet megalapozni a csatlakozást egyik vagy másik társasághoz. A munkáltatók esetében pedig ugyanaz a jogszabály előírja, hogy a biztosítás alanya dönt arról, melyik társaságot választja. Így szeptember 17-ig mindhárom említett módszer alkalmazása törvényellenes.
A biztosítótársaságok nagy része egyébként keményen készül a szeptember közepétől induló megmérettetésre. Legtöbbjük 15 és 30 ezer közötti ügynökszámmal lép porondra, sőt egyesek a piac 25 százalékának uralását tervezik. Eddig egyébként nyolc társaság kapta meg az engedélyt, hogy részt vegyen a második pillér biztosításában.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.