
A pénzügyminisztérium számára egyre nagyobb kihívást jelent a magas államadósság kamatterheinek kifizetése
Fotó: Orbán Orsolya
Traian Băsescu volt államfő szerint Románia egyik legsúlyosabb problémája, hogy az ország évről évre riasztóan magas kamatokat fizet a korábban felvett hitelek után. Évente mintegy 11 milliárd eurót fordítanak az államadósság kamatfizetésére, ami gyakorlatilag lenullázza az Európai Uniótól érkező támogatásokat.
2026. január 18., 19:122026. január 18., 19:12
2026. január 18., 19:122026. január 18., 19:12
„A román államadósság után a hitelek kamata rendkívül gyors ütemben emelkedik. 2025-ben mintegy 11 milliárd eurót fizettünk kamatokra. A kilátások további növekedést mutatnak, tekintettel arra, hogy a kölcsönöket magas kamatszinteken vettük fel” – nyilatkozta Traian Băsescu a Digi24 televíziónak.
A volt államfő szerint ez a tendencia komoly gazdasági nehézségekhez vezethet, mivel a következő uniós költségvetési ciklusban, a 2028–2034-es időszakban, Románia hozzávetőleg 60 milliárd euróra számíthat. Amennyiben az aktuális kormány évente 10–11 milliárd eurót fizet ki kamatokra, akkor az EU-tól érkező teljes összeg gyakorlatilag kamatfizetésre megy el.
Úgy véli, a kamatterhek növekedését csak nullás költségvetési hiánnyal lehetne megállítani, Románia azonban 2025-öt 6,4 százalékos költségvetési hiánnyal zárta.
„Technikailag nem igazán látok itt megoldást. A kérdés az, hogy meg kell vívni azt a harcot, amelynek révén a lehető legrövidebb időn belül eljutunk a jelenlegi helyzetből a nulla költségvetési hiányig. Amikor elérjük a nullás hiányt, megszűnik az államadósság növekedése. Amíg hiány van – még ha az a jól ismert 3 százalék is –, addig az adósság nő. Ha nő az adósság, nő a fizetendő kamat is.
– magyarázta a volt elnök.
Az Adevărul portál összeállítása szerint a Pénzügyminisztérium tavaly ősszel közölte: 2025-ben először a 10 éves lejáratú, lejben denominált államkötvények finanszírozási költsége évi 7 százalék alá csökkent. Rövidebb futamidők esetében a kormány több alkalommal is 7 százalék alatti kamatszinten jutott forrásokhoz.
2026-ban az állam már csökkenő kamatok mellett hajtotta végre az első hitelfelvételeket. A Pénzügyminisztérium szerint Románia bruttó finanszírozási igényei csak 2027-től kezdhetnek mérséklődni, ahogy csökken a költségvetési hiány és az államadósság-szolgálat keretében visszafizetendő összegek nagysága – derül ki a 2025–2027-es államadósság-kezelési stratégiából.
A kormányzati dokumentum alapján Romániának a következő két évben története egyik legnagyobb finanszírozási szükségletével kell szembenéznie:
2026-ban 288 milliárd lej (rekordösszeg),
2027-ben 244 milliárd lej.
A 2026-os bruttó finanszírozási szükséglet egy részét már 2025-re előrehozták előfinanszírozás formájában. A 2026-os évre kitűzött irányadó cél 275–285 milliárd lej, egy 133,9 milliárd lejes – a becsült, 2036 milliárd lejes GDP mintegy 6 százalékát kitevő – költségvetési hiány, valamint mintegy 154,3 milliárd lejnyi lejáró államadósság törlesztése mellett.

A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint júniusban az előző havi 1 034,71 milliárd lejről 1 040,62 milliárd lejre nőtt az államadósság, miközben nem sikerült csökkenteni a 9 százalék körüli államháztartási hiányt sem.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!