
Fotó: A szerző felvétele
2010. szeptember 15., 09:172010. szeptember 15., 09:17
A folyamatosan fejlődő technológiának és a vásárlók elégedettségének köszönhetően az üzem egyre nőtt, termékskálája pedig folyamatosan bővült. A kezdetekről Magyari Árpádot, a Gordon Prod Kft. igazgatóját faggattuk.
– A cég az ország egyik legnagyobb tejfeldolgozójának számít. Honnan jött az ötlet a 90-es évek elején, hogy ezzel kellene foglalkozni?
– A helyi tőkével induló cégek közül ma már valóban elmondhatjuk, hogy az ország egyik legnagyobb tejfeldolgozója a Gordon Prod Kft. Amikor indultunk, még nem számítottunk erre. Volt egy magánházam a közeli Bogárfalván a tejcsarnok mellett, ezért a sógorommal eldöntöttük, hogy tejfeldolgozót készítünk. Immár 17 esztendeje, hogy a céget bejegyeztettük, s mára már egy uniós elvárásoknak is megfelelő üzemünk van.
– A Gordon Prod termékeit országszerte a nagyáruházak polcain is megtalálhatjuk. Mi a siker titka?
– A kitartás, az a legfontosabb, akárcsak a jó házasságban. Nehézségek mindig vannak, jelenleg is a gazdasági válság hálójában vagyunk, de ezeket át kell vészelni. Az ország európai uniós csatlakozásakor új elvárásokkal találtuk szemben magunkat, amelyek a kapacitás növelésére és egy új, nagyobb üzem megépítésére ösztönöztek. Már ennél korábban, 2003-ban vásároltunk egy telket az Udvarhelyhez közeli Székelyszentlélek határában, 2005-ben pedig sikeresen pályáztunk egy SAPARD-támogatásra, így sikerült egy korszerűbb és a legújabb technológiával berendezett gyárat építeni. Az új üzemet 2006-ban avattuk fel, ahol a mai napig mintegy 250–300 tonnányi, több mint 40 féle terméket gyártunk 90 különböző csomagolásban.
– Honnan szerzik az ezen termékek előállításához szükséges alapanyagot, a tejet?
– Csak és kizárólag itteni, székely és román gazdáktól vásárolunk fel tejet. A cég politikájához tartozik, hogy hazai tejből állítsuk elő termékeinket, segítve ezzel a helyi kistermelőket is. Jelenleg egy szélesebb zónában gyűjtjük a tejet: a Nyikómentén, Sóvidéken, Derzs és Kányád községben, a Gyergyói-medencében, valamint több Segesvár melletti településen működtetünk begyűjtőpontokat, és az elmúlt időszakban már a gazdák nagy többsége minőségi tejet termel, így sikerült megszereznünk múlt hónap elején az ún. ovális bélyegzőt, amelylyel már az uniós piacra is betörhetnek termékeink. Csatlakoztunk a helyi kezdeményezéssel indított Góbé-termékcsaládhoz is. A gazdákkal meg vagyunk elégedve, és reméljük, hogy ők is velünk, hiszen az elmúlt 17 év alatt soha nem késtünk a felvásárolt tej kifizetésével.
– Eddig csupa pozitív dologról beszélt. A válság nem érezteti hatását?
– A válság miatt a mutatók nálunk is kevesebb eladásról tanúskodnak, de egyelőre csupán 4-5 százalékkal.
– Kidolgoztak valamiféle válságkezelő stratégiát?
– Mindig az eladást próbáljuk erősíteni, mert termelni lehet, de meg is kell teremteni a piacot. Amint már említettem, ovális bélyegzőnk is van augusztus elejétől, és így próbálunk külföldre is eladni. Tavaly óta részt veszünk az országos tej-kifli programban. Hargita megyében több település iskolájába mi szállítjuk a tejet. A piac és a vásárlók kérésére a termékskálát is folyamatosan bővítjük. Tavaly például friss termékek gyártását vezettük be: tehéntúrót, tejfölt, joghurtot és fogyasztói tejet, valamint más sajtkülönlegességeket.
– Országon belül hol a legkelendőbbek a Gordon-termékek?
– A legnagyobb piacunk Bukarest, mert az ország élelmiszerforgalmának 40 százaléka a fővárosban, vagy azon keresztül zajlik, de elmondhatom, hogy elégedettek vagyunk az udvarhelyszéki vásárlóinkkal is, itt is népszerűek a termékeink.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.