
Fotó: Boda Gergely
Ezzel a világ negyedik legjelentõsebb sörgyártójaként számon tartott Heineken 31 százalékra növeli piaci részesedését, és a tervek szerint évente 6 millió hektoliter sört fog gyártani Romániában. A Heineken illetékesei szerint a tranzakció azon bevásárlási stratégia része, amelynek keretében decemberben a fehérorosz Szjabar sörgyárat is megvásárolták, és amellyel a Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban tapasztalt lassuló ütemû növekedést kívánják kompenzálni. A Marosvásárhely melletti Nyárádtõn üzemelõ, hat helyi üzletember tulajdonában lévõ sörgyár iránt három évvel ezelõtt már az InBev is érdeklõdött, tavaly novemberig pedig a Heineken mellett az Ursus is versenyben volt az üzem megszerzéséért. „A tranzakció értéke az általunk megszabott 150–200 millió euró közötti határok között mozgott, és a cég mindhárom érdekeltségét, a gyárat, az ásványvízgyártó üzemet, valamint a birtokunkban lévõ szállodákat is érinti\" – közölte Virgil Mailat, aki a cég részvényeinek 25 százalékát birtokolja. A Ziarul Finaciar szerint a 150 milló eurós vételárból Virgil Mailat, Gheorghe Grec és Emil Morariu fejenként 37,5 millió eurót kap, míg Alexandru Rus, Nicolae Bãcilã és Anghel Rus Rujiu, a másik három részvényes mintegy 12,5 millió euróra számíthat. A mintegy négyszáz alkalmazottat foglalkoztató Bere Mureº tulajdonosai még tavaly decemberben jelentették be, hogy vállalkozásuk mindhárom elemét eladják egy olyan befektetõnek, aki legalább 150 millió eurót fizet értük. Mailat akkor úgy nyilatkozott, az érdeklõdõk között jelen van az Ursust birtokló SAB Miller konszern és egy meg nem nevezett befektetési alap is. Az Ursus illetékesei ezt nem erõsítették meg, de nem is tagadták. Mailat elmondta, a Heinekennel a tárgyalások kezdetén megállapodást kötöttek, amelynek értelmében nem hozhattak nyilvánosságra adatokat a megbeszélések menetérõl, ám mindhárom érdeklõdõvel novemberben kezdõdtek el az egyeztetések. Az 1992-ben alapított Bere Mures, amely a mostani tranzakcióig hatszázalékos piaci részesedésével az ország második legnagyobb független sörgyára volt, nyereséggel zárta a tavalyi évet: 1,2 millió hektoliter sört értékesített. Legismertebb sörmárkái a Neumarkt, a Dracula, a Sovata, ezeket a nagy népszerûségnek örvendõ mûanyag palackokban forgalmazza. Egyébként épp a Bere Mureº volt az, amely 1998-ban elõször dobta piacra termékeit mûanyag palackban, az ötlet pedig néhány éven belül valósággal forradalmasította a romániai sörgyártást. A PET-palackban forgalmazott sör aránya a romániai sörgyártók egyesületének adatai szerint a tavalyi év végére elérte a 45 százalékot, szemben a 2001-ben regisztrált három százalékkal. A Bere Mureº tavaly jelent meg az ásványvízpiacon a Cezara szénsavas, valamint a Cheile Cibului szénsavmentes ásványvízzel. A cég tulajdonosainak emellett a turisztikai ágazatban is vannak érdekeltségeik, övék a Hunyad megyei Germisara turisztikai komplexum. Amennyiben a piaci felügyelet is rábólint az ügyletre, a Heineken 2009-tõl kezdi meg a Bere Mureº vagyonelemeinek átvételét. A Bere Mureº új tulajdonosa, a Heineken Románia a Golden Brau, a Silva, a Bucegi és a Ciuc márkájú sört értékesíti. A cég négy városban birtokol sörgyárat: Konstancán, Craiován, Hátszegen és Csíkszeredában. Világszerte összesen 115 sörgyár van a Heineken tulajdonában, több mint 65 országban. A tavalyi évben 12,6 milliárd eurós forgalmat könyvelt el, ebbõl 1,1 milliárd euró volt a nyereség. Alkalmazottainak száma összesen 54 ezer. B. L. Románia, a „sörparadicsom\" A romániai piacon a Heineken mellett jelentõs multinacionális szereplõ az InBev Romania, továbbá az United Romanian Breweries Bereprod és az Ursus Breweries. Együttesen övék a piac körülbelül hetven százaléka. Romániában 19,4 millió hektoliter sör fogyott a tavaly, 9,6 százalékkal több, mint 2006-ban, az egy fõre jutó sörfogyasztás 9 százalékkal 89 literre nõtt. A romániai sörgyártók egyesületének becslése szerint az idén a román sörpiac várhatóan 5 százalékkal nõ, és az egy fõre jutó fogyasztás eléri a 95 litert. A növekedés kilátása további befektetõket is vonz: egyes értesülések szerint a Borsec ásványvizet gyártó Romaqua csoport több mint 30 millió eurós befektetéssel kíván évi egymillió hektoliteres kapacitású sörgyárat építeni Szászsebesen.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?