
2010. szeptember 27., 09:542010. szeptember 27., 09:54
– Immár száz éve létezik a fiatal vállalkozókat tömörítő szervezet. Miként jutott el a Székelyföldre is?
– A tavaly késő ősszel néhány fiatal vállalkozó – akik közül én, a magam 39 esztendejével vagyok a legidősebb – leültünk, és egy üdítő mellett úgy döntöttünk, megalapítjuk a JCI Maros megyei szervezetét. Decemberben fogadtuk el az alapító okiratot, így lényegében az idei az első évünk. Ennek ellenére a Maros megyei szervezet az ország legdinamikusabban mozgó és fejlődő JCI-csapata. És ezt nem mi állítjuk magunkról, hanem mások mondják. Míg induláskor
13-an voltunk, mára ez a szám megduplázódott.
– A régió más megyéiben, településein is megalakult a JCI?
– Az elején a székely megyék nem tanúsítottak különösebb érdeklődést. Mára viszont némileg változott a helyzet, Csíkszeredában is alakul a szervezet, ennek megszületésén a brassói és szebeni kollégákkal együtt mi is bábáskodunk.
– Maros megyében milyen céllal vágtak neki?
– Kezdetben a hálózatépítés volt a fő célunk. Alig néhány hónap után és az első rangos esemény megszervezése következtében rájöttünk, hogy azért annál jóval többre vagyunk képesek. Szociális célzatú projekteket is tervbe vettünk, ezek keretében tehetséges fiatalok továbbképzését támogatnánk ösztöndíjakkal, valamint az állami gondozásból nagykorúvá válásuk okán kikerülő fiatalok társadalmi beilleszkedését is igyekezünk majd segíteni.
– Miként lehet valaki JCI-tag?
– Honlapunkon található egy bejelentkezési ív, amit kitölt. Ezek után az illető személyt meginterjúvoljuk. Nem az a cél, hogy minél többen legyünk, hanem az, hogy olyan emberekkel gyarapodjunk, akik igazán be szeretnének avatkozni a közösség életébe.
| A Junior Chamber International száz évvel ezelőtt, 1910-ben alakult az Egyesült Államokban. A nonprofit szervezet eredeti célja a közösségeikért tenni akaró fiatalok összefogása volt. Jelenleg a világ 115 országában mintegy 5000 fiókszervezete működik. A több mint 200 ezer aktív tag ma már nemcsak egy világméretű üzletember-hálózatot alkot, hanem különböző szociális célzatú kezdeményezéseket is támogat. Alapszabálya szerint a szervezet 18 és 40 év közötti fiatalokat tömörít, de az idősebbekkel való együttműködést sem zárja ki. |
– Mit kap az, aki beiratkozik a szervezetbe?
– Elsősorban nagyon sok jó tanácsot. Tudom, hogy ez egyeseket megmosolyogtat, de az üzleti életben már rég nem az számít, hogy mekkora tőkével vágsz neki, hanem az, hogy kik vesznek körül.
– Mire számíthatnak az üzleti napok résztvevői?
– Elsősorban rengeteg információra. Olyan emberek szájából, akik képesek lépésről lépésre megtanítani mindenkit, miként lehet zöldfülű cégalapítóból vagy részlegvezetőből sikeres üzletember vagy menedzser. A sikeres vállalkozáshoz követendő modellekről és stratégiákról, finanszírozásról, piackutatásról, reklámozásról osztják meg tapasztalataikat a résztvevőkkel.
– A gazdasági válság elleni küzdelemre is kínálnak valamiféle receptet?
– A válságot nem épp olyan nehéz átvészelni, mint ahogyan egyesek elgondolják. Magának a JCI-nak az egyik célja az üzletemberek gondolkodásmódján dolgozni. Konkrétabban: dinamizálni kell a felfogást. Sokan tudomásul vették, és beletörődtek a jelenlegi helyzetbe, lemondtak a küzdelemről és megelégednek a túléléssel. Amikor vannak céljaink, és nem csak papírra vetve, eszünkből a szívünkbe szállnak a gondolatok, az alagút vége is megvillan.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.