
Nagy szükség van a napszámosokra. A krumpli betakarításához például nélkülözhetetlen a munkáskéz
Fotó: Gecse Noémi
Leegyszerűsíti a munkaadó és a hatóságok életét az, hogy ettől a héttől kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, ám – elsősorban a mezőgazdaságban – a járványhelyzet kihívások elé állítja azokat, akik idénymunkásokat alkalmaznak. A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint nem csökkent az igény a napszámosok foglalkoztatása iránt, viszont a mezőgazdaságban még nem tudják, miként oldják meg a más megyékből alkalmazott idénymunkások elszállásolását, étkeztetését.
2020. augusztus 01., 17:312020. augusztus 01., 17:31
2020. augusztus 01., 17:322020. augusztus 01., 17:32
Ettől a héttől kezdődően kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, az újítás pedig Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője szerint egyszerűsíti az ügyintézést. Mint az illetékes a Krónika megkeresésére elmondta, a munkaadók várták, hogy életbe lépjen a rendszer, nagyon sokan érdeklődtek. A vállalkozói szféra fel volt készülve az applikáció, a rendszer kezelésére, hiszen ma már mindenkinek van okostelefonja, a kezelési útmutató egyszerű és érthető, ugyanakkor a koronavírus-járvány begyűrűzése óta még inkább elterjedt az online ügyintézés – részletezte főfelügyelő.
Rámutatott, az applikációba bevezetik az adatokat, a napszámos nevét, személyi számát, majd feltöltik a rendszerbe.
„Mindenkinek kényelmesebb az új megoldás. A gazdáknak azért, mert azonnal visszajelez, ha például tévesen vezetnek be egy személyi számot, de akkor is, ha a napszámos foglalkoztatása során túllépték a megengedett óraszámot. Ilyen módon elkerülhetik a bírságot. A felügyelőségnek pedig azért egyszerűbb, mert naprakészen tudjuk követni a nyilvántartásokat” – részletezte Ördög Lajos.
Kérdésünkre kitért ugyanakkor arra is, hogy a növekvő munkanélküliségi ráta ellenére nem csökkent az igény a napszámosok iránt, továbbra is a mezőgazdaságban, az erdőkitermelésben és a vendéglátóiparban foglalkoztatják a legtöbb idénymunkást.
A járvány viszont alaposan megnehezítette a napszámosokat alkalmazó vállalkozók helyzetét, főként a mezőgazdaságban tevékenykedők ütköznek nehézségekbe.
Fotó: Gecse Noémi
Rengeteg fejtörést okoz azonban a nagygazdáknak, hogy a járványügyi óvintézkedéseket betartva alkalmazzák a napszámosokat – mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, az agrárium egy részét gépesítették, az aratáshoz már nem kell napszámos, az állandó alkalmazottakkal megoldják, ám a krumpli, valamint a zöldségek betakarításához nélkülözhetetlen a munkáskéz, még a válogatógépek mellé is ember kell. Augusztus közepén kezdik az újkrumpli kiszedését, arra már más megyékből csoportosan vesznek fel idénymunkásokat, majd a szezon mintegy két hónapig tart. Az elmúlt években ezt úgy oldották meg, hogy
„Az új helyzet nagy kihívások elé állítja a gazdákat. A terményt ki kell szedni, napszámosokra szükség van, és a járványügyi óvintézkedéseket be kell tartani. Keressük a megoldásokat” – összegezte Könczei Csaba. Elmondása szerint amúgy munkavégzés közben nem lesznek gondok, erre odafigyelnek.
A napszámostörvény értelmében minden reggel munkavédelmi eligazítást kell tartani, ilyenkor figyelmeztetik az idénymunkásokat a távolságtartás betartására is, biztosítanak védőmaszkot, fertőtlenítőt, ám az elszállásolásra, illetve az étkeztetésre megoldást kell találniuk. A gazdák egy része már elkezdte a nagy hálóterek leválasztását, hogy egy kisebb térbe kevesebb idénymunkást tudjanak elszállásolni.
Könczei Csaba ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium felé is jelezte a problémát, kérte javasoljanak megoldásokat. A megyei területi közrendészeti hatóság ülésén is napirendre tűzik ezt a kérdést.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!