
Fotó: Facebook/Sankt Anton am Arlberg
Bár a romániai polgárok többsége csalódott, amiért Ausztria megvétózta Romániának a schengeni térséghez való csatlakozását, nem mondják vissza tömegesen az ausztriai sívakációt. Bár a bukaresti kormány idegenforgalmi minisztere is eltanácsolta a romániai turistákat az ausztriai sízéstől, a lapunk által megszólaltatott utazásszervezők nem támogatják ezt a felhívást, meglátásuk szerint nem kell összekeverni a politikát a turizmussal.
2022. december 14., 09:392022. december 14., 09:39
2022. december 14., 09:432022. december 14., 09:43
A vétó miatt Daniel Cadariu turisztikai miniszter a napokban arra buzdított, hogy a romániai polgárok ne Ausztriába járjanak síelni. Rámutatott, hogy évente átlag 370 ezer román állampolgár tölti Ausztriában a szabadságát, a legtöbben az ottani síparadicsomokat keresik fel. Tavaly a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások ellenére 290 ezer romániai turista választotta úti célként Ausztriát.
„Nem csak Ausztriában vannak ideális feltételek a síeléshez. Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Németországban is hasonlóak a körülmények, sőt egyes esetekben talán még jobbak is” – mondta a turisztikai miniszter a Digi 24-nek.

A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethe: bezárja az összes számláját az Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
„Nem az osztrák panziós a felelős a bécsi politikusok döntése miatt” – szögezte le megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője.
– tette fel a kérdést a vállalkozó. Rámutatott: egyetlen síkirándulást sem mondtak vissza, ügyfélkörében csak poén szintjén hangzik el az osztrák bojkott. Nem ért egyet azzal sem, hogy máshol hasonlóak a körülmények, mint mondta, valóban ugyanolyan feltételek vannak Svájcban és Olaszországban, ám az előbbi sokkal drágább, a másik viszont távolabb esik Romániától.
László Endre arra is kitért, idén 20–30 százalékkal megdrágult Ausztriában a síbérlet, egy négytagú családnak 1000 euró körüli összegbe kerül az egyheti szállás, és a gyerekek korától függően szintén ugyanennyibe kerül a síbérlet.
A turistákat ez sem tántorítja el, hiszen Brassópojánán ennél sokkal többe kerül a sízés, miközben ott összesen 35 kilométernyi sípálya van, Ausztriában pedig több száz kilométer. A 2022-es esztendő turisztikai forgalma felülmúlta a 2019-est, az emberek zsebében még van pénz, ám már tapasztalható, hogy óvatosabbak, sok múlik azon, hogy mennyibe kerül, miként tudják megoldani a téli fűtést, részletezte a turisztikai vállalkozó.

Románia egyik legnagyobb, aradi székhelyű árufuvarozói szervezete tárgyalásokat folytat tagvállalataival az osztrák benzinkutak bojkottálásáról.
„A bojkottra való felhívásnak nincs hatása, aki akar, úgyis elmegy Ausztriába síelni” – állapította meg hasonlóképpen Kelemen Barna, a marosvásárhelyi World Travel Shop utazásszervező iroda vezetője.
Előfordul ugyan, hogy kérnek az irodától ajánlatot, majd megkeresik a szállásadót, és kikerülik a közvetítőt. Jelenleg a jövő esztendei nyaralások iránt sokkal többen érdeklődnek, mint a sízés iránt, ugyanakkor az egzotikus kirándulások iránt van nagyobb kereslet, mert azokat önállóan nehéz leszervezni, részletezte a vállalkozó.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője is, aki különben a közösségi oldalán bejelentette, hogy csatlakozik az osztrák tulajdonú vállalatok elleni bojkotthoz, nem köt biztosítást, nem tankol az osztrák tulajdonú vállalatoknál. Lapunknak ugyanakkor kifejtette, portfóliójukban elenyésző az osztrák síkirándulások száma, a hasonló utakat tapasztalatai szerint is inkább önállóan foglalják le a sízni készülők. Van ugyan néhány foglalásuk, és azt nem mondták vissza az osztrák vétó hatására, tudtuk meg.

Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
1 hozzászólás