Hirdetés

A járvány frontvonalában az idegenforgalom

Egyelőre marad a tervezés. Manapság a legtöbben nem mernek útra kelni •  Fotó: Pixabay

Egyelőre marad a tervezés. Manapság a legtöbben nem mernek útra kelni

Fotó: Pixabay

Továbbra is az idegenforgalomban érintett vállalkozásokra, az utazási irodák, szálláshelyek tevékenységére hat ki az egyik legnagyobb mértékben a koronavírus-járvány. Az érintettek megértőek az aggódó polgárokkal, de lemondás helyett inkább az utazás későbbi időpontra való halasztását tanácsolják.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 17., 15:142020. március 17., 15:14

Nincsenek új foglalások, és a következő harminc napra lefoglalt utakat, kirándulásokat majdnem kivétel nélkül lemondják – vontak mérleget a Krónika megkeresésére a turizmusban érdekelt vállalkozók. „A következő hetekben ezzel foglalkoznak az utazási irodák, próbálják megoldani a meglévő foglalásokat. Új rendelések nincsenek” – összegezte a helyzetet László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki maga is utazási irodát működtet. Hozzátette,

jelenleg a legjobb forgatókönyv, ha a turisták elhalasztják az utazást, a legrosszabb az, ha lemondják.

Hirdetés

„Próbáljuk a lehető legrugalmasabban kezelni a helyzeteket, májusra, szeptemberre, októberre keresünk időpontokat, és arra biztatjuk az ügyfeleinket, hogy inkább halasszák, de ne mondják vissza az utazást” – osztotta meg velünk tapasztalatait a vállalkozó. Mint hangsúlyozta, mindenre próbálnak megoldást keresni, még akkor is, ha a turista egy nappal az indulás előtt szól, hogy nem vállalja az utat, inkább itthon maradna.

Fokozatosan romlik a helyzet

Különben azokba az országokba, ahol nincsenek a járvány miatti korlátozások, továbbra is csak a szerződés feltételei szerint lehet lemondani a lefoglalt utat, ez általában anyagi veszteséget jelent a turistának, tehát elveszítik a befizetett összeg egy részét. Ám Európában már egyre több országban léptetik érvénybe a szigorításokat, ilyen esetekben is inkább a halasztást szorgalmazzák.

Olaszországba már minden, erre az időszakra foglalt utat következmények nélkül le lehetett mondani, ám hasonló a helyzet Spanyolországban, Franciaországban, Németországban és Ausztriában is.

A lemondott vagy elhalasztott foglalások intézése különben hatalmas munkát ró az ügynökségekre, annál is inkább, mert az április hónap különben nagyon jónak ígérkezett, az év elején, a járvány kitörése előtt nagyon sokan foglaltak erre a periódusra külföldi és belföldi utat is – mondta László Endre. Jelenleg azt várják, hogy a szükségállapot bevezetésével még milyen megszorítások lépnek életbe. Várható, hogy a romániai szállodák, panziók működését is szüneteltetik, például a brassópojániai sípályákat hétfőtől már leállították, bár erre nem volt hatósági utasítás. László Endre elmondta, az ügynökségén keresztül Ausztriába mentek el korábban síelni turisták, ők a hétvégén hazatértek. „Már pénteken unszolta őket a szállásadó, hogy menjenek haza, bár vasárnapig szólt a foglalásuk. Végül szombaton hazajöttek” – mondta el a szakember.

Mentenék a menthetőt. Az utazási irodák a halasztást javasolják a foglalások lemondása helyett •  Fotó: targuldeturism.ro Galéria

Mentenék a menthetőt. Az utazási irodák a halasztást javasolják a foglalások lemondása helyett

Fotó: targuldeturism.ro

Készülnek a visszarendeződésre is

Az utazások későbbi időpontra való halasztására biztatja ügyfeleit Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Mint hangsúlyozta, ha nincs zárlat, és indulnak járatok egy adott országba, fennáll a veszélye, hogy lemondás esetén a turista elveszíti a pénzét, ezért próbálnak későbbi időpontot találni számára. A külügyminisztérium ajánlotta ugyan a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy térjenek haza, ám erre nincs határidő. Ezért általában kivárják a menetrend szerinti járatot, ám ilyen helyzetben már nagyon kevesen vannak, mert a legtöbben korábban visszamondták vagy elhalasztották az utazást. „Arra összpontosítunk, hogy minél előnyösebb ajánlatot tudjunk összeállítani az ügyfeleinknek arra az időszakra, amikor az élet visszatér a normális kerékvágásba” – mondta a vállalkozó.

Az ágazatban dolgozók a normalitás helyreállása mellett ugyanakkor arra várnak, hogy a kormány milyen intézkedésekkel segíti a vállalkozókat, hiszen a turizmus került a járvány „frontvonalába”.

Idézet
Egyelőre nincs semmi kézzelfogható, csak ígéretek hangzottak el, bízunk benne, hogy kapunk támogatást, hiszen a turizmusban vállalkozókat erőteljesen sújtja a világjárvány miatt kialakult helyzet”

– mondta Joós Ștefan.

Mélypont a romániai szállodákban

A romániai szállodaüzemeltetők 86 százaléka úgy gondolja, hogy a koronavírus valós fenyegetést jelent a belföldi turizmusra, mint mondják, március–áprilisra lényegesen kevesebb foglalásuk van, mint a korábbi években, ráadásul egyre nő a visszamondott foglalások száma – derül ki az TravelMinit.ro hotelfoglalási internetes platform által a március 10–12. között készített felmérésből. A közvélemény-kutatás eredményei szerint

az ötven szobánál nagyobb szálláshelyek a leginkább kitettek a járvány miatt kialakult helyzetnek,

főként ha nagyobb városokban találhatók, ahol már jelentettek fertőzéseket. A kisebb szállók, panziók a múlt héten még azt mondták, hogy nem érezték meg a vírus negatív hatását. Valamennyi szállásadó azt válaszolta ugyanakkor, hogy a vírus terjedésének hírére fokozták a közös helyiségek és a vendégszobák fertőtlenítését.

A nyaralásra még optimizmussal tekintenek. Az utazási irodák számára a tavaszi időszak lesz a mélypont •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A nyaralásra még optimizmussal tekintenek. Az utazási irodák számára a tavaszi időszak lesz a mélypont

Fotó: Veres Nándor

Ami a foglalások visszamondását illeti, a legtöbb szálláshely üzemeltetője annak érdekében, hogy növelje az áprilisi foglalások számát, a korábbinál jóval rugalmasabb politikát alkalmaz: 41,3 százalékuk kész meghosszabbítani az előleg befizetésének határidejét, 36,2 százalék kész a későbbiekben részben vagy egészben visszafizetni az előleget, 34,6 százalék pedig még az előlegről is lemondana, csak érkezzenek a vendégek. A TravelMinit.ro platformon több mint 2600 olyan szálláshelyet találhatunk, amelyben előleg nélkül foglalhatunk, vagy 100 százalékban visszajár a befizetett pénz.

A koronavírus-járvány miatt különben annyira visszaestek a foglalások, hogy még mindig bő választékból válogathat az, aki húsvétra vagy május elsejére elutazna, holott máskor márciusban már reménytelen volt ilyenkor megfelelő szálláshelyet találni. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy

egyelőre inkább csak a közeljövő kapcsán aggodalmaskodnak az utazni vágyók, és a nyaralásra még optimizmussal tekintenek.

A szállásadók 86 százaléka szerint éppen ezért a március–áprilisi időszak lesz a mélypont.

Ingyenes visszamondás az Airbnb-nél

Közben a koronavírus okozta helyzetben rendkívüli intézkedést vezetett be az Airbnb online szállásfoglalási platform: minden foglalását ingyenesen lemondhatóvá tette országtól függetlenül, hogy az emberek ne érezzék azt, hogy azért kell utazniuk, mert nem fogják visszakapni úgysem a pénzüket – idézi a Bloomberg hírügynökséget a Portfólió.hu gazdasági hírportál. Ezáltal minden vendég és házigazda minden további díj és büntetés nélkül törölheti az airbnb-s foglalását. A szabályozás viszont egyelőre csak a március 14-én vagy az előtt véglegesített foglalásokra vonatkozik, amennyiben az utazás időpontja április 14-e előtt történik. „Nem szeretnénk, hogy a vendégek csak azért utazzanak, mert nem kapják vissza a pénzüket” – nyilatkozta Brian Chesky, az
Airbnb vezérigazgatója.

A turisták hazatérését, a kint dolgozók maradását kérik

A külügyminisztérium azt tanácsolja a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy – figyelembe véve a koronavírus-járvány alakulását és a más államok által meghozott intézkedéseket – rövidítsék le ott-tartózkodásuk idejét, és térjenek haza. A külügy felhívja a figyelmet, hogy a különböző országok által foganatosított intézkedések kihathatnak a légi közlekedésre, ami egyik napról a másikra változhat, ezért azt javasolják a külföldön üdülő turistáknak, hogy keressék meg az utazási irodát, amelytől a csomagot vásárolták, illetve a légitársaságot, hogy azonosítsanak alternatív megoldást a hazatérésre. A szaktárca közleménye kiemeli, a jelenlegi körülmények között felelősen meg kell gondolni, minden külföldi utazást, mérlegelni kell a kockázatokat, ehhez pedig azt ajánlják, hogy a polgárok tájékozódjanak többek között a külügyminisztérium, valamint a külképviseletek honlapján. A külföldön élő vagy életvitel-szerűen ott tartózkodó román állampolgároktól a bukaresti külügy azt kéri, hogy szigorúan tartsák be a helyi hatóságok ajánlásait, és nem tanácsolja, hogy elinduljanak Románia irányába. Ezeket az utazásokat ugyanis befolyásolhatják a tranzitországok által foganatosított intézkedések, ugyanakkor hozzájárulhatnak a koronavírus terjedéséhez, veszélybe sodorva ezáltal az itthoniakat.


Egymás után állnak le a légitársaságok világszerte

A különböző országok és légitársaságok által a koronavírus-járvány miatt foganatosított és fontolóra vett intézkedések miatt is elég kockázatos manapság útra kelni, tegnap például Európa legnagyobb fapados légitársasága, a Ryanair jelentette be, hogy nem zárja ki összes járatának a felfüggesztését. Becsléseik szerint az elkövetkező 7–10 napban flottájuk nagy része nem száll fel. A légitársaság illetékesei arra számítanak, hogy április–májusban a személyszállítás 80 százalékkal visszaesik. A Ryanair ugyanakkor nincs egyedül, már több légitársaság felfüggesztette részben vagy egészen járatait: az Eurocontrol európai forgalomszervező adatai szerint pénteken átlagosan 17 százalékkal közlekedett kevesebb repülőgép az európai légtérben, de országonként nagyok az eltérések. A legsúlyosabban Olaszország és Németország érintett, előbbi légterében 77, utóbbiéban mintegy 30 százalékkal volt kisebb a forgalom, mint egy évvel korábban. Portugáliában 7 százalékos csökkenést mértek. A légitársaságok közül az Alitalia csökkentette a legnagyobb mértékben kapacitását, a járatok 70 százalékát mondták le, a Lufthansa-csoport az előre meghirdetett járatok 40 százalékát nem indította el, a Ryanair 28 százalékkal kevesebb kapacitást kínált fel. Egyre több ország tiltja meg a belépést valamilyen formában a külföldiek számára, Olaszország után Spanyolország, Lengyelország, Lettország, Csehország, Dánia, Norvégia, valamint Katar és az Egyesült Államok is korlátozást vezetett be. Az Egyesült Államok csütörtökre virradóra először a schengeni övezet, vasárnapra már az Egyesült Királyság és Írország területéről is megtiltotta a külföldiek beutazását egy hónapra, emiatt a legtöbb európai és amerikai légitársaság is jelentős kapacitáscsökkentést hajtott végre, a nyugati parti városokba alig lesz európai közvetlen járat, de teljesen nem szűnt meg a transzatlanti forgalom.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés