
Fotó: Barabás Ákos
Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket. A rendőrség azt ígéri, fokozzák a hatósági ellenőrzéseket.
2021. december 29., 19:312021. december 29., 19:31
2021. december 29., 19:362021. december 29., 19:36
Minden eladható helyet értékesíteni tudtak szilveszterre a hivatalosan működő panziók – vont mérleget a Krónika megkeresésére Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke. Mint ismeretes, a szállásadók a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozások értelmében a kapacitás 50 százalékát használhatják ki, és kérniük kell a zöldigazolványt is. A Bálványoson panziót és éttermet működtető vállalkozó rámutatott, idén sokkal jobb helyzetben vannak, mint tavaly, amikor az éttermeket kénytelenek voltak 21 órakor bezárni.
– részletezte Daragus Attila. Mint mondta, az év utolsó napjára a helyeket december elején hirdették meg, amikor kiderült, hogy milyen szabályok mentén lehet óévbúcsúztatót szervezni, és tíz nap alatt mindent sikerült értékesíteni, sőt, sokkal nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat.
A bálványosi szálláshelyekre a román turisták csaptak le, a déli megyékből sokan érkeznek szilveszterre, külföldről nem várnak vendégeket. Idén a wellness-szolgáltatást is kínáló szálláshelyek voltak a legnépszerűbbek, de a teljes ellátást, élő zenét, programokat kínáló panziók iránt is nagy volt a kereslet.
egy főre, egy éjszakára 150 lejnél kezdődnek, de három éjszakára a 2000 lejt is elkérik egy személyre.
Daragus Attila hangsúlyozta, az áremelkedés hátterében az általános drágulás mellett az áll, hogy csak a kapacitás felével működhetnek, de ugyanannyi áramot használnak, és a személyzetet sem csökkenthetik a felére.
„A vendégeink megértették, hogy a hivatalosan működő szálláshelyek kérik a zöldigazolványt, vagy arra is biztosítanak lehetőséget, hogy a helyszínen végezzenek tesztet. Cserébe szavatoljuk a szállás és az ellátás minőségét” – részletezte az idegenforgalmi vállalkozó. Arra a negatív tapasztalatra is kitért ugyanakkor, hogy
Daragus Attila elmondta, az üdülési csekkek kifehérítették az ágazatot, hiszen csak azok a szálláshelyek fogadhattak utalvánnyal fizető vendégeket, melyek hivatalosan működtek. Idén már nem voltak üdülési csekkek, csak a tavalyról megmaradtakat használták fel, másrészt a járványügyi korlátozások miatt többen választották, hogy feketén működtetik a panziót: nem kérnek oltási igazolványt, nem tartanak be semmilyen korlátozást. Ezzel viszont a hivatalosan működő vállalkozásoknak jelentenek tisztességtelen versenyt – szögezte le Daragus Attila, aki szerint a bejelentetlen egységeket a hatóságok sem ellenőrzik.
A szakember egyúttal rámutatott, az idei év nem alakult rosszul a vendéglátás szempontjából, jövőre azonban egyelőre nem mernek nagyobb rendezvényeket – például disznótoros fesztivált – meghirdetni, kivárnak, hogy milyen döntéseket hoz a kormány az ünnepek után, illetve hogyan alakul a járványhelyzet az omikron-variáns terjedésével. Abban reménykednek, hogy lesz forgalom, annál is inkább, hogy a közalkalmazottak 2022-ben újra kapnak üdülési csekkeket.
Fotó: Pixabay.com
Országos szinten folyamatosan zajlanak a járványügyi ellenőrzések, és ezt az ünnepek alatt fokozzák – válaszolta a szállásadók és más vendéglátóhelyek ellenőrzését firtató kérdésünkre Radu Stroe, a Kovászna megyei rendőrség szóvivője. Mint részletezte,
Igazoltatják az intézményes karanténban vagy otthoni elszigetelésben levőket, a forgalmas helyeken, a kereskedelmi egységeknél is vizsgálják, hogy betartják-e a szabályokat, például kérik-e a zöldigazolványt. Emellett az államosokon, a vonatokon is igazoltatnak a vasúti rendőrség bevonásával. Az ünnepek alatt mindezt fokozzák, a karácsonyi hétvégén például csak Kovászna megyében 4500 karanténban levő személyt és 110 zöldigazolványt ellenőriztek le. Huszonkét szabálysértésért összesen 24 ezer lej értékben róttak ki bírságot.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!