
Az RMGE Maros gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte nemrég a nyárádmenti Bekecs-tetőn a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete. A 9. alkalommal megszervezett gazdanap keretében tíz személyt tüntettek ki Pro Agricultura Transilvaniae díjjal. A Maros megyei mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet az egyedüli Erdélyben, amelyik gazdaköri hálózatra támaszkodva fejti ki tevékenységét.
2020. szeptember 26., 08:382020. szeptember 26., 08:38
2020. szeptember 26., 08:412020. szeptember 26., 08:41
Kilencedik gazdanapját tartotta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a Maros megyei Nyárádselye fölött magasodó Bekecs-tetőn. A gyönyörű kilátást nyújtó, 1080 méter magas hegytetőn megszervezett gazdarendezvény eltért a korábbiaktól. A koronavírus-járvány miatt a szervezők nyilvánosan nem hirdették meg a hétvégi eseményt, így gazdakörönként csak néhány embert hívtak meg, de a tavalyi 500-600 résztvevő helyett így is legalább 200 ember gyűlt össze. Másrészt az idei rendezvény a többi esemény kimaradását is pótolta Erdély legnagyobb megyei gazdaegyesületében, amely megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte.
Szerteágazó tevékenységét nemcsak a rendezvényen részt vevő Maros megyei politikusok ismerték el, hanem a magyarországi Agrárminisztérium is, amelynek képviselője rendszeresen meglátogatja rendezvényeiket. A járvány miatt a mostani látogatás elmaradt, ugyanakkor a magyarországi hivatalosságokat Percze László konzul képviselte Csíkszeredából és Sándor Tibor László, a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi attaséja.
Felszólalásában a bukaresti diplomata beszámolt Nagy István agrárminiszter múlt heti, Bihar és Szatmár megyei látogatásáról, a budapesti tárcavezető nevében is köszönetet mondva a gazdáknak, akik a tavaszi karantén ellenére végezték a munkájukat: szántottak, vetettek, állatot fejtek. Mint fogalmazott, a gazdák szorgalmának és kitartásának köszönhetően a vírusjárvány sehol a Kárpát-medencében nem okozott gondot az élelmiszerellátásban.
Fazakas Miklós: egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán
Fotó: Facebook/RMGE Maros
A vasárnapi helyhatósági választásokra való készülődés jegyében elhangzottak kampánybeszédek is – a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Kovács Levente mindenkit szavazásra biztatott –, összességében azonban
Császár Károly Maros megyei RMDSZ-szenátornak a mezőgazdasági tevékenységet érintő törvényhozói munkáról elhangzó előadása a birtokviszonyok rendezése terén kínált számos új információt a gazdák számára. Az előadó szerint nem állunk jól a földek tulajdonrendezése terén – Maros megyében például a földterületek felére osztottak ki birtokleveleket –, másrészt a koronavírus-járvány okozta idei adminisztrációs kiesés tovább rontott a helyzeten. „A kilencvenes évek elején megjelent első földtörvény igen zavaros helyzetet teremtett, amit a 2000-ben megszavazott második és a 2005-ös harmadik jogszabály sem tudott érdemben rendezni” – foglalta össze a bajok fő okát a politikus.
A törvény szerint előbb az örökösödési eljárást kellene lefolytatni, és utána megkötni az adásvételi szerződést közjegyző előtt, ami a szakember szerint annyiba kerül, hogy sok esetben nem éri meg. Ennek a hosszadalmas és költséges folyamatnak a kiiktatására a bukaresti törvényhozás az RMDSZ kezdeményezésére megszavazta, hogy az új földtulajdonos a technikai szabályok betartásával a kézi szerződések alapján bevezetheti a telekkönyvbe a földterület birtoklási jogát. Amennyiben ezt három éven belül senki nem támadja meg, a birtoklás joga kérésre átalakul tulajdonjoggá. Császár azt is elmondta, hogy román honatyák korábban törvénytervezetet nyújtottak be a birtoklevelek nélküli területek állami tulajdonba helyezésére, azonban sikerült megakadályozni, hogy a magyar közösség számára roppant káros jogszabályt a törvényhozás elfogadja.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Fazakas Miklós, az egyesület elnöke a Krónikának elmondta: mivel belülről látja a szervezet gondjait, nehézségeit és több gazdakör helyben toporgását,
„Legtöbb helyen már híre-hamva sincs a kilencvenes években nagy lelkesedéssel megalakított gazdaköröknek. Azt látom, hogy a gazdák kiszolgáltatottak, mert magukra maradtak. A felülről szervezett gazdaegyesületeknek nincs alapjuk, nincs bázisuk, ezért nem tudják betölteni azt az érdekvédelmi és szaktanácsadási feladatot, amit alakulásukkor elterveztek. Ha a mi teljesítményünket ehhez hasonlítom, akkor Maros megyében sokkal jobban állunk, mint Erdély más vidékein” – magyarázta Fazakas Miklós.
A 2000-ben jogilag önállósult megyei szervezet nemcsak több száz felnőttképző mezőgazdasági tanfolyamot szervezett az elmúlt három évtizedben, hanem gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni. A Fazakas Miklós zöldségtermesztő-agrárvállalkozó által alapított nyárádkarácsoni gazdakör a környékbeli gazdák zöldségfelhozatalát értékesíti
nagyáruházaknak, a héderfájai gazdakör tejszövetkezetként működik, de van erdőgazdálkodásban tevékenykedő gazdaközösségük is. Az RMGE Maros elnöke szerint ezek a tevékenységek a szövetkezeti hálózat kiépítésének az alapját jelentik.
– fogalmazott lapunknak a szervezet elnöke, aki szerint egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán, és a lassan kiépülő szövetkezeti hálózat megteremtésén is.
Fotó: Facebook/RMGE Maros
Az RMGE Maros szervezet vezetősége Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki azokat, akik az elmúlt harminc esztendőben a legtöbbet tettek a szervezeti tevékenységért és a felnőttképzés megszervezéséért. A kitüntetettek zöme mezőgazdasági szakember: András György Dezső, Belényesi András, Bocz István, Borbély Emma, Ferencz Levente, Filep Csaba, Kozma Ödön, Lázár Éva, Márkus István és Náznán Jenő. A díjátadásra több hagyományőrző huszárezred tagjainak a sorfala között került sor, a kitüntettek zömében idős emberek, akik közül többen a gazdaköri szövetség indulásánál bábáskodtak.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!