Hirdetés

A gazdakör az érdekvédelem alapja – A szövetkezeti munka több elemét is felvállalja az RMGE Maros szervezet

Az RMGE Maros gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni •  Fotó: Facebook/RMGE Maros

Az RMGE Maros gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni

Fotó: Facebook/RMGE Maros

Megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte nemrég a nyárádmenti Bekecs-tetőn a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete. A 9. alkalommal megszervezett gazdanap keretében tíz személyt tüntettek ki Pro Agricultura Transilvaniae díjjal. A Maros megyei mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet az egyedüli Erdélyben, amelyik gazdaköri hálózatra támaszkodva fejti ki tevékenységét.

Makkay József

2020. szeptember 26., 08:382020. szeptember 26., 08:38

2020. szeptember 26., 08:412020. szeptember 26., 08:41

Kilencedik gazdanapját tartotta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a Maros megyei Nyárádselye fölött magasodó Bekecs-tetőn. A gyönyörű kilátást nyújtó, 1080 méter magas hegytetőn megszervezett gazdarendezvény eltért a korábbiaktól. A koronavírus-járvány miatt a szervezők nyilvánosan nem hirdették meg a hétvégi eseményt, így gazdakörönként csak néhány embert hívtak meg, de a tavalyi 500-600 résztvevő helyett így is legalább 200 ember gyűlt össze. Másrészt az idei rendezvény a többi esemény kimaradását is pótolta Erdély legnagyobb megyei gazdaegyesületében, amely megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelte.

A harminc bejegyzett gazdakört működtető egyesület gyakorlatilag egyedüli Erdélyben, amely a kilencvenes években megalakult gazdaköreit megőrizve érdekvédelmi, szaktanácsadási, felnőttképzési és a gazdák terményeit értékesítő feladatokat lát el.

Hirdetés

Szerteágazó tevékenységét nemcsak a rendezvényen részt vevő Maros megyei politikusok ismerték el, hanem a magyarországi Agrárminisztérium is, amelynek képviselője rendszeresen meglátogatja rendezvényeiket. A járvány miatt a mostani látogatás elmaradt, ugyanakkor a magyarországi hivatalosságokat Percze László konzul képviselte Csíkszeredából és Sándor Tibor László, a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi attaséja.

Felszólalásában a bukaresti diplomata beszámolt Nagy István agrárminiszter múlt heti, Bihar és Szatmár megyei látogatásáról, a budapesti tárcavezető nevében is köszönetet mondva a gazdáknak, akik a tavaszi karantén ellenére végezték a munkájukat: szántottak, vetettek, állatot fejtek. Mint fogalmazott, a gazdák szorgalmának és kitartásának köszönhetően a vírusjárvány sehol a Kárpát-medencében nem okozott gondot az élelmiszerellátásban.

Fazakas Miklós: egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán •  Fotó: Facebook/RMGE Maros Galéria

Fazakas Miklós: egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán

Fotó: Facebook/RMGE Maros

Rendezetlen birtokviszonyok

A vasárnapi helyhatósági választásokra való készülődés jegyében elhangzottak kampánybeszédek is – a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Kovács Levente mindenkit szavazásra biztatott –, összességében azonban

a gazdák mindennapjait érintő eseménynek bizonyult a többórás ünnepi alkalom, amelyet kilenc gazdakör bográcsgulyás-főzése és közös ebéd zárt.

Császár Károly Maros megyei RMDSZ-szenátornak a mezőgazdasági tevékenységet érintő törvényhozói munkáról elhangzó előadása a birtokviszonyok rendezése terén kínált számos új információt a gazdák számára. Az előadó szerint nem állunk jól a földek tulajdonrendezése terén – Maros megyében például a földterületek felére osztottak ki birtokleveleket –, másrészt a koronavírus-járvány okozta idei adminisztrációs kiesés tovább rontott a helyzeten. „A kilencvenes évek elején megjelent első földtörvény igen zavaros helyzetet teremtett, amit a 2000-ben megszavazott második és a 2005-ös harmadik jogszabály sem tudott érdemben rendezni” – foglalta össze a bajok fő okát a politikus.

Rengeteg gazda kálváriája, hogy a termőföldek kilencven százaléka kézi szerződéssel cserélt gazdát, ezeket az adásvételeket pedig nem lehet hivatalosítani.

A törvény szerint előbb az örökösödési eljárást kellene lefolytatni, és utána megkötni az adásvételi szerződést közjegyző előtt, ami a szakember szerint annyiba kerül, hogy sok esetben nem éri meg. Ennek a hosszadalmas és költséges folyamatnak a kiiktatására a bukaresti törvényhozás az RMDSZ kezdeményezésére megszavazta, hogy az új földtulajdonos a technikai szabályok betartásával a kézi szerződések alapján bevezetheti a telekkönyvbe a földterület birtoklási jogát. Amennyiben ezt három éven belül senki nem támadja meg, a birtoklás joga kérésre átalakul tulajdonjoggá. Császár azt is elmondta, hogy román honatyák korábban törvénytervezetet nyújtottak be a birtoklevelek nélküli területek állami tulajdonba helyezésére, azonban sikerült megakadályozni, hogy a magyar közösség számára roppant káros jogszabályt a törvényhozás elfogadja.

•  Fotó: Facebook/RMGE Maros Galéria

Fotó: Facebook/RMGE Maros

Kiszolgáltatott gazdák

Fazakas Miklós, az egyesület elnöke a Krónikának elmondta: mivel belülről látja a szervezet gondjait, nehézségeit és több gazdakör helyben toporgását,

nem tartja sikertörténetnek az elmúlt harminc esztendőt, ami nagy kihívás a teljes erdélyi magyar gazdatársadalom számára. Ugyanakkor erdélyi útjain azt tapasztalja, hogy más megyékben ennyi sem jutott a magyar gazdáknak.

„Legtöbb helyen már híre-hamva sincs a kilencvenes években nagy lelkesedéssel megalakított gazdaköröknek. Azt látom, hogy a gazdák kiszolgáltatottak, mert magukra maradtak. A felülről szervezett gazdaegyesületeknek nincs alapjuk, nincs bázisuk, ezért nem tudják betölteni azt az érdekvédelmi és szaktanácsadási feladatot, amit alakulásukkor elterveztek. Ha a mi teljesítményünket ehhez hasonlítom, akkor Maros megyében sokkal jobban állunk, mint Erdély más vidékein” – magyarázta Fazakas Miklós.

A 2000-ben jogilag önállósult megyei szervezet nemcsak több száz felnőttképző mezőgazdasági tanfolyamot szervezett az elmúlt három évtizedben, hanem gazdakörein keresztül igyekszik a szövetkezeti munka több elemét is felvállalni. A Fazakas Miklós zöldségtermesztő-agrárvállalkozó által alapított nyárádkarácsoni gazdakör a környékbeli gazdák zöldségfelhozatalát értékesíti
nagyáruházaknak, a héderfájai gazdakör tejszövetkezetként működik, de van erdőgazdálkodásban tevékenykedő gazdaközösségük is. Az RMGE Maros elnöke szerint ezek a tevékenységek a szövetkezeti hálózat kiépítésének az alapját jelentik.

Idézet
A szövetkezethez, akárcsak a gazdakörhöz, bizalom kell. A szövetkezet azért több egy civil szervezetnél, mert gazdaságilag társulnak a gazdák, azaz mindeniknek üzletrésze van az új közös vállalkozásban. Ez már nehezebben megy, de vannak biztató kezdeményezések”

– fogalmazott lapunknak a szervezet elnöke, aki szerint egy erős gazdaköri hálózat Erdély-szerte nagyot lendítene a gazdák összefogásán, és a lassan kiépülő szövetkezeti hálózat megteremtésén is.

•  Fotó: Facebook/RMGE Maros Galéria

Fotó: Facebook/RMGE Maros

Kitüntetett mezőgazdasági szakemberek

Az RMGE Maros szervezet vezetősége Pro Agricultura Transilvaniae díjjal tüntette ki azokat, akik az elmúlt harminc esztendőben a legtöbbet tettek a szervezeti tevékenységért és a felnőttképzés megszervezéséért. A kitüntetettek zöme mezőgazdasági szakember: András György Dezső, Belényesi András, Bocz István, Borbély Emma, Ferencz Levente, Filep Csaba, Kozma Ödön, Lázár Éva, Márkus István és Náznán Jenő. A díjátadásra több hagyományőrző huszárezred tagjainak a sorfala között került sor, a kitüntettek zömében idős emberek, akik közül többen a gazdaköri szövetség indulásánál bábáskodtak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés