
2010. szeptember 16., 14:582010. szeptember 16., 14:58
Magyar országgyűlési képviselők támogatását is sikerült megszerezni ahhoz, hogy a Bihar és Szilágy megyei politikusokkal közösen lobbizzanak a bukaresti kormánynál annak érdekében, hogy folytassák az építései munkálatokat az észak-erdélyi autópálya azon szakaszain, amelyek a két megyén haladnak át – jelentette be csütörtökön Nagyváradon Cornel Popa, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Bihar megyei szenátora.
Az ellenzéki politikus közölte, emellett arra is szeretnék rábírni akormányt, hogy villamosítsa a Biharpüspöki és Kolozsvár közötti vasútvonalat. „Két hét múlva Berettyószéplakon a két megyei parlamenti képviselőinek, megyeitanács-elnökeinek, valamint magyarországi országgyűlési képviselők részvételével tanácskozást rendezünk az autópálya építőtelepén. A találkozó végén politikai nyilatkozatot írunk alá, amelyeben rámutatunk kezdeményezésünk fontosságára, majd a dokumentumot eljuttatjuk a román kormányhoz” – fejtette ki Popa.
A politikus közölte, ugyanolyan lobbiakciót terveznek, mint 2001-ben, amikor Nagyváradon találkoztak az erdélyi megyék parlamenti képviselői, magyar országgyűlési képviselők, valamint a budapesti közlekedési tárca és egy autópálya-építő képviselői, hogy közösen bírják rá a román hatóságokat egy erdélyi autópálya megépítésére.
Popa reményét fejezte ki, hogy Emil Boc kormányfő – „korlátoltsága” ellenére” – nem hagy fel a közös magyar-román kormányülések gyakorlatával, amelyeken ezekről a témákról is lehet majd tárgyalni.
Popa emlékeztetett: az autósztráda bihari szakaszának építései munkálatait annak ellenére állították le, hogy a magyar oldalon már megépült az ahhoz csatlakozó sztrádaszakasz. Emellett sérelmezte hogy a Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal villamosítása helyett az ország déli részében végeznek hasonló munkálatokat.
A szenátor bírálta a miniszterelnököt, amiért a kormány csak Kolozs megyében, az ő szűkebb pátriájában építi az autópályát, annak ellenére, hogy ez ellentétes a logikával. „Boc épített magának egy utat Gyalu és Torda között, más nem is érdekli. Nem fogja föl, hogy ezzel elszigeteli Erdélyt, nem érti meg, mennyire fontos ez az autópálya a román gazdaság számára. Kolozsvári körgyűrűvé változtatta az autópályát, nem törődve azzal, hogy annak elsősorban az ország borsi bejárata és közepe közötti összeköttetést kellene megteremtenie” – méltatlankodott Popa.
A szenátor elmondta, a széplaki találkozóra a magyar és a román politikusok – köztük a kormányzó PDL honatyái – mellett a Román Vasúttársaság és az országos autópálya-társaság képviselőit is meghívta. Kifejtette, azért az autópálya építőtelepére eset a választás, mert ez a legmegfelelőbb helyszín a helyzet fölvázolására.
Popa azt is elárulta, hogy az akciót október 3-a, a magyarországi önkormányzati választások után kívánta megrendezni, azonban kiderült, hogy ezen a napon ismertetik a bukaresti parlamentben a jövő évi költségvetés tervezetét, így előre hozták az esemény időpontját.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.