
Történelmi utat tesz meg a 2014-es szocsi téli olimpia fáklyája, amely most jutott ki először a világűrbe, de az Északi-sarkot is meghódította. A láng egész Oroszországot bejárja, ez lesz a téli játékok történetének leghosszabb stafétája.
2013. november 15., 20:162013. november 15., 20:16
A Szojuz űrhajó három űrhajósával hétfőn, november 11-én reggel érkezett vissza a Földre a 2014-es szocsi téli olimpia jelképe, az űrkapszula több mint három órás út után baj nélkül ért földet a kazahsztáni sztyeppén. Az ötkarikás játékok történetében először jutott ilyen magasra, egyenesen az űrbe az olimpiai láng, előtte múlt csütörtökön érkezett meg a Szojuz űrhajó fedélzetén három űrhajóssal együtt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A különleges eseményt élőben közvetítette az orosz tévé, így milliók láthatták, amint Fjodor Jurcsihin orosz asztronauta átvette a fáklyát a zsilipen keresztül az űrállomásra beérkező honfitársától, Mihail Tyurintól. Ezután Rick Mastracchio amerikai és Koicsi Vakata japán űrhajós, a fáklyát szállító csapat további két tagja is csatlakozott a többiekhez.
Az ISS 2. számú csapatának tagjai, Oleg Kotov és Szergej Rjazanszkij űrhajósok körülbelül 400 kilométeres magasságban léptek ki a világűrbe a Földön két kilogrammot nyomó fáklyával, amelyet nem gyújtottak meg: az űrállomáson biztonsági okokból, kint a kozmoszban pedig az oxigén hiánya miatt nem éghetett a láng.
A két kozmonauta az űrsétán többször is átadta egymásnak a fáklyát, így tulajdonképpen az űrben is elvégezték a váltófutást. A fáklya végét egy különleges kábelhez rögzítették, nehogy véletlenül elveszítsék a világűrben.
Fáklya a világ végén
A láng szintén idén először az Északi-sarkot is meghódította: az olimpia történetében mindeddig példátlan módon eljutott az „időtlenség pontjába” is, a földrajzi északi sarkpontig. A murmanszki kikötőből induló és oda visszatérő expedíciót Artur Csilingarov akadémikus, az Északi- és a Déli-sarkvidék neves kutatója vezette. „Az emberiség történetében ez az első eset, hogy az olimpiai láng elérte a világ végének is nevezett helyet. Itt futnak össze egyetlen pontba a hosszúsági és szélességi körök, illetve az időzónák, így ezen a ponton magának az időnek a fogalma értelmét veszíti” – fogalmazott Csilingarov. Hozzátette: ezért is gondolja jelképesnek az eseményt, hogy az olimpiai lángot elvitték az „időtlenség pontjába”, hiszen „az olimpiai értékek sem változtak a korokkal.”
Az út során az olimpiai lángot különleges lámpásban helyezték el. Amikor a jégtörő elérte a Föld legészakibb pontját, a stafétaváltás megtörtént a fedélzeten és jégtáblán is, majd pontosan a földrajzi sarkponton gyújtották meg ünnepélyesen a fáklyát. Ez a rendhagyó vállalkozás az olimpiai váltófutások legösszetettebb és legnagyobb kihívást jelentő része volt, amely egyben az ökológia fontosságára is felhívja a figyelmet. A staféta technikai partnereként a Roszatom Atomenergetikai Állami Vállalatcsoport rendelkezésre bocsátotta a világ legnagyobb teljesítményű jégtörőhajóját.
A legek lángja
A szocsi téli olimpia fáklyaváltója egész Oroszországot bejárja, ez lesz a téli játékok történetének leghosszabb stafétája: a lángot mintegy 14 ezren viszik négy hónapon, 65 ezer kilométeren és 2900 településen át. A szervezőbizottság elnöke, Dmitrij Csernyisenko szerint a váltó jó lehetőséget kínál arra, hogy összehozza az ország lakosságát, továbbá megmutassa Oroszország sokszínűségét és szépségét.
A láng szeptember 29-én lobbant fel Olümpiában, és október 7-én „lépett be” Oroszországba. A váltó február 7-én érkezik a játékok helyszínére, ahol a láng február 23-ig ég majd. Az Oroszország valamennyi régióját képviselő fáklyavivőket egyébként 140 ezer jelölt közül választották ki, köztük van a világ első női űrhajósa, a 76 éves Valentyina Tyereskova, a négyszeres olimpiai bajnok tornász, Alekszej Nyemov és a műúszás háromszoros ötkarikás aranyérmese, Marija Kiszeljova is.
A fáklyát további különleges helyekre is elviszik, többek közt a szibériai Bajkál-tó mélyére és a Kaukázus legmagasabb csúcsára, az Elbruszra.
Az olimpiai játékok szimbóluma
Az olimpiai láng az ókori Görögországból származik, arra a hagyományra emlékezve, hogy Prométeusz ellopta a tüzet Zeusztól. A láng az ókori olimpiai játékok ideje alatt égett. Az amszterdami 1928. évi nyári játékokon vezették be újra, azóta a modern olimpiák része, akárcsak a lánggal való futás. Ennek nem volt ókori előzménye, Carl Diem vezette be Joseph Goebbels támogatásával az 1936-os nyári olimpiai játékok alkalmával. A fáklyát több hónappal a sportesemény megnyitó ünnepsége előtt gyújtják meg a görögországi Olümpiában, a Héra istennő temploma és oltára közötti területen. Ekkor indul el a fáklyával való futás, amely a játékok megnyitó ünnepségén ér véget. Az utolsó futó személyét általában titokban tartják, általában a szervező ország sporthíressége. A modern idők olimpiai játékain az olimpiai fáklya a kontinensek közötti békét jelképezi.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!