
Minden idők egyik legsikeresebb vizes világbajnokságát zárta Magyarország a katalán fővárosban. A férfivízilabda-válogatott aranyérmes lett, a nők harmadikok, az úszók pedig öt érmet – három aranyat (Hosszú Katinka kettő, Gyurta Dániel), egy ezüstöt (Cseh László) és egy bronzot (Hosszú Katinka) – szereztek.
2013. augusztus 10., 20:222013. augusztus 10., 20:22
Bronzmeccs után magyar vízilabdaedző nem fürdik. Ezt Merész András, a magyar női pólóválogatott szövetségi kapitánya jelentette ki a Barcelonában szerzett harmadik hely után. Korszakos igazság. Rajki Béláé is az volt, amikor a mester a müncheni olimpián elért második helyezés után azzal indokolta lemondását: a magyar vízilabda számára az ezüstérem kudarc.
Ez a mondat 1972-ben hangzott el, Benedek Tibor abban az esztendőben született. Mintha csak Rajkitól kapta volna az útravalót, játékosként 2000-ben, 2004-ben és 2008-ban is olimpiai bajnoki címet nyert. Visszavonulása után idén Kemény Dénes utódjául kinevezték szövetségi kapitánnyá, szombaton éjjel, Barcelonában pedig már ebben a minőségében fürdött.
Nem a bronzmeccs után. Nem ezüstéremmel a nyakában. Bemutatkozásképpen a vb-dobogó tetejére vezette a tavaly Londonban csupán ötödik, majd az elkerülhetetlen, kissé így is megkésett generációváltással lefejezett magyar válogatottat. Ha már a nagy pólós téziseknél tartunk, Faragó Tamás szentenciája szerint „a játékos csinálja az edzőt”, de természetesen megesik ennek a fordítottja is. Mint Barcelonában, ahol egyik ifjú tehetségünktől megkérdeztük, mi a csapat titka, mire ő rámutatott Benedekre: ott áll a titok. Pedig az új kapitány nem rendez show-t a medenceparton, nem bűvészkedik a szavakkal, de hogy mi lakozik benne, és ebből mit ültet át a környezetébe, azt a döntőt követő, ihletett pillanatokban így osztotta meg velünk: „A hit volt a legfontosabb, a bennünk lévő erő, amely felette áll a vízilabdatudásnak. Mert lehet, hogy nem mi voltunk a legképzettebbek, de hogy a legerősebbek igen, az biztos. Mindvégig úgy éreztem, sikerülnie kell, és sikerült is. Így rendeltetett.”
Az első rendkívüli mozzanat az volt, ahogyan a mieink 9–3-ra elintézték a görögöket. Bár Benedek Tibor úgy fogalmazott, ő nyár eleje óta tudja, hogy igenis, ennyi van a csapatban, csupán lélektani kérdés volt, mikor jön ki belőle. Nagy Viktorból, a 15 lövésből 12-t hárító, a sportágban alig értelmezhető, 80 százalékos hatékonysággal védő kapusból is hiába próbáltuk kicsikarni, hogy kisebb csodát éltünk át, ő azt felelte: „Azért azzal még várjunk, hátravan két mérkőzésünk. Most fújhatunk egy nagyot, és megnyugodhatunk, ami azért is jó, mert mi akkor tudunk sikeresek lenni, ha a magunk nyugodt kis pólóját játszhatjuk.”
Varga Dániel még a rajt előtt bökte ki, hogy ez a csapat tulajdonképpen bárkit legyőzhet, ezért, ha bejut a legjobb négybe, ott már minden megtörténhet. Igaza lett. Pedig érdemes visszaidézni azt a keserves momentumot, amikor a csoportban a szerbektől kapott sima verés, majd az ausztrálokkal kiszenvedett döntetlen után, a nyolcaddöntő első negyedében a még mindig „nyeles labdával” pólózó kazahok 4–2-re vezettek a magyar együttes ellen. Te jó ég, mi jöhet még? – néztünk egymásra, és ha valaki rávágja, hát a világbajnoki döntő, orvosért kiáltunk.
Az olimpiai bajnok horvátok elleni 11–10 ugyanis egyenesen korszakos hőstett. Az ellenfélnek ítélt tizennégy kiállítás és két büntető, Nagy Viktor bravúrsorozata, az élén a két kifogott ötméteressel, Szivós és Vámos három-három bődületes gólja, Varga Dénes két találata, benne az utolsó sziporka miatt is. De tekerjük vissza az idő kerekét 2007. április elsejéig! Bolond nap volt, Magyarország és Horvátország Melbourne-ben szédületes vb-döntőt kerekített. A mieink a hajrában egy góllal vezettek, amikor Szivós Márton ziccerben úszott kapura. Ha belövi, megvan az arany, ő bizonyára bebetonozza a kerettagságát Pekingre is, és ma olimpiai bajnok. Csakhogy kimaradt a helyzet, majd Szivós is, a meccset hosszabbítás után a horvátok nyerték, Marci pedig itthonról nézte, ahogy Pekingben a társai megdicsőülnek. Csütörtök éjjel, Barcelonában három pazar góllal rendezte saját magával, az ellenféllel és a sorssal szembeni adósságát, és amikor megkérdeztem tőle, eszébe jutott-e az a hat évvel ezelőtti meccs, tűnődve felelte: „Persze, hogy eszembe jutott. Nem is egyszer, de így van rendjén, eszembe is kell jutnia, mert emiatt nem hagytam még abba.”
A kicsi, függetlenségét a közelmúltban elnyert ország, Montenegro emblematikus, a sport kereteit messze szétfeszítő nemzeti egylete a magyarok elleni döntőben is elképesztő eltökéltséggel, nagyhatalmakhoz méltó szurkolói támogatással vetette magát a küzdelembe, de szinte esélyt sem kapott. Válogatottunk 3-0-ra elhúzott, 13 perc elteltével engedélyezte a vetélytársnak az első gólt, és bár a délszlávok 3-3-ra egyenlítettek, egyszer sem vezettek. Többször is megadhattuk volna a kegyelemdöfést, de a sors ezúttal is tökéletes rendezőnek bizonyult: az utolsó pillanatokig nyílt, ádáz, mégis nemes küzdelemben – ez utóbbi különösen méltánylandó, hisz nem egy alattomosságot, hisztit, manipulációt láttunk a vb-n – Szivós Márton vitte be a végső, döntő találatot, majd Nagy Viktor fogta ki az utolsó, a döntetlenért eleresztett lövést.
A csapat mellett e két játékos dicsőült meg Barcelonában, nem véletlen, hogy miközben az ünnepélyes eredményhirdetéskor társaikat is majd’ szétvetette a fékevesztett öröm, rajtuk, kettejükön földöntúli boldogság érződött. Amikor ezt az észrevételemet megosztottam a torna legjobb kapusává választott Nagy Viktorral – a legértékesebb játékos Varga Dénes lett, őket választották be az All Star-hetesbe is –, őszintén és keresetlenül reagált: „Földöntúli? Azt nem tudom, de nagyon büszke vagyok a csapatra és magamra is. De nem én nyertem, hanem mi nyertünk, méghozzá óriási szívvel, ami persze fej nélkül nem sokat ért volna. Valóban, nyár elején azt a célt tűztem ki magam elé, hogy én legyek a világ legjobb kapusa, és nem egyszer, valamikor, hanem már itt, a vb-n. Most pedig a kezemben tartom ezt a kupát.”
Így rendeltetett. No meg úgy, hogy Hárai Balázs édesanyjának ötvenedik születésnapján vívják a fiúk a döntőt, centerünk ezért „Isten éltessen!” feliratú pólóban pompázott az eredményhirdetésen. Mi ezúton kívánunk hasonló jókat a világbajnok csapatnak és az egész magyar vízilabdának.Nem feledve, hogy a következő jelentős nemzetközi tornát, a 2014-es Eb-t Budapest rendezi, mint ahogyan a 2021-es vb-t is. A 2023-ast viszont már most oda kellene ítélni Barcelonának, hisz ide tíz évente nyerni járunk.
Vesztesből győztes
Nincs könnyebb és felemelőbb, mint a folyamatos sikerből építkezni. Egészen addig, amíg tart a sikersorozat. Ha egyszer azonban vége szakad, az örökös győztes nem tudja, miként lehet nemcsak túlélni, elviselni, hanem fel is dolgozni a vereséget. A méltóság, a tartás és a hit megőrzése kudarc esetén különleges képesség. Ugyanakkor nem születési adottság, hanem tanulható..A klasszis sportoló – ha elfogadjuk, hogy létezik e kategória, a bajnok – arról ismerszik meg, hogy ennek az erénynek is birtokában van. Mint a magyar úszók többsége, például Hosszú Katinka. Aki Barcelonában világbajnoki címet nyert 200, majd 400 méteres vegyes úszásban; nem egyszeri csoda történt vele, nem egyetlen napot élt meg kegyelmi állapotban, hisz 2009-ben, Rómában szerezte az első vb-aranyát. A két diadal közötti négy esztendőben azonban többször és többféleképpen próbára tette őt a sors. Amerikai edzőjénél, akinek első nagy győzelmét köszönhette, kulcsfigurából tucatemberré vált, erre ráment a 2011-es vb-je és a tavalyi olimpiája. Átlagember Hosszú helyzetében partra vetődik vagy tovább sodródik, ő bezzeg szembefordult az árral, meghozta a pályáját és életét alapvetően felforgató döntést, és Barcelona óta kissé már leírt, elfeledett bajnokból újra ünnepelt bajnokká vált.Mint Egerszegi Krisztina, aki tervei szerint utolsó versenyére érkezett az 1994-es vb-re, ám mivel ott kikapott egy ismeretlen kínaitól, váratlanul úgy döntött, mégis folytatja, és két évre rá, Atlantában besöpörte az ötödik olimpiai bajnoki címét.
Vagy mint Kovács Ági, aki a Sydney előtti utolsó versenyén, a helsinki Eb-n fő számában, 200 mellen vereséget szenvedett a román Câºlarutól, de ettől nem esett pánikba, hanem elfogadta, hogy taktikát kell változtatnia, és 2000-ben úgy nyert olimpiát, hogy csak az utolsó méteren vezetett.
Esetleg mint Risztov Éva, aki végigőrlődte hagyományos úszókarrierjét, megkeseredve vissza is vonult, míg rá nem jött, hogy az ő igazi terepe a nyílt víz lehet, mindent újrakezdett a nulláról, és tavaly Londonban arany lett a jutalma.
Folytathatnánk még a felsorolást, de felesleges. Persze, ne tápláljunk illúziókat, ne áltassuk magunkat azzal, hogy a magyar sportolók egészen más anyagból vétettek, mint a többi kétszáz náció fiai, leányai. Nagyjából ugyanannyit lógnak, svindliznek, trükköznek, doppingolnak, mint amazok. De feltámadni, gödörből kikapaszkodni, völgyből csúcsot támadni talán mindenkinél jobban tudnak.Nem állítom, hogy ez nemzeti sajátosság. Még a gondolatot sem mertem megfogalmazni magamban, amíg nem hallottam ezt egy norvégtól; történetesen Karl Erik Böhntől, a magyar női kézilabda-válogatott jelenleg súlyos betegséggel küzdő, ezért munkaképtelen szövetségi kapitányától. Amikor ugyanis megkérdezték tőle, miként lehetne a skandinávok derűjét átültetni belénk, magyarokba, kijelentette: erre semmi szükség, mi sokkal erősebbek, optimistábbak, kitartóbbak vagyunk. Nekik ott az olaj, a jólét, a szinte megszakítás nélküli, több évszázados háborítatlan béke, mi viszont generációról generációra járjuk a hadak útját, háborúból válságba, abból újabb háborúba, onnan diktatúrába, aztán szabad létbizonytalanságba.
Mégis élünk, mégis nyerünk. Mert sokszor megtanultunk, megtanítottak minket veszíteni. Ami a győzelem alapfeltétele. Úgyhogy gyönyörködjünk csak bátran Hosszú Katinkában, és az ő tekintetében lássuk viszont a magunkét.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!