
2016. március 12., 17:562016. március 12., 17:56
Az utóbbi néhány évben Kolozsvár – több szempontból is – felkerült a világ sporttérképére. Elsősorban a CFR futballcsapatának köszönhetően, amely olyan nagy klubokat hozott a kincses városba, mint a Chelsea, az Internazionale Milano vagy a Manchester United. De a női kézilabdások is játszottak Bajnokok Ligája-csoportmeccset: a kolozsváriak a Horia Demian sportcsarnok lelátóiról nézhették a Győri ETO világklasszisait az U ellen. Az új sportcsarnokban nemrég nemzetközi női kosárlabda-mérkőzést rendeztek, szerdán a világbajnok norvég női kézilabdások vívtak selejtezőt a román válogatott ellen, március 27-én pedig az Európa-bajnok spanyol válogatott játszik barátságos mérkőzést Anghel Iordănescu csapata ellen.
Ebbe a sorba illeszkedtek be a múlt pénteken tartott sznúker mérkőzések, amelyeken két világsztár – John Higgins (képünkön) és Ken Doherty – vett részt. „A két bajnok kolozsvári jelenléte azt igazolja, hogy Ronnie O’Sullivan, valamint a jelenlegi világbajnok, Stuart Bingham romániai látogatásai és bemutató mérkőzései a tavaly ősszel nem voltak véletlenek: az ország bekerült a sznúkervilágba. Mindaz, amit az Eurosport elültetett a románok lelkébe, az kezd kivirágzani. Gratulálok a privát szférának, amely lehetővé tette a jelenség hazai kibontakozását” – fogalmazott a sajtónak Marius Ancuţa szervező, az Eurosport egyik legjobb román szakkomentátora. A múlt héten tartott Betfair Romania Snooker Days eseményt a Horia Demian sportcsarnokban tartották, ahol nemcsak román játékosok, hanem az előbb említett két világsztár is fellépett. A skót származású 40 éves John Higgins 43 nemzetközi torna döntőjében szerepelt eddig, amelyből 28-at megnyert: ebből négy világbajnokságot (1998, 2007, 2009, 2011), három brit bajnokságot (1998, 2000, 2010) és két Masters-versenyt (1996, 2006). Nem tartozik a celebek közé, ezért tévében ritkán jelenik meg, magánéletével sem szeretné felhívni magára a figyelmet. Néhány éve teljesítménye visszaesett, ám tavaly sikerült három rangos nemzetközi versenyt nyernie, amellyel újra visszakerült a világelitbe. Ezt jelzi az is, hogy idén januárban a nagy-britanniai Masters sorozatban már újra negyeddöntőben szerepelt. A varázslónak becézett Higgins minden idők egyik legjobbja, hiszen a világon az ötödik legtöbb versenyt megnyert játékos, a kolozsvári fellépése előtt pedig a világranglistán (Snooker World Ranking) a 10. helyen állt. Higginsnek volt kevésbé fényes időszaka is: hat évvel ezelőtt, amikor világranglista-vezető volt, hat hónapra eltiltották és 75 ezer font büntetésre ítélték fogadási csalás miatt. A játékosnak szerencséje volt, hogy nem tudták rábizonyítani a bundázást. Holott Kijevben a News of the World egyik újságírója lefilmezte, amint 300 ezer euró kenőpénzt vesz át azért, hogy egy mérkőzés eredményét befolyásolja. Ken Doherty az első, akinek sikerült mind az amatőröknél (1989), mind pedig a profiknál (1997) világbajnokságot nyernie, ezt csupán Stuart Binghamnek sikerült megismételnie, aki a jelenlegi világbajnok. Doherty különben az egyetlen, aki a két említett vb-cím mellett a 21 éven aluliak világbajnokságát is megnyerte. A 46 éves ír származású játékos 17 verseny döntőjében szerepelt, jelenleg csupán a 43. a világranglistán, tíz évvel ezelőtt azonban a második helyen jegyezték. „Ken-do”, ahogy egyesek becézik, a futball és a póker megszállottja, de tévé és rádió szakkomentátorként is dolgozik a BBC-nél.
A két világsztár egymás elleni játéka különben mintegy bemelegítőül szolgál a sport szerelmeseinek, hiszen novemberben Kolozsvár látja vendégül az Európa-bajnokságot. Három éven keresztül Románia fogja vendégül látni az Eb-t is, amelyen kivétel nélkül profi játékosok szerepelnek majd. A nemzetközi szervezet döntése értelmében nemcsak európai játékosok vehetnek részt a versenykiíráson, hanem például kínaiak, ausztrálok, brazilok vagy akár thaiföldiek is. A legnagyobb sztár viszont, aki már jelezte részvételét, a legendás Ronnie O’Sullivan lesz, aki tavaly ősszel szervezési nehézségek miatt nem jutott el Kolozsvárra.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!