
Fotó: Thomas Campean
Székelyudvarhely az egyedüli város, amelynek csapata folyamatosan tagja az országos teremlabdarúgó-bajnokság mezőnyének. Bár a Sportklub hosszú haláltusa végén csődbe ment, a város nem maradt futsalcsapat nélkül: az új együttes, Futsal Klub célja pedig megtörni a négy éve tartó marosvásárhelyi uralmat.
2013. szeptember 24., 15:322013. szeptember 24., 15:32
Az elmúlt bajnokság pénzügyi és sportszakmai szempontból egyaránt totális csőd volt udvarhelyi szempontból: a Sportklub már a rájátszás negyeddöntőjében búcsúzott, a játékosok pedig utoljára 2012 decemberében kaptak fizetést. Következett az elkerülhetetlen: csődbe ment a klub. A város azonban mégsem maradt első ligás teremlabdarúgás nélkül, mivel Jakab Zoltán visszatért korábbi sikerei helyszínére, és egy teljesen új klubmodellre alapozva létrehozta a Futsal Klub Székelyudvarhely együttesét. Jakab neve összeforrt a székelyföldi teremlabdarúgással, korábban a román felnőtt- és utánpótlás válogatottat is vezető szakember irányításával érte el legszebb eredményeit a sportág Székelyudvarhelyen. A gazdasági válság és a politikai változások azonban rányomták bélyegüket az udvarhelyi futsalra, az elmúlt éveket takaréklángon vészelte át a csapat, de Jakab vezetésével így is sikerült két bronzérmet szereznie. A tarthatatlan helyzet miatt az edző tavaly a Sepsiszentgyörgyi Spicomhoz távozott.
A csapat finanszírozása jelenleg három pilléres rendszeren alapszik, a városi és megyei önkormányzattól származó összegeket több mint 30 helyi vállalkozó támogatása egészíti ki nagyjából fele-fele arányban. Az így kikerekedő 400 ezer lejes költségvetéssel bajnoki döntőbe várják a csapatot, amit már évek óta nem tapasztalhatott meg a korábban futsalsikerekhez szokott udvarhelyi közönség.
Idén túlnyomó részt székelyföldi játékosokból álló csapattal vette célba az aranyat az FK. A játékosok zöme már több idényt is lehúzott az SK-nál, itt váltak igazi teremlabdarúgókká. A 11-2-es győzelemmel végződő kézdivásárhelyi rajton a több mint 150-szeres román válogatott Klein László védte a kaput, cseréi Péter Róbert és Réti Norbert, míg a mezőnyben Mihály Zoltán, Szőcs László, Szabó Zsolt, Mánya Szabolcs, Birtalan Barna, Szécsi Barna, Bíró Attila, Péter Mózes, Balázsi Csaba, Kovács Ákos és Miklós Tamás szerepel. A keretfrissítés már meghozta az eredményt, az FK két felkészülési mérkőzést játszott a City’Usszal, Marosvásárhelyen 10–10-es döntetlen született, míg Udvarhelyen a házigazda 15–7-re nyert, négy éve tartó sikertelenségi sorozatot törve meg a bajnokkal szemben. A nézők is visszapártoltak a teremlabdarúgáshoz: míg az SK utolsó hazai bajnokijára alig ötvenen voltak kíváncsiak, az FK edzőmeccsein már 300-an ültek a városi sportcsarnok lelátóin.
Amúgy kritikus pillanatához érkezett a romániai teremlabdarúgás, hiszen Nelu Stancea, a CSMS Iaºi trénere lett a román teremfutball-válogatott új szövetségi kapitánya, miután a korábbi szakvezető, a spanyol Sito Rivera lemondott tisztségéről, és átvette a magyar férfi és női nemzeti futsalcsapat irányítását. A válogatottra sorsdöntő Eb-selejtező vár szeptember közepén Szerbia ellen, és ha nem sikerül a kvalifikáció a kontinenstornára, az akár a válogatott zömét tömörítő City’Us felbomlásához is vezethet. Marosvásárhelyen amúgy is sok a gond, tragikus körülmények között elhunyt a klub főtámogatója, Sorin Þerbea, több meghatározó játékosát is elveszítette a csapat, a Matei testvérek, Lupu és Iancu az átalakuló dévai klubhoz igazoltak, helyükbe Al-Ioani és több nagypályás labdarúgó érkezett.
A változatlan lebonyolítási rendszerben kezdődött bajnokságban a 22 fordulós alapszakaszt követően az első nyolc helyezett folytatja a harcot a rájátszásban. Izgalmas és kiegyensúlyozott bajnokság ígérkezik, a megerősödött Déva, a továbbra is első számú esélyes City’Us és az újonnan alakult Székelyudvarhelyi FK mellett könnyen beleszólhat a küzdelmekbe az egységes és fiatal kerettel rendelkező CSMS Iaºi, és az átigazolási piacon aktív Galaci United. A tavalyi bronzmérkőzésen meg sem jelenő Bukaresti Smartról sokat nem lehet tudni. Az elmúlt két idényben ezüstéremig jutó Sepsiszentgyörgyi Spicom meggyengült, hiszen Jakab mellett Mihály, Mánya és Miklós is az FK-hoz került, míg Csoma Ferenc az alapozást még Udvarhelyen kezdte, a bajnokságban már a City’Us színeiben lép pályára.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!