
A 2016-os riói olimpiai játékokkal egyidőben, azaz augusztus 5-étől egyfajta Kolozsvári Magyar Napok-előzetesként nyitották meg a magyar olimpiai udvart. A Szentegyház utca 4. szám alatti udvarban hajnali ötig szurkolhatunk kedvenceinknek, az igazi szenzációt azonban a Puskás, a leghíresebb magyar című kiállítás jelenti.
2016. augusztus 17., 19:462016. augusztus 17., 19:46
2016. augusztus 17., 19:472016. augusztus 17., 19:47
A kiállításon a leghíresebb magyarként és a labdarúgás történetének legnagyobb egyéniségeként híressé vált Puskás Ferenc pályafutásának tárgyi emlékeit tekinthetjük meg – mint ahogy a megnyitón is kiderült, Puskás hagyatékát az örökösök jóvoltából a felcsúti Puskás Akadémián működő tudományos központ és múzeum, a Puskás Intézet kezeli, s a gyűjtemény különleges, részben Spanyolországból hazahozott darabjait most először láthatja az erdélyi közönség.
Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője a megnyitón kifejtette: céljuk az volt, hogy bővítsék a rendezvénysorozatot időben, helyszínekben és tematikában egyaránt. A főszervező a rendezvényt a Kolozsvári Magyar Napok egyféle előre hozott megnyitójának nevezte, és elmondta, nagy erőfeszítések árán tudták létrehozni a kiállítást. Köszönet jár érte a Puskás Intézetnek és a magyar olimpiai udvar kialakításában szerepet vállaló önkéntes segítőknek. Az esemény rangját emelték a díszmeghívottak is: többek között találkozhattunk dr. Uray Zoltán tőrvívóval és a 92 éves, de még mindig jó erőben lévő Szoboszlay Miklós labdarúgóval is.
A felcsúti Puskás Intézet igazgatója, Mravik Gusztáv elmondta, Manchesterben, Madridban és Athénban is járt már a kiállítás, mindenhol hősként tisztelik a legnagyobb magyar futballistát, több százezren tekintették meg eddig a tárlatot. De szavaiból az is kiderült, hogy a kolozsvári tárlat egyedi a maga nemében: az eddigiekhez képest ugyanis jelentősen kibővítették a kiállított tárgyak listáját, így a kincses városban most megtekinthető gyűjteményt egyik közönség sem láthatta még. Mindez Bodnár György amerikai magyar üzletembernek köszönhető, aki egy londoni aukción a kikiáltási ár és a becsült érték többszörösét kínálva, egyben vásárolta meg a felbecsülhetetlen értékű kollekció ezen részét. A gyűjtemény másik fele 2011-ben került haza Madridból 20 nagy vasládában és egyéb dobozokban.
A kolozsvári közönség előtt még soha be nem mutatott relikviák egyfajta Puskás-szentéllyé avatták az olimpiai udvart, többek között láthatjuk Puskás Ferenc olimpiai aranyérmét, világbajnoki ezüstérmét, a Real Madriddal nyert BEK-serlegeket, gólkirályi trófeákat, az első Világkupa-serleg Puskásnak készített példányát, a Real Madrid játékosaként viselt 10-es számú égszínkék dresszét (amelyet a Real Madrid Alapítvány adott kölcsön), és a Puskás Nemzetközi Futball Alapítványnak köszönhetően a mindenkori Aranylabda-gálán az év góljáért járó FIFA Puskás-díj Puskás Ferencnének készíttetett példányát. Amiről viszont a tárgyak nem beszéltek, azt pótolták a meghívottak: a sokféle Puskás-történetből kiderült, külföldön is annyira rajonganak Puskásért, hogy mind Madridban, mind Athénben nagy siker övezte a kiállítást, a manchesterit pedig meg kellett hosszabbítani az óriási érdeklődés miatt. Megtudhattuk azt is, hogy Puskás 16 évesen mutatkozott be a felnőttek között 1943-ban, Szoboszlay Miklós, a kolozsvári élő kapuslegenda azt is elárulta, hogy Puskás első gólját Kolozsváron rúgta.
Amikor pedig 2002-ben a Népstadiont átnevezték Puskás Ferenc Stadionná a focilegenda 75. születésnapján, az a Miriuța László lőtte a magyarok egyetlen gólját a spanyolok elleni, döntetlennel végződő meccsen, aki most újra a Kolozsvári Vasutas edzője, és aki szintén eljött a megnyitóra, és részletesen elmesélte a gólt. Szöllősi György, Puskás életrajzírója többek között Puskás emigrációjának okairól is szólt, illetve külföldi pályafutásáról: a négyszeres spanyol gólkirály Puskás ’61-ben kapott spanyol állampolgárságot. 39 évesen, 1966-ban fejezte be játékosi pályafutását úgy, hogy abban az évben gólkirály lett a BEK-ben. Utána hosszú edzői karrierjének legnagyobb sikere az volt, amikor az amatőr csapatként működő, görög Panathinaikószt a BEK és a Világkupa döntőjéig vezényelte 1971-ben.
A kiállítás másik nagy erénye, hogy háromnyelvű feliratokkal ellátott életpályát is kaphatnak azok, akik esetleg nem járatosak a leghíresebb magyar futballista történetében: Külön rész szól Puskás labdarúgói karrierjéről a magyar bajnokságban, a Kispestnél töltött 17 évéről, az 1952-es helsinki olimpián bearanyozódó csapatról, az 1953-as, angolok elleni 6:3-ról, illetve magyar, angliai és nemzetközi sajtóvisszhangjáról, az 1954-es vébédöntőről, az 1956-os emigrációja utáni real madridos karrierjéről (hat bajnoki, három BEK-győzelem, többszörös gólkirály), 25 évnyi edzősködéséről, majd hazatéréséről Magyarországra.
Emellett levetítették az Almási Tamás által 2009-ben rendezett, mintegy 800 órás nyersanyagból összevágott Puskás Hungary című dokumentumfilmet: a film a legendás Aranycsapat kapitányának életútját követi végig: Puskás volt a futball egyik első televíziós világsztárja, aki edzőként minden kontinensen újabb híveket szerzett a futballnak és Magyarországnak, fantasztikus tudásával és egyedülállóan kedves, nagylelkű, vidám egyéniségével.
A magyar olimpiai udvarban, a Puskás-kiállítás helyszínén a sportlegenda életét és híres mérkőzéseit bemutató könyvek, DVD-k, korabeli hasonmás futballmezek, retro labdák, egyéb hivatalos Puskás-ajándéktárgyak is megvásárolhatók az olimpia, illetve a Kolozsvári Magyar Napok végéig, azaz augusztus 21-éig. És persze szurkolni lehet a riói magyar hősöknek minden nap déli tizenkettőtől hajnali ötig.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!