
Lejárt a teremlabdarúgó 1. Liga alapszakasza, jelenleg negyeddöntőznek a csapatok. A hátunk mögött hagyott szezon legnagyobb tanulsága, hogy kizárólag belföldi játékosokkal nem lehet komoly eredményt elérni, szerb, portugál, spanyol vagy moldovai légiósokkal viszont igen.
2016. május 04., 21:432016. május 04., 21:43
Az alapszakaszt, ahogy az őszi rajtnál már sejteni lehetett, a Temesvári Informatica, a Marosvásárhelyi City’us és a Dévai Autobergamo trió dominálta. Konstans teljesítményt csak a tavaly nyáron alakult, szerb válogatottakkal megerősített Temesvár tudott nyújtani. Négy rangadójából egyet veszített el (Déván simán alulmaradt), számára már tét nélküli City’us elleni utolsó bajnokin pedig döntetlent játszott, négy pontos előnnyel lett alapszakasz-győztes. A Déváról leigazolt Robert Matei-jel és Robert Lupuval felálló bánsági együttes az alapszakasz során egy meglepő vereséget is szenvedett: kikapott Kézdivásárhelyen. Ez az eredmény is jelzi, hogy az országban talán a legjobb kerettel rendelkező csapat játékosai mentalitásbeli problémákkal is küzdenek. Múlt szombaton a rájátszás első mérkőzésén jött az újabb pofon, csúcsesélyesként kikaptak a Jászvásári CSMS vendégeként. Nagy pénzben nem fogadnánk a moldvai együttes temesvári sikerére, de mindenképp jelzésértékű a győzelmük.
Az edzőcserén és szokásos téli erősítésen áteső Marosvásárhelyi City’us az utolsó fordulóban biztosította be második helyét (és elődöntős pályaelőnyét Dévával szemben). A szezon során gyakran hullámzóan játszott az általában Carlao – Ribeiro, Duque, Paulinho, Ferreira kezdővel felálló címvédő, az utolsó percekben, óriási erőket megmozgatva húzta be több győzelmét. Temesvártól egy pontot szerzett, Dévával osztozkodtak a győzelmeken, mindkét találkozó 5–2-es vendéggyőzelemmel ért véget. A kupagyőztes Autobergamo végül rosszabb gólkülönbség miatt végzett a harmadik helyen. Kérdés, hogy az elődöntőben mit jelent majd a City’us elleni pályahátrány.
A „kiscsapatok” közül a Galaci United teljesített a legjobban, egyértelműen megérdemelt a negyedik helye. Utcahosszal, 11 ponttal előzte meg a többieket, igaz, ugyancsak 11 pont volt a lemaradása Dévával szemben. Megdolgoztatta a három nagyot, és a City’ustól pontot is tudott szerezni. Nagy csata várható a negyeddöntőben, hiszen ellenfele, a szebb napokat is megélt Sepsiszentgyörgyi Sepsi Futsal lesz. A háromszéki együttesnek belefért, hogy az utolsó négy bajnokijából hármat elbukjon, így is megtartotta ötödik helyét. A Resicabányai Muncitorul elleni zöld asztalnál elszenvedett vereség viszont „szemet szúr”, a Sepsi Futsal csapatbusza kiszállás közben elromlott, a mérkőzést pedig nem napolták el, hanem a resicai együttes javára írták.
Óriási fegyvertény viszont a másik háromszéki együttes, a Kézdivásárhelyi KSE hatodik helye. A szezon elején spanyol edzővel és légiósokkal megerősödő együttes igazi kamaszként viselkedett. A Futsal Klub Székelyudvarhelyt oda-vissza verte, majd simán kiütötte a Sepsi Futsalt, de képes volt arra is, hogy 12–1-re kikapjon Marosvásárhelyen. Mindezek ellenére négy év szünet után ismét az első nyolc között végzett a KSE, és az esélytelen nyugalmával készülhet a Déva elleni összecsapásokra. A rájátszásos helyet az utolsó fordulóban Jászvásáron biztosította be, a CSMS elleni mérkőzés 2–2-vel ért véget, a KSE a hatodik, házigazdája a nyolcadik helyen lépett tovább. A hetedik helyet végül a Dunărea Călăraşi szerezte meg.
A szezon legnagyobb negatívuma az udvarhelyi ezüstérmes csapat teljesítménye. A rajt előtt két meghatározó játékosát elveszítő FK (Mihály Zoltán Sepsiszentgyörgyre, míg Mánya Szabolcs Dévára került) nem tudta minőségi igazolásokkal pótolni a hiányt, már a téli szünetben lehetett érezni, hogy komoly gondok vannak a csapatnál. Februárban újabb problémák jelentkeztek, belső viszályok miatt a szezon végéig kölcsönadták Szőcs Lászlót (City’us) és Szabó Zsoltot (Csíkszeredai Imperial Wet, a másodosztály éllovasa). Egy teljes első sor elvesztése pedig végzetesnek bizonyult, a tavalyi ezüstérmes FK egymás után kapta ki a bajnokikat, végül pedig lemaradt a rájátszásról is – a romániai teremlabdarúgás 14 éves történelmében először nem lesz jelen a város a legjobbak között.
A bajnokságból már a télen kiszállt a szezon elején közös megegyezéssel felvett Galactic Focşani, a kiesési párharcban pedig a Concordia Chiajna és a Kolozsvári Clujana érdekelt. A kupában az elődöntőnél tartanak, Jászvásár, Déva, Galac és a City’us jutott be a négyes döntőbe, melynek időpontja és helyszíne egyelőre nem ismert.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!