
2016. április 28., 07:152016. április 28., 07:15
A kolozsvári férfi kosárlabdacsapat története során először nyerte meg a Román Kupát. Ez kissé hihetetlennek tűnik, hiszen a kolozsvári férfi kosárlabdacsapat a változásokat követően mindig a legjobbak között volt, és évről évre – ahogy az anyagi helyzete megengedte – a bajnoki cím meghódítását tűzte ki célul. Ez sikerült nem is egyszer, ám a kupa mindeddig nem volt prioritás. Éppen tíz évvel ezelőtt játszott kupadöntőt a kincses város csapata, akkor azonban a finálét elbukták, múlt héten azonban összejött az, ami korábban egyszer sem. A siker letéteményese a csapat mellett egyértelműen Marcel Ţenter, aki játékosként Romániában csupán az U színeit erősítette. Sikereit játékosként kezdte a csapattal, amikor az „aranygenerációval” ’92-ben és ’93-ban is bajnoki címet nyert. 1996-ban Magyarországra szerződött, majd Izraelben, később Németországban légióskodott. 2006-ban tért „haza” Kolozsvárra játékosként, három évvel később azonban már edzősködni kezdett. A siker ekkor sem várt sokáig, hiszen két év múlva már bajnoki címet ünnepelhetett a csapat: az agyonpénzelt és bírók által is sokszor segített – azóta megszűnt – Asesoft Ploieşti ellen győzedelmeskedett az együttes.
Ezt követően Marcel Ţenter több csapatnál is kipróbálta magát, még a magyarországi Alba Fehérvár csapatát is átvette rövid időre. 2014-ben tért vissza a Szamos partjára, hogy egy széthullott csapatot újra egységessé kovácsoljon. „Kolozsvár a szívemben maradt, hiszen itt mindig jól éreztem magam és kiváló eredményeket értem el. Már visszatéréskor elmondtam, trófeákat szeretnék nyerni a csapattal. Ez most sikerült, ráadásul ez a cím még hiányzott a gyűjteményemből” – nyilatkozta a kupagyőzelem után a mester.
A kupában elért elsőségen kívül a kolozsvári játékosoknak azonban egy másik cél is a szemük előtt lebeg: miután eltűnt az örök rivális – az Asesoft Ploieşti az elmúlt 12 szezonban 11 bajnoki címet és hat kupagyőzelmet zsebelt be –, szeretnék, ha a bajnoki cím sorsába is beleszólnának. „A Ploieşti ellen sportszakmai és pszichológiai szempontból is mindig nagy kihívás volt játszani. Arra törekedtek, hogy mindig a legjobb keretük legyen, ezért a többi csapat igyekezett felzárkózni melléjük minden területen. Most ezek a csaták hiányozni fognak, de ettől függetlenül szeretnénk bekerülni a döntőbe” – mondta Marcel Þenter. Ha nem fogják sérülések tizedelni a csapatot, az edző szerint a Nagyvárad, a Steaua, a Marosvásárhely és az U fogja összemérni erejét az elsőségért.
„Minden edző arra vágyik, hogy legyőzhetetlen legyen. Ezt azonban csak állandó támogatással és a fiatalok megfelelő kinevelésével lehet. Ez utóbbiak tudják folyamatosan pótolni a kiöregedő játékosokat. A külföldi játékosok szerződtetése mellett arra törekedtünk, hogy a fiatal tehetséges hazai játékosokat is támogassuk. Ezek közé sorolható Kuti Nándor, Tudor Gheorghe, Török Rolland és Cătălin Baciu. Ha őket be tudjuk építeni a csapatba, a jövőben is erős együttest fogunk alkotni” – vázolta hosszú távú terveit Þenter.
A férfi kosárlabda-bajnokságban ezen a héten kezdődtek el a rájátszások: a kolozsváriak Szeben ellen, a marosvásárhelyiek a Craiova ellen, a nagyváradiak a Galac ellen lépnek pályára, a negyedik párosítás pedig Steaua–Dinamo párharcot jelent. Azok az együttesek jutnak az elődöntőbe, amelyek három mérkőzésből kettőt megnyernek.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.