Hirdetés

Ki állítja meg a CFR-t?

A vereséggel felérő 0–0-as döntetlennel a Sevilla otthonában a CFR elbúcsúzott az Európa Ligából •  Fotó: Jose Manuel Vidal/Agerpres/EPA

A vereséggel felérő 0–0-as döntetlennel a Sevilla otthonában a CFR elbúcsúzott az Európa Ligából

Fotó: Jose Manuel Vidal/Agerpres/EPA

A kolozsvári szurkolók nagy bánatára a vastusok csütörtök este vereséggel felérő 0–0-as döntetlent játszottak a Sevilla otthonában. A drámai csatában elért gól nélküli mérkőzés azt jelentette, hogy a fellegvári alakulat kiesett az Európa Ligából. Ezért jövő héttől már csupán a bajnokságra kell koncentrálnia. Ez pedig nem sok jót jelent a többi csapatnak. Hogy miért?

Somogyi Botond

2020. március 01., 12:272020. március 01., 12:27

A 14 csapatos bajnokság ötéves történetében először fordul elő, hogy az első helyen végzett együttesnek 3 pontos előnye legyen, eddig ugyanis az első két helyezett között mindig két pont volt a különbség. Első évben az Astrának 26, a Dinamónak 24, második évben a Viitorulnak és az FCSB-nek szintén annyi, tavalyelőtt a CFR-nek 30, az FCSB-nek 28 pontja volt, tavaly pedig az alapszakasz végén ugyancsak e két csapat 27, illetve 25 ponttal rendelkezett. Azt pedig már nyilván mindenki tudja, hogy a statisztika szerint az a csapat, amelyik az alapszakasz végén az első helyen végzett, később a bajnokságot is megnyerte. Ha ezt vesszük alapul, akkor kijelenthetjük: a 2019–2020-as szezonban is a bajnokság megnyerésére a legnagyobb esélye a fellegvári alakulatnak van. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a CFR-nek a legtöbb rúgott gólja van, a legkevesebb találatot kapta, vagyis a legjobb védelemmel rendelkezik, ráadásul a múlt héten a nemzetközi kupából kiesett, ezért csupán a bajnokságra kell koncentrálnia, akkor még nyilvánvalóbb, ki a legesélyesebb. A kérdés tehát az, hogy az adott körülmények között ki fogja tudni megállítani Dan Petrescu szinte óramű pontossággal működő csapatát.

Az alapszakasz múlt héten befejeződött, a rájátszás pedig már meg is kezdődött. Az alsóházban nyolc csapat a kiesés elkerüléséért harcol, a felsőházban a legjobb hat a bajnoki címért küzd. Az elmúlt években mindig akadt egy-egy olyan együttes, amely beverekedte magát a „nagyok” – FCSB, Craiova, CFR, Viitorul, Astra – mellé. Ilyen volt a Jászvásár, a Sepsi OSK vagy korábban a Marosvásárhelyi ASA. Idén a korábbi évekkel ellentétben nem is egy, hanem két csapat került – némi meglepetésre – a felsőházba. Az egyik a Botoșani, a másik az Edi Iordănescu által irányított Medgyes. A korábbi évek tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a kis csapatok, ha már eljutottak ebbe a fázisba, igencsak megnyugodtak: tudták, hogy rosszabb helyen, mint a hatodik, nem végezhetnek, érezték, hogy sok keresnivalójuk nincs a nagyokkal szemben, a bajnoki cím sorsába pedig nem szólhatnak bele. Ezért alig hajtottak, és többnyire csak a bokszzsák szerepét töltötték be. Valószínű, hogy idén azért nem ez lesz a helyzet. Egyrészt azért, mert mind a Medgyesnek, mind pedig a Botoșani-nak viszonylag jó kerete van, másrészt azért is, mert mindkét edző rendkívül törtető, és Croitoru, valamint Iordănescu is szeretné kihozni csapatából a lehető legtöbbet. A Botoșani-nak különben nem mindenki örvend, hiszen a rossz nyelvek szerint a moldovai alakulat az FCSB-t támogató Becali holdudvarába tartozik, ezért többen arra számítanak, hogy a Botoșani igyekszik majd a mérleg nyelve lenni a címért folytatott harcban. Igaz, annak idején azt mondták a Sepsire OSK-ra is a CFR-rel kapcsolatban. Azt már senki meg nem említette, hogy a háromszéki együttes a felsőházban lejátszott tíz mérkőzéséből egyet sem nyert meg s csupán egy döntetlent játszott, így egyáltalán nem játszhatta el a „döntőbíró” szerepét.

Hirdetés

A felsőház legnagyobb meglepetését azonban nem is a Medgyes és a Jászvásár szolgáltatta – ez a két csapat az öt szezonnal ezelőtt bevezetett új rendszerben először került be a legjobb hat közé –, hanem a Viitorul. A Hagi által létrehozott és vezetett együttes első alkalommal maradt ki a felsőházból, amely ezáltal „Jövő” (Viitorul) nélkül maradt. Ami talán nem is olyan csoda, hiszen az alakulat az elmúlt évben igencsak meggyengült. Ilyen körülmények között Hagi fiatal legényei nem tudták felvenni a versenyt az élvonal erősebb csapataival, és történetük során először találják magukat abban a helyzetben, hogy a kiesőjelöltekkel kell lejátszaniuk a hátralévő mérkőzéseiket.

A felsőházban a jól működő kolozsvári gépezet küllői közé különben csak a Craiova és az FCSB szúrhat be egy-egy botot, ám azt is csak ideiglenesen. Bár mindkét csapatnak jó kerete van, a bukaresti alakulatnál a féket maga a tulajdonos jelenti, aki folyamatos kritizálásaival és „szakmai útmutatásaival” tönkre teszi mind az edző munkáját, mind pedig a játékosok önbizalmát. Az oltyánoknál a hátráltató maga az edző, hiszen Corneliu Papură nem az a típusú és tudású szakember, akivel az olténiai együttes bajnokságot nyerhet.

Nagy öldöklés folyik majd az alsóházban, hiszen néhány évig még biztos, hogy a jelenlegi rendszer működik majd, azaz tizennégy csapatos bajnokság. Ez ugyebár azt is jelenti, hogy két együttes esik ki az élvonalból a mintegy 20 csapatos második vonalba, onnan pedig a feljutás óriási anyagi erőfeszítésbe és rengeteg munkába kerül. A cél tehát az: mindent be kell vetni a bennmaradás érdekében.

A jelenlegi erőviszonyok azt mutatják, hogy a Viitorul, a Sepsi és talán a Dinamo harcol majd a hetedik hely megszerzéséért, a többi öt csapat viszont – a pontfelezéseknek is köszönhetően – reszkethet. A Voluntari együttesét ősszel még a biztos kiesők között említették, ám a téli igazolások és edzőcsere bizonyította: a Bukarest melletti község polgármesteri hivatala által támogatott klub is bennmaradhat.

Valami hasonló történt különben a háromszéki csapatnál is. Az edzőcserét követően kiderült: a sepsiszentgyörgyiek is képesek meccseket nyerni, nem csupán döntetleneket játszani. Sokan gondolhatják úgy, hogy amennyiben a klub vezetősége nyáron nem László Csabával képzelte el volna a jövőt, hanem például a korábban érthetetlen okok miatt menesztett Eugen Neagoéval, akkor a Sepsi OSK is joggal vehette volna fel a versenyt a felsőházba való bekerülésért. De hát tudjuk, a sportban nincsen feltételes mód. Így a szentgyörgyieknek, akik két évvel ezelőtt már megízlelték a felsőházi légkört, egyelőre az alsóház rájátszásának tizennégy mérkőzésével kell megelégedniük. És persze reménykedniük abban, hogy jövőre ismét megpróbálhatják a legjobb hat közé kerülést.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés