
A háromszéki csapat az új idényt valószínűleg az új stadionban kezdi meg
Fotó: Jakab Mónika
Alig pihenhettük ki a labdarúgó Európa-bajnoksággal járó izgalmakat, ma estétől ismét a szurkolásé lehet a főszerep. Igaz, a játékosok kissé más színvonalon rúgják a labdát. De hát ez a bajnokság a „miénk”, indul ugyanis a Liga 1.
2021. július 15., 17:382021. július 15., 17:38
2021. július 15., 21:332021. július 15., 21:33
A foci Eb-t övező felhajtásban és az olimpia árnyékában szinte észrevétlenül kezdődött meg az idei labdarúgószezon. A román bajnokság a szuperkupa múlt heti megrendezésével indult. Marius Sumudica, a CFR új edzője első trófeáját szerezhette volna meg, ám a vasutascsapat önmagához képest szerény teljesítményt nyújtott, így a Craiova tizenegyesrúgásokkal az elmúlt szezonban megnyert kupa után a Szuperkupát is elhódította. A nemzetközi kupasorozat amúgy még hamarabb kezdődött: a romániai bajnok CFR ugyancsak múlt héten a bosznia-hercegovinai Borac Banja Lukával csapott össze a Bajnokok Ligája selejtezőjében, kedd este pedig az új szabálynak köszönhetően (az idegenben rúgott gól már nem számít előnynek) – hosszabbítást követően – továbbjutott a következő fordulóba.
A fellegvári csapat az új edzővel, Marius Sumudicával is az elsőségért fog harcolni
Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907
A legfontosabb változás az U21-es játékosok szerepeltetéséhez kötődik. Tavaly két fiatal játékost kellett nevezni a kezdő tizenegybe (a másodikat sok esetben már az első percekben lecserélték az edzők) úgy, hogy az egyiknek kötelezően végig a pályán kellett lennie. Idén már más a helyzet: a Liga 1 klubjainak képviselői kiharcolták, hogy ezt a szabályt változtassák meg, így idéntől már csupán egy U21-es játékosnak kell végig a pályán maradnia. Cserébe a román labdarúgó-szövetség (FRF) azt kérte a kluboktól, hogy az elkövetkező három idényben az együttesek költségvetésük egy meghatározott százalékát saját akadémiájuk fejlesztésére fordítsák.
Az átigazolási szezonnak még csupán az elején járunk, ezért nem lehet teljes képet festeni arról, mely csapatok erősödtek vagy gyengültek. A fővárosi alakulatnál egyelőre kevés mozgás volt, Gigi Becali azonban eddig is hozta a formáját: új edzőt nevezett ki a csapat élére. Egy olyan személyt, akinek a szakmai tudását erősen meg lehet kérdőjelezni. Dinu Todoran ugyanis játékoskarrierjét követően 2016-tól a Voluntari-nál segédkezett (többnyire a második csapatnál), tavaly pedig a másodosztályú Slatinát irányította. A keretet továbbra is jó játékosok alkotják. Kérdés, hogy ebből a Becali–edző–játékosok hármasból – amelyben a szakmai és emberi kapcsolatok nem mindig felhőtlenek – milyen eredmény születik majd. Valószínű, hogy egy második helynél nem több.
Maradt az oltyán csapat élén a görög Marinosz Uzunidisz, aki a szuperkupával immár második trófeáját gyűjtötte be. A játékosok többsége is a régi, így a CS Universitatea Craiova idén is a bajnoki címért fog versenybe szállni. A másik craiovai csapatról se feledkezzünk meg, hiszen tavaly az FCU Craiova másodosztályban elért elsőségével biztosította a Liga 1-ben való szereplés jogát. A két olténiai alakulat városi derbijei valószínűleg óriási csatákat hoznak majd: ha nem is a pályán, de a lelátón és főleg azon kívül biztos.
S ha már a fejutott csapatokról és városi deribről esett szó: több év után ismét az elsőosztályban szerepel a Rapid. A fővárosi vasutasok jelentősen erősítettek, így valószínű, hogy az anyagi gondokkal küzdő és a csőd szélén álló Dinamót már a feljutást követő első évben megelőzik.
Több szakember állította: idén az OSK a bajnokságra is esélyes lehet
Fotó: Facebook/Sepsi OSK
Nagy kérdés, hogy e sok változást követően mennyire tud egységes csapatot formálni, mint ahogy az is, hogy a háromszékiek valóban a bajnoki címért fognak-e harcolni. A legutóbbi szezonban ugyanis több szakember állította: idén az OSK a bajnokságra is esélyes lehet.
Ráadásul a vezetőség és természetesen az edző is úgy indult neki a 2021–2022-es szezonnak, hogy a cél a zsinórban ötödik bajnoki cím. Még akkor is, ha a fellegváriaktól több meghatározó játékos távozott. Helyükre érkeztek ugyan újak, de a szintén új edzőnek kevés ideje volt összerakni a csapatot, hiszen – ahogy korábban említettük – a nemzetközi kupaidény negkezdődött, a bajnoksággal együtt pedig mindez azt eredményezi, hogy a vasutasoknak háromnaponta kell mérkőzéseket játszaniuk.
A Liga 1 meghatározó csapatainak bemutatásánál egyet feltétlenül meg kell még említeni: a korábbi két nagy vetélytárs (Viitorul és Farul Constanța) egyesülésével régi-új együttest köszönthet a mezőny. A Farul Constanțának pedig ismét Gică Hagi lett az edzője, így a továbbiakban ezzel az alakulattal is kell számolni (ebben az idényben valószínűleg ismét a Hagi által vezetett csapat fogja a legtöbb tizenegyest lőni).
És hogy melyik fog harcolni a kiesés elkerüléséért? Nehezen lehet megmondani, hiszen tavaly valószínűleg senki nem mondta volna meg, hogy a Hermannstadt mellett a nemrég bajnokságot nyerő, tavaly még kupadöntőt játszó Astra fog búcsúzni. De hát – ahogy mondani szokták – éppen ezért szép a futball.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!